New Balance 1080v12
 
7 listopada 2012 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Trening na poważnie czyli, pulsometr + badania wydolnościowe


badania 540

Zapraszamy na ErgoSpotkanie:
"Trening na poważnie czyli, pulsometr + badania wydolnościowe."

Spotkanie odbędzie się 7 listopada o godzinie 19:15,
w naszym sklepie przy al. Jana Pawła II 61.

Spotkanie będzie składało się z dwóch części:

Część 1. w Centrum Biegowym ERGO
– Prelekcja Ryszarda Szula na temat fizjologii, przydatności badań wydolnościowych i wykorzystania danych z badań w ustawianiu pulsometrów.

Część 2. w Rowerowych Klimatach
– Pokaz badań wydolnościowych w wariancie rowerowym. Szczegółowe omówienie każdego etapu badań z podglądem na wszystkie wskaźniki na dużym ekranie.

Dla kogo są badania wydolnościowe i jaki jest ich cel?

Niejedna z biegających osób zastanawiała się czy są jej potrzebne takie badania. Jeśli tylko myśli: „ja tylko sobie truchtam 2 razy w tygodniu i tak rzeczy to nie dla mnie”, to jest w błędzie. Rozwój biegania jako najprostszej formy ruchu oraz przyrost regularnie biegających w Polsce jest bardzo dynamiczny, a co za tym idzie wiele osób które już biega lub zaczynają biegać chcą jednak wejść w trening z pełną świadomością o swoim ciele i możliwościach. Osoby takie chcą być pewne swojego treningu, że to co robią ma sens i że plan treningowy jaki obrali doprowadzi ich do konkretnego celu, wyniku sportowego. Nowe technologie oraz urządzenia pozwalają na monitorowanie wielu parametrów, dzięki którym można odpowiednio zaplanować trening dopasowany do możliwości konkretnego człowieka. A jak wiadomo odpowiedni trening da poprawę wyników i nie doprowadzi do przetrenowania czy też złapania kontuzji.

Celem badań wydolnościowych jest ocena stanu wytrenowania zawodnika oraz możliwości organizmu do podejmowania wysiłku w danej dyscyplinie sportowej. Na podstawie parametrów oddechowych (m.in. Vo2max – maksymalna ilość pochłanianego tlenu, VE – wentylacja minutowa i inne), ilości mleczanu we krwi podczas kolejnych stopni wysiłku wyznaczane są: próg przemian tlenowych oraz próg przemian beztlenowych, poszczególne strefy intensywności w których zawodnik powinien się poruszać w celu kształtowania poszczególnych obszarów wytrzymałości. Wartości progowe (LT – lactate treshold, AT – anaerobic treshold) wyrażone są częstością skurczów serca (HR) lub prędkością biegu (km/h), a w przypadku jazdy na rowerze w HR oraz Wat.

 
Jak wygląda badanie?

Sam test w zależności od warunków lub potrzeb odbywa się na bieżni mechanicznej. Protokół testu dobierany jest indywidualnie dla każdego badanego i uzależniony jest od jego płci, masy ciała, subiektywnego stanu wytrenowania, wieku. Co określony czas zmienia się zadawane obciążenie (w przypadku testu biegowego – prędkoś bieżni i/lub jej kąt nachylenia). Na kolejnych stopniach testu pobierana jest krew z opuszka palca lub płatka ucha w celu określenia stężenia mleczanu we krwi. Około 2,5h przed testem należy zjeść ostatni lekki posiłek, a dzień wcześniej nie przeprowadzać forsownych sesji treningowych.

 

Opis badania

Dla każdego badanego dobierany jest odpowiedni protokół testu podczas którego rejestrowane są:

– parametry krążeniowo-oddechowe metodą bezpośrednią (Vo2max, VE, RQ, HR i inne)
– pomiar mleczanu we krwi (zakwaszenie mięśni)
– prędkość na poszczególnych etapach wysiłku.

 

Na podstawie zarejestrowanych parametrów wyznaczane są:

– wartości maksymalne oraz progowe parametrów krążeniowo-oddechowych (Vo2max, HR i inne)
– progi metaboliczne (próg przemian tlenowych i beztlenowych) wyrażone prędkością i tętnem.
– strefy intensywności pracy treningowej
– dokonywana jest ocena stanu przygotowania organizmu do podejmowania zadań treningowych
– na podstawie wyników badań prowadzone jest doradztwo treningowe oraz szczegółowe planowanie treningów (opcja dodatkowa).

 
Oferta badań diagnostycznych skierowana jest zarówno dla amatorów jak i zawodowców uprawiających różne formy kolarstwa, triatlon, bieganie, gry zespołowe i inne.

Jeżeli jesteś zainteresowany badaniami to wyślij maila na adres:
badania@ergo-sklep.pl

Zniżka dla TEAMów, jeżeli badania zastaną przeprowadzone jednorazowo na przynajmniej 5 zawodnikach.

Istniej możliwość przeprowadzenia badań także poza Warszawą, w tym przypadku cena będzie ustalana indywidualnie.