NB 1080v12
 
18 maja 2010 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Sklep ERGO – czy to już europejski poziom?


ERGO, to trzeci specjalistyczny sklep dla biegaczy w Warszawie. Można powiedzieć – dopiero trzeci, bo jak na największą aglomeracje w Polsce to nie jest dużo. Jest kilka cech, które różnią go od dwóch, już istniejących sklepów (sklepu Sport-studio na Broniewskiego i sklepu JacekBiega na Ursynowie). Pierwsza to lokalizacja. ERGO położone jest w Centrum Warszawy, przy Alei Jana Pawła II. Druga – sklep jest znacznie większy niż dwa pozostałe. Trzecia – zrobiony jest na pewno z większym przepychem, z większą pompą i nie ma co ukrywać, że wizualnie jest to już sklep na poziomie europejskim.

To zresztą spowodowało, że firma Nike zdecydowała się na współpracę z ERGO, bo do tej pory stronili raczej od branżowych stacjonarnych sklepów "made in Poland" (oprócz runnersworld w Poznaniu i od niedawna sklepubiegacza w Krakowie).

Czy będzie to sklep na europejskim poziomie także pod kątem szerokości oferty i serwisu przekonamy się w najbliższym czasie, bo sklep działa jednak od niedawna (notabene – nie każdy europejski sklep jest na równie dobrym poziomie, niedawno odwiedziliśmy jeden belgijski na absolutnie topowym poziomie i o tym będzie wkrótce artykuł – jako ciekawostkę podam tylko fakt, że jest to sklep, w którym nie ma wystawionych butów i nie można ich sobie tak po prostu kupić 🙂 ). Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia ERGO i przekonania się na własnej skórze a raczej stopie – czy jest to już Europa.

Dla zachęty – poniżej rozmowa z właścicielem sklepu Maciejem Kaseją.

PS. W najbliższy weekend odbędą się tu badania na FOOT ID firmy ASICS, ale warto sie pośpieszyć bo…. chyba poza niedzielą o 13:30 nie ma już miejsc (dane z 19 maja godz: 1:03, formularz rejestracyjny jest tutaj)

ergo
Od lewej: Maciej Kaseja i Janek Kaseja

Adam Klein: Macieju, otworzyliście z synem w kwietniu nowy sklep dla biegaczy w Warszawie: Centrum Biegowe ERGO. Skąd taka nazwa?

Chcemy z Jankiem zaproponować warszawiakom coś nowego. Miejsce, które wprowadza nowy standard w doborze butów do biegania i będzie mieściło się w centrum Warszawy. Mieścimy się w 100-metrowym lokalu w al. Jana Pawła II 61. Chcemy wykorzystać tę przestrzeń i stworzyć tam miejsce, do którego chętnie będą przychodzić biegacze i fani biegania po profesjonalną specjalistyczną obsługę.

Na czym to ma polegać?

Centrum Biegowe to 3 obszary działania: profesjonalny sklep, wspólne treningi i edukacja. Przede wszystkim oferujemy możliwość dokonania specjalistycznych zakupów w naszym sklepie. Oferujemy wyłącznie buty dla biegaczy renomowanych marek (BROOKS, ASICS, NIKE, INOV8), ale także runningowe kolekcje odzieży, skarpet, akcesoriów i odżywek – wszystko przygotowane specjalnie dla biegaczy.

ergo1

Są już w Warszawie sklepy sprzedające tylko renomowane biegowe marki.

Tak, ale tylko u nas można wybrać z szerokiej oferty butów do biegania po dokonaniu wideoanalizy kroku biegowego. Jest to analiza dynamiczna skupiająca się na sposobie przetaczania stopy. W naszym sklepie dobieramy buty wg najlepszych wzorów: 1 krok – to wywiad precyzujący cele i możliwości biegowe, 2 krok – to statyczne badanie stóp, które stanowi wstęp do kroku 3 – czyli analizy dynamicznej. Klient w naszym sklepie jest nagrywany w trakcie biegu na bieżni dynamicznej. Pozwala to naszemu ekspertowi, ale i samemu biegaczowi, naocznie zobaczyć, czy stopa układa się w bucie neutralnie, czy ma nadmierną pronację. To pozwala precyzyjnie dobrać kilka modeli butów, które w kroku 4 są ponownie weryfikowane na bieżni. Ułatwia to klientowi trafny wybór butów dla siebie – w kroku 5.

