26 marca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Wpływ ułożenia ramiączek biustonoszy na komfort biegania


staniki.jpg

Podczas biegania bardzo istotną sprawą jest komfort. Jak wiadomo ma on wpływ na naszą motywację i zdrowie. Dlatego właśnie odpowiedni biustonosz jest tak ważną rzeczą w bieganiu kobiet. Podczas intensywnego wysiłku skóra jest narażona na nieprzyjemne otarcia i aby je wyeliminować warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego stanika. 

Dobrze dobrany biustonosz może zminimalizować dyskomfort. Bardzo istotną sprawą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy jego wyborze to absorpcja wilgoci i brak ucisku na skórę w wyniku noszonej bielizny. Który zatem jest najlepszy?

Naukowcy przeprowadzili badania, które miały wykazać jaki rodzaj biustonosza sportowego jest najwygodniejszy i najzdrowszy dla biegaczek. Przeanalizowano ucisk pasków stanika na ramiona i plecy. Zbadano subiektywne uczucie komfortu. Nacisk na skórę był kolejnym czynnikiem do analizy. Sprawdzano ułożenie i odkształcenia piersi spowodowane rodzajem miseczek. Pionowe przemieszczenie i ból piersi były mierzone po każdej próbie wysiłkowej.
W badaniu wzięło udział 14 zdrowych kobiet o rozmiarze miseczki „C”. Do eksperymentu użyto 5 różnego rodzaju biustonoszy sportowych. Pierwszy był bez pasków, drugi z tradycyjnym pionowym ułożeniem ramiączek, trzeci miał skrzyżowane paski na plecach. Ostatnie dwa charakteryzowały się wstawionymi poduszkami pod paski biustonosza bądź ich brakiem. 
Okazało się, że biustonosz bez ramiączek, tzw. strapless, wywierał największy nacisk na skórę. Objawiało się to bólem uczestniczek i gorszym ukrwieniem tkanek. 

Pionowe przemieszczenie piersi było zdecydowanie najmniejsze w staniku z krzyżowo umieszczonymi ramiączkami. W porównaniu do stanika bez ramiączek ból piersi był wyraźnie zmniejszony zarówno w przypadku tradycyjnego ułożenia ramiączek jak i krzyżowego.

Nie zanotowano wyraźnych różnic w odczuwaniu komfortu dla ramion, w przypadku staników z krzyżowo i pionowo umieszczonymi ramiączkami. Jednak krzyżowa orientacja ramiączek skutkowała wyraźnym zwiększeniem siły ramion (co prawdopodobnie nie przekładało się na odczucia uczestniczek testu z powodu zbyt krótkiego czasu biegu – przyp. redakcji) i średniego nacisku w porównaniu do stanika z tradycyjnymi, pionowymi ramiączkami.

Stanik z pionowymi paskami często się zsuwał. Z powodu wad konstrukcyjnych tego typu biustonosz dawał poczucie dyskomfortu i nie przylegał odpowiednio do ciała.

asset_33255688.jpg

Najbardziej skutecznym i przyjemnym w noszeniu okazał się stanik z krzyżowym wiązaniem na plecach. Ucisk na piersi był prawie nieodczuwalny dla uczestniczek. Dodatkowo, przemieszczenie piersi było nieznaczne. Tego typu biustonosz pozwolił także na właściwy przepływ krwi w okolicy klatki piersiowej. Stanik krzyżowany na plecach prowadził do wzrostu siły ramion, co w długim okresie skutkowałoby najprawdopodobniej najmniejszym zmęczeniem.
Oczywiście może się zdarzyć tak, że inny rodzaj stanika niż krzyżowany na plecach będzie dla kogoś bardziej komfortowy. Należy jednak pamiętać o tym, że w eksperymencie użyto specjalnie zaprojektowanych, sportowych biustonoszy. Tego typu stanik jest zdecydowanie lepszy i bardziej polecany przez ekspertów, niż typowa bielizna. Dodatkową zaletą sportowego biustonosza jest termoaktywny materiał. Ma on za zadanie pełnić funkcję tzw. drugiej skóry. Odprowadza on pot na zewnątrz i co za tym idzie daje uczucie komfortu.
Źródło: The American College of Sports Medicine.
Redakcja Bieganie.pl