19 października 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Test sportowych staników Nike Victory Bra


Od 20 czerwca 2011 r. w polskich sklepach dostępna jest nowa seria sportowych staników Nike Victory Bra. Modele z tej linii opracowano z myślą o zapewnieniu kobietom wsparcia niezależnie od uprawianej dyscypliny i noszonego rozmiaru.

A co o trzech nowych modelach sądzą kobiety, dla których sport nie jest sposobem na życie a po prostu hobby, które ma im sprawiać przyjemność? Właśnie tego dowiadujemy się od trzech laureatek naszego konkursu Szukamy testerek Nike Victory Bra. Wszystkie z nich: Asia, Ola i Aneta, czyli biegaczki – amatorki otrzymały jedną parę każdego z modeli. Następnie, przez kilka tygodni testowały je. – Wszystkie trzy staniki testowałam w różnych warunkach pogodowych i przy okazji różnego rodzaju aktywności; począwszy oczywiście od biegania przez trreking po górach skończywszy na wymagającą skomplikowanych ruchów w dziwnych pozycjach wspinaczkę skałkową – opowiada jedna z nich – Aneta. Pozostałe dwie też się nie oszczędzały. W efekcie – udało im się bardzo dobrze poznać każdy z modeli. Teraz przedstawiły nam swoje wrażenia. Oto one:

Nike Victory Adjust X Bra

 

1Staniki1

Model charaktersytyczny ze względu na zapięcie na plecach układające się w kształcie litery X. – Pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi do głowy po zobaczeniu Victory Adjust X to KITT – legendarny samochód i mój ulubiony bohater serialu Nieustraszony – dość masywny, sztywny, jakby… tytanowy?. Drugie skojarzenie – batmobil – żartowała jedna z testerek – Asia.

 

1AsiaTesterka
Asia biega od dwóch lat, od dwóch lat trenuje też Parkour.

W teorii tzw. fason X-back ma mesh (siateczkowy materiał) umieszczony w kluczowych strefach ma na celu odprowadzanie potu oraz zmniejszenia wagi i wzmocnienia stanika. Jak to wygląda w praktyce? Aneta:- Bardzo dobre odprowadzenie wilgoci. Nie ma konieczności prania po każdym użyciu, cała wilgoć błyskawicznie się ulatnia, co sprawia, że brutalnie mówiąc stanik nie śmierdzi nawet po kilku użyciach. Ola też była zadowolona, ale w jej opinii X Bra nie jest wolny od wad. – Bardzo dobrze wspiera kręgosłup i „zbiera” biust. Niestety ma już trochę minusów. Już na pierwszym treningu, po 7 kilometrze poczułam dyskomfort. Jego naramki są bowiem cieńsze, co przy większym „obciążeniu” którym obdarowana zostałam przez naturę, skutkuje obtarciem i właśnie „wpijaniem” się naramek w ramiona. Ponadto po piętnastokilometrowym wybieganiu zauważyłam obtarcia pod biustem. Ponadto troszkę mniej efektywnie odprowadza pot. Jest może trochę wygodniejszy pod względem tego, iż nie trzeba go zakładać przez głowę, lecz jest częściowo rozpinany. Zapięcie jest solidne, i już po kilku razach „załapuje się” o co w nim chodzi – pisze Ola.

 