Czyli idziecie w europejskim kierunku, pisaliśmy czasem o różnych metodach doboru butów czy sklepach w Europie.

Czytaliśmy, czytaliśmy, oczywiście… A konkretnie w naszym przypadku pomysł na takie miejsce jak ERGO przywiózł z Anglii mój syn – Janek. Przebywał w Wielkiej Brytanii przez rok na stypendium ERASMUSA. A że bierze udział w rajdach przygodowych (adventure racing), to dobrał tam sobie buty do biegania w opisany powyżej sposób – i był tym zachwycony. Po jego powrocie postanowiliśmy wprowadzić to w Warszawie.

ergo4

Podobno jesteście z synem w jednej drużynie adventure racing?

Rzeczywiście – jesteśmy zawodnikami teamu Niezła Korba. AR jest multidyscyplinarnym sportem wytrzymałościowym. Dzięki temu można uprawiać go nawet po 40-tce. Ja całe życie uprawiam sport: biegam, jeżdżę na rowerze, nartach, pływam, poza tym rolki, kajak. Po dołączeniu do tego wspinaczki i zadań linowych oraz biegu na orientację mamy podstawowy zestaw dla zawodnika AR 🙂

Co sprawiło, że postanowiłeś zaangażować się w stricte biegowy projekt, jakim jest ERGO?

Nadarzyła się okazja, żeby zacząć się realizować zawodowo w sferze, która dotąd była tylko moim hobby. A wszyscy wiemy, co to znaczy robić w pracy to, co się lubi i spotykać takich jak ty sam zapaleńców… Jest to fajny sposób na życie.

ergo9

Mówiłeś coś o wspólnych treningach?

Tak, oprócz profesjonalnego doboru butów do biegania nasze Centrum oferuje wspólne treningi biegowe: w każdy wtorek po zamknięciu sklepu biegniemy w kierunku skarpy wiślanej. Wspólne bieganie ma dać więcej radości z biegania, umożliwić podniesienie swojej motywacji oraz pozwolić na wymianę doświadczeń i różnych przydatnych uwag. Aktualnie pojawiło się zapotrzebowanie na dwie grupy biegowe: mniej i bardziej zaawansowaną. Ten wątek naszej działalności będzie na pewno się rozwijał, bo ludzie chcą i potrzebują spędzać ze sobą czas, biegając.

Kolejny element tej układanki, jaką jest Centrum Biegowe ERGO, jest edukacja i dostarczanie wiedzy na tematy związane z bieganiem. Wiele osób poszukuje świeżych informacji nt. czy to metod treningowych czy to fizjologii i mechaniki biegania, leczenia kontuzji, itp. Poza tym wciąż pojawiają się nowinki technologiczne, jeśli chodzi o obuwie sportowe, odzież, czy akcesoria. No i najważniejsze: możliwość spotkania na żywo autorytetów, doświadczonych biegaczy i trenerów. Wszystkie te wątki pragniemy uwzględnić w kolejnych cyklach edukacyjnych w naszym Centrum.

ergo5

Plany macie ambitne. Jaki jest odzew warszawskich biegaczy?

