new balance 880
 
3 grudnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Po premierze ASICS Meta Run


2 grudnia miała miejsce premiera zapowiadana jako premiera najlepszego buta na Świecie. Przedstawiciele ASICS przyznawali, że taka kontrowersyjna komunikacja celowo miała zwrócić na but uwagę.

Mówili jednocześnie, że skoro jest to najbardziej technologicznie rozwinięty but w historii, a oni są firmą skupiającą się na technicznych aspektach butów, to przynajmniej w ich historii musi być to but najbardziej technicznie zaawansowany (czytaj najlepszy).

Dyskutanci na naszym forum zastanawiali się między innymi nad tym, kto stoi za tym czy innymi projektami ASICS. Poniższy film pokazuje grupę ludzi, którzy brali udział przy jego projektowaniu. Widać, że są to młodzi Japończycy, bardzo ukierunkowani na aspekty techniczne, być może ten film trochę tłumaczy odmienność ASICS.

Wg mnie (i nie tylko) but jest bardzo podobny do ASICS Kayano 22. Wprawdzie przedstawiciele ASICS mówili, że nie będzie on przez nich pozycjonowany w kategorii Structured Cushioning to trzeba przyznać, że jest to prawie brat bliźniak ASICS Kayano 22. Oto podstawowe podobieństwa i różnice, częściowo wynikające z pomiarów dla katalogbiegowy.pl:

Podobieństwa:

– Duomax (twardsza pianka w podeszwie) na tej samej długości, choć podobno nieco inaczej wewnątrz ułożony
– Adapt Trusstic (w MetaRun) czy Guidance Trusstic (w Kayano) – czyli plastikowy mostek bardzo podobny w obydwu modelach
– zapiętek – plastikowa obejma odlana chyba z tego samego wzorca
– taka sama geometria podeszwy (wymiary), podeszwa zewnętrzna o takim samym profilu
– bardzo podobny poziom miękkości (podeszwy) i sztywności (wzdłużnej)

metarun bottomtop

Różnice:
– Meta Run nieco lżejszy: 334 vs 354 – rozmiar 45
– Odczuwalna różnica w podeszwie, pianka o nieco innym charakterze, bardziej sprężysta (Nimbus lub Kayano są nastawione na tłumienie energii uderzenia, Meta Run tłumi mniej, ale z pomiarów nadal nie jest to but z kategorii "sprężyste" choć możliwe, że w teście biegowym odczucia będą inne)
– cholewka Meta Run bardziej opinająca stopę, bardziej elastyczna
– cena – Meta Run o 300 zł droższa

Ludzie z ASICS wymieniliby tutaj pewnie dużo różnych technicznych różnic, ale wg pierwszych niemarketingowych ocen wstępnych to powinno wystarczyć.

Pomimo wysokiej ceny, od razu po wczorajszej premierze znaleźli się chętni do zakupu.