New Balance 1080v12
 
20 listopada 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Saucony zaprasza na premierę linii niskoprofilowej – 6 grudnia w SklepieBiegaczaKolejna premiera tej jesieni, tym razem Saucony pokazuje pierwszy but z linii, którą można nazwać 8mm – będzie to terenowy model Xodus3. Pozostałe to flagowe dla Saucony modele: Guide, Triumph, Hurricane. Czy jest w ogóle o czym mówić? Jest.

To pierwsza tego typu operacja odchudzania znanych modeli, podjęta przez znanego producenta ewidentnie na skutek rosnącego zainteresowania bieganiem bardziej naturalnym, w butach minimalistycznych.

Jakie to ma znaczenie?

Wyobraźmy sobie, że mamy but, w którym różnica wysokości pomiędzy śródstopiem a piętą wynosi 10 cm (100mm). To nawet nie jest tak trudne do wyobrażenia, damskie buty na wysokich obcasach mają często takie właśnie parametry.

high heels1

W takim bucie stopa ma znacznie mniejszy potencjalny zakres ruchów niż w bucie, gdzie ta sama różnica wynosi np 1 cm (10 mm). But o bardzo dużej różnicy będzie wymuszał lądowanie na pięcie, pięta szybciej dotknie podłoża (choć akurat w butach na wysokich obcasach to się nie sprawdzi, obcas jest na tyle niestabilny i twardy, że jeśli już kobieta w takich butach biegnie to nie zaryzykuje uderzenia o podłoże piętą a raczej śródstopiem). W butach biegowych pianka pod piętą jest jednak szeroka, miękka, aż zachęcająca do lądowania. Te nazwijmy to "mainstreamowe" buty biegowe miały od lat wspomnianą różnicę średnio na poziomie 12-14 mm. Wzrost zainteresowania bieganiem w butach niskoprofilowych jaki obserwujemy w ostatnich latach, chęć przestawienia się przez wielu biegaczy na amortyzowanie śródstopiem sprawiły, że różnica 12-14 mm stała się dla wielu biegaczy niewygodna. W takich butach po prostu znacznie trudniej jest przyjąć pierwsze uderzenie na śródstopie. Saucony chyba jako pierwsza marka zdecydowała się na drastyczne cięcie. Obniżając podeszwę pod pietą o 3 mm a podwyższając pod śródstopiem o 1 mm sprawiła, że but z różnicą 8 mm jest już znacznie bardziej przyjazny wszystkim tym, którzy chcą nauczyć się biegania "nowym stylem". Dla tych bardziej zaawansowanych Saucony od 2010 roku produkuje linię o 4 milimetrowym spadku śródstopie – pięta (modele Kinvara, Mirage, Peregrine). Te cięcia nie ograniczają się tylko do zmiany kąta nachylenia ale także do zmiany wagi, modele z linii 8 mm będą wyraźnie lżejsze od poprzedników.

6 grudnia – premiera

bartoszak_right.jpgJuż 6 grudnia Saucony przedstawi pierwszy z nowej linii model – Xodus 3. W związku z tym do Warszawy przyjedzie dystrybutor Saucony na Polskę Michał Bartoszak, niegdyś czołowy polski długodystansowiec, jeden z najbardziej uniwersalnych zawodników biegających na najwyższym krajowym poziomie od 1500m do maratonu (reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich).

O nowej linii, o nowym minimalistycznym trendzie i jego do niego stosunku, o aspektach treningowych i o wszystkim co tylko was zainteresuje – będziecie mogli z naszym gościem porozmawiać. Dyskusję poprowadzi Adam Klein z bieganie.pl.


Modele, które można wygrać – męski (wyżej) i damski Xodus3

Dla uczestników mamy dodatkową atrakcję. Wśród przybyłych na spotkanie rozlosujemy dwie pary najnowszych butów Xodus3 (jeden męski, jeden damski) i dodatkowo jedną parę wśród oglądających nas na bieganie.pl internautów.

Zapraszamy 6 grudnia, do SklepuBiegacza w Warszawie przy ulicy Hani Czaki 4. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc, liczba miejsc ograniczona. Start – godzina 19:00. Osoby chcące przybyć prosimy o przysłanie maila na adres: saucony8mm@bieganie.pl z podaniem Imienia i Nazwiska.

Więcej o linii 8 mm – TUTAJ

8mm line