Znacznie pozytywniejszą ocenę temu modelowi wystawia Asia:- Po pierwsze, daje niesamowite wsparcie, pomimo faktu, że jest praktycznie niewyczuwalny! Ma wyprofilowane miseczki z dość sztywnego, choć nie ograniczającego ruchów materiału, które dobrze zbierają, podnoszą i utrzymują wszystko w ryzach. Dodatkowo ramiączka są regulowane, tak jak elastyczna taśma pod biustem. Jej zapięcie ma aż 5 różnych poziomów, dzięki czemu można zmniejszyć obwód nawet o 4-5 cm i jeszcze lepiej dopasować stanik do indywidualnej budowy ciała. Klatka może i wygląda na delikatnie bardziej płaską niż zazwyczaj, ale żadnego podskakiwania, wstrząsów, czy efektu galarety zdecydowanie rekompensują tę stratę.  Po drugie – nie obciera! Ta prawdopodobnie logiczna konsekwencja pierwszego punktu była dla mnie tak ekscytującym odkryciem, że uczyniłam ją oddzielnym punktem i poszukałam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie „jak on to robi?!”. Wspomniana wcześniej 3,5-centymetrowa taśma pod biustem została umieszczona w strefach największego tarcia. Choć elastyczna, jest dość sztywna – w końcu musi dawać dobre wsparcie przy sportach o wysokim obciążeniu. Pomimo tego nie obciera, nie wrzyna się i nie zostawia śladów. Dodatkowo dekolt i wycięcia pod pachami wykończone są miękką lamówką z płaskimi szwami – właściwie niewyczuwalnymi pod palcami. Masz to go na sobie czy nie – stanika nie ma – coś wspaniałego!

Ola dodaje, że jej zdaniem ten stanik idealnie nadaje się do krótszych treningów:- X Bra polecam na szybsze 5 i 10 km. Z kolei, Aneta ma radę dla wszystkich przyszłych użytkowniczek tego modelu. – Stanik ma stosunkowo mały zakres regulacji długości ramiączek. Przy zakupie wygodnie leżącego w chwili pierwszej przymiarki należy liczyć się z tym, że w miarę używania stanie się on za duży, co w przypadku tego modelu można zniwelować odpowiednią regulacją obwodu oraz długości ramiączek. W przypadku innych modeli nie posiadających regulacji stanik przestanie spełniać swoje funkcje – wyjaśnia.

Nike Victory Contour Bra

 

1Countrol

To stanik, który w opinii producentów ma zapewniać wsparcie na dwa sposoby – dzięki dwóm warstwom dociskającego materiału oraz unoszącemu szwowi pod biustem. Krój? O wiele bardziej klasyczny niż ma to miejsce w przypadku wielu staników dla sportsmenek – przynajmniej w porównaniu do dwóch pozostałych modeli z nowej serii Nike.

Z tyłu Contour Bra zastosowano materiały wentylujące. Niskoprofilowa, elastyczna taśma pod biustem w kształcie litery Y jest wykonana z lżejszych materiałów, zwiększa suchość od strony skóry i zmniejsza otarcia. Właśnie ta ostatnia cecha w pierwszej kolejności rzuciła się na myśl naszym testerkom. – Miałam przeogromne wątpliwości, czy taka cieniutka „bluzeczka” może dać jakiekolwiek wsparcie… (nie wytrzymałam i przetestowałam go już w Warszawie). Ku mojemu zaskoczeniu, jest to najlepszy sportowy stanik, który kiedykolwiek posiadałam. Bardzo miękki, doskonale dopasowuje się do sylwetki (oczywiście nie bez znaczenia było jego dokładne dopasowanie w showroomie). Nawet po dwudziestokilometrowym wybieganiu, nie zauważyłam najmniejszego obtarcia pod biustem (co do tej pory było niestety normą) – napisała Ola. W identycznym tonie wypowiada się Asia:- Mięciutki jak kaczuszka… to pierwsze, co przyszło mi na myśl po zobaczeniu i przymierzeniu Contour Bra (przed użyciem jakiegokolwiek płynu do płukania ;-)). W przeciwieństwie do Adjust X i Definition, Contour jest stanikiem typu medium support przeznaczonym do sportów i ćwiczeń o średnim obciążeniu. Tak, jak pozostałe modele z linii Victory ma dwuwarstwowy przód, materiał jest jednak znacznie cieńszy i bardziej elastyczny. Przekłada się to na ogromny komfort noszenia – miękki i przyjemny w dotyku jest dla skóry jak ptasie mleczko dla podniebienia. Zdaniem Anety Contour Bra to idealny wybór dla biegaczek z mniejszym biustem. Chwali go za zachowanie swobody ruchów:- Konstrukcja ramiączek nie utrudnia ruchów ani nie uciska mięśni.

