new balance 880
 
8 stycznia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Trzeci trening do ORLEN Warsaw Marathon za nami!


Prawie 450 biegaczy w sześciu miastach w Polsce uczestniczyło w trzecim oficjalnym treningu (05.01.2014) do ORLEN Warsaw Marathon. Gośćmi specjalnymi byli ambasadorzy marki ASICS. Paweł i Olga Ochalowie byli w Płocku, a w Poznaniu znakomity maratończyk Marcin Chabowski. Kolejna sesja treningowa już w niedzielę, 12 stycznia!

jacek towski 25

Pogoda w dalszym ciągu jest bardzo łaskawa dla biegaczy przygotowujących się do startu w kwietniowym ORLEN Warsaw Marathon. Termometry wciąż wskazują parę stopni powyżej zera. Mimo że w niektórych miastach niedzielny trening przebiegał w deszczu, nie przeszkodziło to w ustanowieniu nowego rekordu frekwencji! Najwięcej osób, aż 148, dotarło na trening w Warszawie. Tak liczne grono biegaczy trenerzy podzielili na 3 grupy według rekordów życiowych na 10 km. Tym razem trening w Warszawie upłynął pod znakiem budowy siły biegowej. Po rozgrzewce i 2-4 km biegu grupy przystąpiły do treningu właściwego, czyli podbiegów na ulicach Karowej, Tamce, Oboźnej.
Maciek, który w maratonie zamierza złamać 3h 30min ocenił trening jako bardzo wymagający. „Samemu trudno byłoby mi się do odbycia takiego treningu zmotywować. Czasami warto pobiegać w grupie, rośnie wtedy motywacja i jesteś w stanie wycisnąć z siebie więcej na treningu. Widać duże zaangażowanie trenera, biegaliśmy na interesującej trasie. Dodatkowo można porozmawiać i dowiedzieć się czegoś, czego normalnie nie przeczytałbym na żadnym portalu internetowym. Polecam wszystkich wspólne treningi.” – mówił po treningu Maciek.
76 biegaczy skorzystało z bezpłatnych badań stóp Foot ID, które prowadzone były w Sklepach Biegacza w Warszawie.
W Katowicach, tradycyjnie na stadionie AWF, na zajęciach pojawiło się 42 biegaczy. Było wyjątkowo ciepło – część osób trenowała w krótkich rękawkach! Trening obejmował rozgrzewkę oraz ćwiczenia techniki poświęcone przede wszystkim prawidłowej postawie podczas biegu i pracy kończyn górnych. Następnie biegacze zostali podzieleni na 2 grupy – w mocniejszej 15 km rozbieganie, w wolniejszej – 8 km i ćwiczenia sprawnościowe. Na końcu zajęć tradycyjne rozciąganie na stadionie.

jacek towski 80 P ock

W Płocku trening cieszył się dużym zainteresowaniem. Magnesem przyciągającym biegaczy do udziału w zajęciach była możliwość wspólnego biegania z czołowymi polskimi maratończykami, Olgą i Pawłem Ochalami.
Jedna z uczestniczek treningu, Iza, która podczas ORLEN Warsaw Marathon zamierza wystartować po raz pierwszy na dystansie 10 km powiedziała: „Dzięki takiej inicjatywie mogę spokojnie z nimi porozmawiać i dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat treningów i życia bardzo dobrych zawodników.”
62 biegaczy, którzy wzięli udział w treningu zostało podzielonych na 2 grupy – dla początkujących Waldemara Gieresa i Pawła Ochala oraz dla zaawansowanych ze Sławomirem Kąpińskim i Olgą Ochal jako trenerami. Obie grupy odbyły podobny trening, ambasadorzy ASICS pokazali biegaczom kilka ciekawych ćwiczeń m.in. skipy i wieloskoki. W ramach głównej części zajęć pracowano nad budową siły biegowej. Podczas treningu nie brakowało rozmów na temat treningów, startów oraz kwestii pogodzenia życia zawodowego, rodzinnego i treningów.
Olga Ochal była zaskoczona wysoką frekwencją na zajęciach. „Rano padało i myślałam, że będzie mało osób, a tu zjawiło się około 60. Fajna grupa, zaangażowana, wesoła.” – powiedziała ambasadorka ASICS.
W zajęciach w Poznaniu wzięło udział 65 osób. Gościem specjalnym treningu był Marcin Chabowski, ambasador marki ASICS. Pod jego okiem biegacze wykonali lekką rozgrzewkę. Główną częścią treningu były ćwiczenia związane z budowaniem siły biegowej. Pod fachowym okiem reprezentanta Polski przez kilkadziesiąt minut biegacze wykonywali różnego rodzaju skipy, wieloskoki i inne elementy. Marcin fachowo pokazywał, jak prawidłowo wykonywać każdy element, aby przyniósł on pożądany efekt. Spotkanie zakończyło się kilkoma ćwiczeniami rozciągającymi.
Pomysł udziału profesjonalnego biegacza w treningu doceniła jedna z uczestniczek. „Mogłam zobaczyć, jak trenują prawdziwi zawodowcy i dowiedzieć się, jak ważna jest siła biegowa w treningu biegowym. Dzisiejszy trening był bardzo ciekawym urozmaiceniem samego biegania, które czasami jest monotonne. Bardzo mi się podobało, jak Marcin pokazywał i dokładnie omawiał poszczególne ćwiczenia zwracając uwagę na detale oraz błędy, jakich należy unikać. Uważam to za świetny pomysł, aby na treningu pojawiał się ambasador ASICS.” – powiedziała Karolina, która w tym roku chciałaby pobiec 10 km poniżej 40 minut.

