New Balance 1080v12
 
21 lutego 2012 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Nowy Jork 6 rano. I prezentacja nowej koncepcji Nike – Flyknit.


22.02.2012 [Nowy Jork.]

IMG 3769

6:00 Jesteśmy umówieni z Łukaszam Grasem z akademitriathlonu na poranny bieg. Trochę kluczymy ale w końcu docieramy do  Mekki masowego biegania jaką jest Central Park. Niestety nie ma czasu pobiegać po parku bo musimy wracać do hotelu, zaraz wyruszamy na międzynarodową konferencję Nike, podczas której Nike pokaże nam najważniejsze dla nich rzeczy na sezon 2012.

9:00 Wyjazd autokarami spod hotelu, jedziemy do jakiejś hali koszykarskiej. Wchodzimy do wielkiego pomieszczenia, wszystko na czarno, ciemno, tylko jedna ściana z wyświetloną fajką Nike.

10:00 Pojawia się Carl Lewis, będący prowadzącym spotkanie. Zaprasza na scenę Marka Parkera, CEO Nike. Mark, będący kiedyś projektantem butów w Nike jest sam materiałem na osobną historię, ale zostawmy to teraz. Zapowiada kilka ważnych dla Nike innowacji jakie pojawią się w roku 2012. Z bieganiem wiążą się trzy: wykorzystanie pianki Lunar w nowych modelach butów (przy okazji nowy Lunar Glide), stroje dla sprinterów i w końcu Nike FlyKnit – utkana z przędzy cholewka, nowy materiał i jednocześnie nowe buty. W kwestii Lunar – nie bardzo wiem o co chodzi z innowacją. W kwestii strojów dla sprinterów – mają opinać ciało. Napakowani amerykanie prezentują się w nich nieźle, są to Walter Dix i Carmelita Jetter. Kiedy jednak na scenie pokazują się rosyjscy lekkoatleci można odnieść wrażenie, że są to jakieś niezbyt dopasowane piżamy. 🙂

IMG 4246
Carl Lewis i rosyjcsy lekkoatleci

Mark mówi też o Flyknit – nowym materiale, z którego produkowana jest cholewka nowych bytów. Co ciekawe innowacja nie polega na jakichś kosmicznych fizycznych właściwościach a raczej wynikających z procesu produkcji. Cholewka jest tkana z przędzy i powstaje jako jeden kawałek materiału. Żadnych szwów, żadnych klejeń. But w wersji Racer waży…..160 gramów (męska 9ka) to o 19% mniej niż Nike Zoom Streak a model Trainer 220 g.

„Chcieliśmy zrobić but tak lekki i tak dobrze opinający stopę jak
skarpeta. Musieliśmy tylko sprawić, aby była nieco sztywniejsza, aby
dało się to uformować do kształtu i funkcji buta. Udało się. Mamy
cholewkę z jednego fragmentu materiału, dodatkowych elementów.”

MParker InnovationSummit 21FEB12 large
Mark Parker i Flyknit

Bez pomacania trudno coś powiedzieć, czekamy zatem. Przy okazji Mark poskreśla nastawianie na ekologię i wykorzystanie surowców wtórnych, specjalne wystąpienie ma w tym temacie Hannah Jones.

ny4L
Carl Lewis i Abdi Abdirahman

Na scenie pojawia się Abdi Abdirahman, jeden z trzech zawodników amerykańskich którzy zakwalifikowali się na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w maratonie. Abdi biegał kwalifikacje w Houston w połowie stycznia właśnie w nowych butach: Flyknit Racer i bardzo sobie je chwalił. Prezentacja kończy się.

12:00 – Rozmawiam z Abdim, z którym co chwila ktoś chce rozmawiać.

ny14

Ja: Jesteś już pewnie zmęczony, mam nadzieję, że nie przeszkodzi Ci to w treningu.
Abdi: Nie, spoko, biegałem już dzisiaj
Ja: Ile?
Abdi: 10 mil
Ja: Po ile?
Abdi: Po 5:40 (Abdi podał w min/milę, to około 3:30 min/km)
Ja: To jakie jest Twoje średnie tempo kiedy biegasz „easy”
Abdi: 5:50 do 6:00, to najwolniej jak biegam. (3:40 – 3:45)
Ja: Kiedy zaczniesz mocniejsze przygotowania do startu w Londynie?
Abdi: Pewnie w przyszłym miesiącu.

Ja: Ile będziesz wtedy biegał kilometrów tygodniowy:
Abdi: 110-120 mil
Ja: W tych butach biegłeś maraton?
Abdi: W innym kolorze, ale tak.
Ja: Biegasz w nich na co dzień?

Abdi: To są teraz moje buty startowe do maratonu, zakładam je kiedy biegam coś szybszego, np tempo run. Ale do do dłuższych treningów używam Zoom Structure.

Ja: Biegasz w tych butach boso czy w skarpetach?
Abdi: Tempo run – boso, dłuższe biegi w skarpetkach.
Ja: Powodzenia w Londynie.

ny 1L
Jeden z projektantów na tle cholewki

ny12
Przędza

ny13
Cholewka z jednego kawałka materiału

ny7L

ny5nL

14:00 Koniec spotkań, wracamy do hotelu. Podsumowując – Flyknit Racer jest wg mnie butem, który może zostać sprzedażowym hitem wszechczasów. I nie chodzi tu wcale o jakieś niesamowite biegowe cechy, bo o tym trudno jest coś na razie powiedzieć. Choć to, że jest to but sportowy, lekki, wygodny ma niemałe znaczenie. Ale już teraz widać, że te wszystkie wzory, kolory, mozaiki sprawiają, że to jest coś z kategorii „MUST HAVE” i  uważam, że wiele osób może chcieć posiadać wiele różnych wersji tego samego buta (Racer czy Trainer) do codziennego użytku, do chodzenia, że może powstaną nawet edycje kolekcjonerskie, jeśli tylko Nike coś takiego wprowadzi.

Wracając z konferencji jedziemy nad rzeką, a tam piękny, biegowy widok. Ze względu na przesunięcie czasowe reporterzy z Polscy są ciągle śpiący więc proszę nam wybaczyć ewentualne błędy. 🙂

Nike biegacz


 flylnit1  nike zabawa  knit film
Relacja z pierwszego dnia konferencji
Relacja z drugiego dnia konferencji
Więcej o Nike Flyknit
 abdi  ny central
Wrażenia po konferencji
Nowy Jork biegowy i nie tylko: Central Park, psy, streetrunning i nowojorczycy.