9 czerwca 2010 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Trójmiejska BIEGOSFERA


Kolejnym punktem, który odwiedziliśmy w ramach „akcji” kontroli, jakości naszych biegowych sklepów była trójmiejska, „Biegosfera.” Lokal, mimo poprawnego merchadisingu, nie zrobił na mnie większego wrażenia, jeśli chodzi o bogactwo asortymentu. Jednak nie brakuje tu niczego, czego biegacz potrzebowałby do uprawiana swojej ulubionej dyscypliny sportu.

biegosfera 5401

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz odwiedził taki duży, sieciowy sklep sportowy w poszukiwaniu butów biegowych. Często udawało się nawet takie buty zakupić, bo przecież zwykle było, z czego wybierać – kilka znanych sportowych marek, czasem nawet kilkadziesiąt modeli butów do wyboru potrafiło przyprawić o zawrót głowy. Tylko jak tu wybrać odpowiednie dla siebie buty?

Tu zwykle pojawiał się problem braku kompetentnego doradcy, biegacza potrafiącego zawęzić pole poszukiwań do najbardziej odpowiednich dla nas modeli. Nawet, jeśli mieliśmy dużo szczęścia, i trafiliśmy na sprzedawcę mającego pojęcie o bieganiu, to w dalszym ciągu nie gwarantowało to nam doboru właściwych butów biegowych. Spytasz:, dlaczego? Otóż wszystkie potoczne metody oceny rodzaju biomechaniki ruchu stopy, takie jak test mokrej stopy, czy też ocena zużycia naszych starych butów biegowych nie dają gwarancji powodzenia. Wszystkie te metody przybliżają nas do celu, jednak ich skuteczność należy ocenić na około 50%. To, że na teście mokrej stopy wyjdzie nam płaskostopie, nie musi od razu oznaczać, że mamy pronację. To tylko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że nasza stopa pronuje. Dzieje się tak, dlatego, że w ocenie statycznej nie uwzględnia się przeciążeń, jakie działają na nasze stopy i stawy, a które wywierają ogromny wpływ na naszą biomechanikę ruchu.

Prawdziwe zalety „Biegosfery” ujawniły się dopiero podczas próby zakupu „biegówek”. Od razu przyznaję, że jestem handlowcem z wieloletnim doświadczeniem, więc wiem, na co należy zwracać uwagę. Moi przełożeni często „tłukli” mi do głowy prosta zasadę, która powinna charakteryzować dobrego sprzedawcę- „nie skupiaj się na produkcie, sprzedaj klientowi rozwiązanie.” I takie właśnie odniosłem tutaj wrażenie, że sama marka obuwia jest na drugim planie, że sprzedawca mając doskonałe narzędzie – kamerę do analizowania ruchu stopy, chce mi naprawdę pomóc w doborze właściwego obuwia. Co więcej, cały proces sprzedaży odbył się w miłej atmosferze. Z obsługą sklepu można porozmawiać nie tylko na tematy biegowe.

biegosfera 540 1

W przeciwieństwie do większości tradycyjnych sklepów sportowych, w Biegosferze wykonuje się dynamiczną analizę biomechaniki ruchu. Wygląda to tak, że najpierw filmuje się kamerą biegacza podczas biegu na boso na bieżni (jest bardzo miękka, biega się komfortowo). Dysponując filmem, przy pomocy specjalistycznego oprogramowania dokonywany jest test oceny biomechaniki ruchu. Cały proces odbywa się na miejscu, w sklepie.

Następnie, dysponując już wiedzą na temat mechaniki ruchu, polecone zostały mi buty z odpowiedniej kategorii. Zawężone zostało, zatem pole poszukiwań do kilku modeli butów spośród przeszło 30 dostępnych w sklepie. W kolejnym etapie doboru obuwia, zostałem nagrany w zaproponowanych modelach butów, po czym na końcu zalecił mi sprzedawca dany model obuwia – ten, który najlepiej spełniał swoje zadanie. Cały proces, trwał około20 minut

biegosfera 540 2

Podsumowując, gdański sklep dla biegaczy oceniam bardzo wysoko, dając w skali hotelowej 5 gwiazdek.

W dniach 02-04 lipca w gdyńskiej Biegosferze odbędzie się badanie na FOOT ID.


BIEGOSFERA.PL, www.biegosfera.pl
Stacjonarny/Internetowy

Gdańsk Al. Gen. J. Hallera 117
pon – piątek: 11.00 – 18.00,
sobota:10.00 – 14.00
tel. (058) 717 25 26,
e-mail:sklep@biegosfera.pl