Gdynia2
Prawie 100 osób pojawiło się na treningu w Gdyni. Podobnie jak w innych miastach biegacze podzielili się na grupy w zależności od osiąganych rezultatów na dystansie maratonu i półmaratonu. Pierwsza, PRO składała się z biegaczy, których rekord życiowy w maratonie wynosi < 3:20, lub dystans półmaratonu biegają szybciej niż 1:41. Druga grupa składała się z wolniejszych biegaczy. Po 10 km rozbieganiu dla grupy PRO oraz 7km dla początkujących przystąpiono do realizacji części głównej, czyli do podbiegów. Ci moc niejsi do wykonania mieli odcinki o długości 1 minuty, wolniejsi od 30 do 40 sekund.
Jeden z uczestników treningu – Antoni, tak podsumował jego przebieg: „W dzisiejszym treningu najbardziej podobało mi się zaangażowanie początkujących biegaczy. Jako doświadczony maratończyk z wieloletnim stażem biegowym cieszę się widząc tak dużą grupę osób, przygotowujących się pod fachowym okiem do maratonu. Przypominają mi się lata mojej młodości, kiedy będąc zawodnikiem gdyńskiej Floty również grupowo realizowaliśmy podobne treningi. Doskonałą robotę wykonali trenerzy, wykazując się dużym zaangażowaniem. Pokazywanie najczęściej występujących błędów oraz bieżąca ich korekcja sprawia, że zawodnicy czują, że ktoś nad nimi czuwa i eliminuje często występujące błędy.” Antoni w tegorocznym maratonie będzie celował w wynik poniżej 3 godzin.
W Krakowie w treningu wzięło udział 41 biegaczy. Pogoda dopisała – termometry wskazywały aż 10 stopni! Uczestnicy w ramach treningu odbyli rozgrzewkę, następnie ćwiczyli wytrzymałość tempową 8 x 3 min (prędkość startowa w maratonie), przerwa pomiędzy odcinkami 1,30 min. Trening zakończyło rozciąganie oraz trucht na dystansie 1,5 km. Łącznie uczestnicy przebiegli 12 km.
Ryszard, jeden z uczestników krakowskich zajęć, docenił „super atmosferę, profesjonalizm trenerów i dokładne objaśnianie ćwiczeń.” Jego zdaniem trenerzy odpowiednio przygotowali uczestników treningów do biegania szybkich odcinków.
„Wszystko przemyślane, trucht, rozgrzewka, odpowiednie wyjaśnienie, w jakim tempie mamy biegać i dlaczego, na koniec uspokojenie tętna i wyciszenie. Przyznam, że rzadko stosowałem taką metodę w swoich treningach.” – powiedział Ryszard, który w tym roku zamierza przebiec 42,195 km w czasie poniżej 3 godzin 45 minut.
Kolejna sesja treningowa w ramach oficjalnego cyklu przygotowawczego do ORLEN Warsaw Marathon już w niedzielę, 12 stycznia!