1AnetaTesterka
Aneta, kocha góry, pokochała również bieganie. Od ponad roku można ją spotkać biegającą na Warszawskiej Kępie Potockiej.

Kolejnym istotnym aspektem Contour Bra, o którym wspominają wszystkie nasze testerki jest fakt, iż pozytywnie wpływa on na zachowanie prawidłowej sylwetki podczas treningu. – Naramki są dosyć szerokie co sprawia, że nie wpijają się w ramiona. Ponadto miałam wrażenie, że mój kręgosłup z każdym biegowym krokiem dziękuje mi za taki stanik (wcześniej nie było lekko, zwłaszcza kiedy biega się z rozmiarem 75F). Czułam się wręcz bardziej wyprostowana – podaje Ola. Nieco precyzyjniejsza w analizie tego elementu jest Asia:- Pod biustem i wokół niego biegnie dodatkowy szew, który wraz ze wzmocnionymi i mniej elastycznymi ramiączkami (o 90% mocniejszymi niż w poprzednich modelach) trzymają klatkę uniesioną, jednak przygotujcie się na delikatne bujanie i podskakiwanie na Waszej ścieżce biegowej.

Nike Victory Definition Bra

 

1definity

To model, który pracownicy Nike poleciliby paniom obdarzonym większym biustem. Ma lepsze – niż pozostałe dwa modele wsparcie pionowe i po bokach, a także lepiej odprowadza wilgoć. Co istotne – wygodnie wkłada się go przez głowę. Jak koszulkę.

A co sądzą o nim nasze testerki? – Dla mnie stanowi on „mix” swoich poprzedników, które testowałam a mianowicie Nike Victory Contour Bra oraz Nike Victory Adjust X Bra. Dopasowuje się świetnie i doskonale też zbiera biust. Minusami niestety jest to, że tak jak w przypadku Adjust Bra jest on grubszy a pot zbiera się przy „taśmie”, co skutkuje obtarciami pod biustem. Dlatego też nie nadaje się on na dłuższe wybiegania – odpowiada Ola.

1OlaTesterka

Ola "Halinka", biega od trzech lat. Jak sama pisze "Biegam sporo. Do pracy. Na zajęcia.Czasami bez celu. W lesie, nad jeziorem, w poszukiwaniu przystojnych biegaczy:)"

 

Zdaniem Asi znakomicie wywiązuje się on ze swojej nominalnej roli – „twardego” trzymania biustu. – Dwuwarstwowy przód jest dość sztywny (dzięki czemu biust jest zebrany i uniesiony), tak jak i wzmocnione i mniej elastyczne ramiączka (które ten biust dobrze utrzymują). Stanik ma też mocno profilowane miseczki, dzięki czemu biust jest dobrze podtrzymany, nie podskakuje, nie przeszkadza, właściwie jako że podczas biegu o nim nie myślisz – nie ma go. Stanik jednak jest w Twojej świadomości już od momentu jego włożenia – opisuje.

Aneta poproszona o wymienienie silnych stron Definition Bra skupia się przede wszystkim na wygodzie i wyglądzie. – Może z powodzeniem spełniać funkcje topu (jest tak uroczy, że aż szkoda przykrywać go koszulką). Bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Dość dobre trzymanie biustu, wygodne miseczki. Odpowiedni dla dziewczyn o różnych rozmiarach biustów. Świetne, dobrze trzymające ramiączka, solidne, miękkie, dobrze wyprofilowane, nieuciskające – wylicza.