Od momentu, kiedy pojawiliśmy się z ulotkami i transparentem informującym o otwarciu ERGO na Półmaratonie Warszawskim wciąż odwiedzają nas nowi biegacze. Niektórzy wprost mówią, że zauważyli nas, bo ich wyprzedziliśmy na trasie:). Inni z kolei bardzo cieszą się, że nareszcie w Warszawie można dobrać buty z wykorzystaniem wideoanalizy. Kolejni zaś cieszą się z możliwości pogadania o starcie w maratonie, Kieracie czy którejś z setek. Doceniają, że na bieżąco mogą uzyskać porady od aktywnych biegaczy, takich my sami czy jak Janek Goleń, nasz współpracownik, doświadczony maratończyk. Wszystko, co proponujemy naszym klientom jest, że tak powiem „testowane na ludziach” 🙂 Sami wszystko wypróbowujemy i dlatego możemy sprawnie doradzić w różnych sytuacjach. A jeśli sami nie możemy, prosimy o pomoc zaprzyjaźnionych biegaczy i biegaczki. Tak jest np. z doborem staników sportowych, których ofertę – zainspirowani przez nasze klientki – stale poszerzamy.

A Ty masz jakieś osobiste cele, które chciałbyś poprzez ten sklep osiągnąć?

Najbardziej zależy mi, żeby umożliwić klientom ERGO uniknięcie kontuzji. Sam zaliczyłem ich już trochę. Wiem, jak bardzo potrafią utrudnić życie i ile kosztuje ich leczenie! Odkąd zaś dowiedziałem się, że 44% kontuzji w trakcie biegania wynika ze złego doboru butów, to właśnie metody doboru butów, wkładek, ćwiczenia korygujące, itd. stały się moim konikiem.

Czy motyw kontuzji pojawia się w czasie rozmów z klientami?

Absolutnie tak! W razie potrzeby staramy się wtedy doradzić doświadczonych ortopedów i rehabilitantów. Często kontuzja staje się okazją do poszukiwań lepszych butów do biegania i do zgłębiania tego tematu. Tacy biegacze nie zadowalają się wtedy ofertą sklepów sieciowych, nie skuszą ich przeceny. Oni już wiedzą, że najbardziej opłacalną inwestycją jest perfekcyjnie dobrany do ich stopy but, wyprodukowany przez firmę biegową.

ergo6

Zaskoczyło Cię coś w kontakcie z biegaczami warszawskimi? W końcu sam nie masz długich korzeni w bieganiu.

Na pewno miłym zaskoczeniem jest, że szczególnie doświadczeni biegacze nie są jakoś śmiertelnie przywiązani do poszczególnych marek. Często są na bieżąco z nowinkami rynkowymi, oczekują precyzyjnych informacji o systemach amortyzacji czy wsparcia w butach i są otwarci na te nowinki. Nie jest też prawdą, jakoby panie kierowały się w wyborze butów przede wszystkim kolorem:) Wręcz przeciwnie, są niezwykle pragmatyczne: cenią sobie zasadę 3 X W, którą stosujemy w ERGO.

A co się kryje pod zasadą 3 x W?

To, że dla nas i naszych klientów liczy się: WYBÓR, WYGODA i w efekcie WYNIK.

A o jakich sportowych celach myślą Wasi klienci?

Przeróżnych Mamy klientów, którzy szykują się do ekstremalnych tras i dopiero udział w Rzeźniku ich zadowoli. Są też tacy, którzy mają dokładnie rozpisane plany obniżenia wagi i wierzą w długie wybiegania, zresztą słusznie. Inni zaś chcą się po prostu poruszać po całym dniu siedzenia przed komputerem i nie uszkodzić sobie stawów i ścięgien. Pojawiają się też u nas młodzi lekkoatleci szukający kolców do biegów krótkich, średnich i długich. Większość z naszych klientów traktuje bieganie, jako atrakcyjny styl życia. Móc im pomagać w realizacji ich planów to prawdziwa przyjemność.

Dziękujemy i powodzenia

FORUM DYSKUSYJNE

ergo8Centrum Biegowe ERGO
www.ergo-sklep.pl
Warszawa Al. Jana Pawła II 61
pon.-pt.: 11-19, sobota: 10-14
e-mail: sklepergo@gmail.com
tel.: (+48) 796 549 256

Redakcja Bieganie.pl