Minusy? Stanik obciera, co dyskwalifikuje go w przypadku dłuższych treningów. – Jest on grubszy a pot zbiera się przy „taśmie”, co skutkuje obtarciami pod biustem. Dlatego też nie nadaje się on na dłuższe wybiegania.  Po 12 km dyskomfort stał się już bardzo wyraźnie odczuwalny. (A dodać muszę, że testowałam go już  w zdecydowanie chłodniejsze dni i nie należę do osób, które pocą się bardzo intensywnie) – punktuje Ola. Wtóruje jej Asia: – Miseczki profilowane są po wewnętrznej stronie dość twardą i wypukłą lamówką, która obciera po bokach. Pomimo, że w Definition zastosowano innowacyjne płaskie szwy, aby uniknąć tak dobrze znanych nam wszystkim obtarć, lamówka sprawia, że obtarcia i ślady są. W moim przypadku już po paru minutach biegu zaczęłam czuć tarcie także na karku, w miejscu gdzie znajduje się dosyć twarde zszycie tkaniny ramiączka z meshem.  

Znacznie bardziej przyjazny dla użytkowniczki jest tylna część biustonosza i naramki. – Definition Bra punktuje jednak tym, że jego naramki są solidne i szerokie.  Ramiona pozostają całe i zdrowe a przede wszystkim nieobolałe. Kręgosłup zdawał mi się również bardziej odciążony. Dodatkowo brak regulacji naramek czy zapięcia pod biustem nie stanowi tutaj najmniejszego problemu, ponieważ, tak jak w przypadku Contour Bra dobre dopasowanie stanika wystarczy – wyjaśnia Ola. Asia dodaje: – Na plecach zastosowano mesh, który dodatkowo zapewnia znakomitą wentylację. Definition jako jedyny model ma pasek siateczkowego meshu również pomiędzy biustem, co i tam zapewnia komfort i suchość, której tak mi brakowało podczas ćwiczeń w Adjust X. Wentylacja i efektywność dri-fitu to zdecydowanie największe zalety tego modelu.

Jednak zdaniem tej ostatniej Definition Bra jest po prostu niewygodny: – Ramiączka ani taśma pod biustem nie posiadają regulacji, nie ma więc sposobu, aby stanik lepiej dopasować do sylwetki i spróbować zmniejszyć obcieranie. Częste poprawianie ramiączek było dla mnie dość rozpraszające i nie pozwalało mi się skupić na przyjemności z biegu. Zalety Definition niestety nie kompensują braku wygody, która jest podczas biegania podstawą.

Podsumowując…

 

TESTERKA Ola
Asia
Aneta
WNIOSKI

Staniki są bardzo lekkie, miękkie i estetyczne.
Myślę, że gdybym jeszcze trochę popracowała nad moim „sześciopakiem”,
nie powstydziłabym się biegać bez T-Shirtu. Nie sprawiają również
problemu jeśli chodzi o pranie – zachowały swój kształt i bardzo szybko
schną.


Pierwsze miejsce zajmuje u mnie już
ulubiony (choć bardzo niepozorny) Contour Bra, drugie miejsce Definition
Bra, a brązowy medal wędruje do Adjust X Bra.

 

Rozmiarówka Victory jest zawyżona – wybierajcie stanik o rozmiar większy niż zazwyczaj.


Dziewczynom
o dużym biuście polecam Definition lub Adjust X – oba z serii ‘high
support’ są sztywniejsze i lepiej utrzymają wszystko w ryzach podczas
biegu lub innych ćwiczeń o wysokim obciążeniu.

Contour
jest idealny do lżejszych sportów i ćwiczeń bez dużego obciążenia,
jednak mój zdecydowany faworyt i nowy ulubiony stanik do biegania to
Adjust X!

Wszystkie modele są bardzo dobrze, solidnie wykonane, nie schodzą poniżej pewnych, raczej wysokich standardów w swojej marce.


Należy
zwracać uwagę na rozmiar, kupowanie stanika, który w chwili mierzenia
dobrze leży i swobodnie się w nim czujemy może skończyć się tym, że po
kilku tygodniach będzie on za luźny. Dlatego moim numerem jeden jest
stanik z możliwością regulacji obwodu pod biustem i długości ramiączek –
Nike Victory Adjust X Bra.

FAWORYT

Nike Victory Contour Bra


Nike Victory Adjust X Bra
Nike Victory Adjust X Bra