NB 1080v12
 
23 kwietnia 2010 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Największy stacjonarny sklep dla biegaczy w Polsce – Sklep Biegacza w Krakowie


sklep_biegacza_540_1.jpg
Sklep Biegacza, Kraków, ul. Focha 1 (pasaż hotelu Cracovia)


Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe sklepy przeznaczone dla nas – biegaczy. Biegowy boom zrobił swoje. Nastąpił w końcu długo oczekiwany proces ekonomiczny – popyt pociągnął za sobą podaż. Postaramy się odwiedzać sklepy biegowe, podpatrując obsługę oraz cały proces sprzedaży.

Polskie sklepy nie są jeszcze wyposażone tak jak sklepy w Europie Zachodniej, Stanach czy Japonii, nie znajdziemy każdej wymarzonej marki ale na brak odpowiedniego sprzętu nie możemy narzekać. Trochę gorzej, jeśli chodzi o odpowiednią obsługę, która w sposób kompetentny potrafiłaby nam doradzić właściwy wybór choćby obuwia. Na dzień dzisiejszy mamy na rynku kilkadziesiąt punktów sprzedaży kierujących swoją ofertę do biegaczy. Kilkanaście z nich, to tzw. specjalistyczne sklepy mające w swojej ofercie produkty i usługi wyłącznie dla biegaczy. Takie punkty, prowadzące działalność ukierunkowaną na swój biegowy target, wydają się wychodzić obronną ręką z walki o klientów z silnymi sieciami sportowymi. Dokonują tego przede wszystkim nie przy pomocy polityki cenowej, ale indywidualnym podejściem do klienta.

Nie musimy chyba nikogo przekonywać, jak ważne jest dobranie odpowiedniego typu obuwia biegowego. Wielu z nas zdążyło z winy niekompetentnej obsługi nabyć nieodpowiedni towar dla siebie, przeklinając na treningu dzień zakupu. Serią odwiedzin postaramy się przybliżyć miejsca i sposób, w jaki możemy zostać potraktowani, pomożemy podjąć decyzję czy warto zajrzeć do danego sklepu czy też omijać go szerokim łukiem. Na pierwszy „ogień” – Sklepbiegacza.pl.

 sklep_biegacza_longsmall2.jpg  sklep_biegacza_longsmall1.jpg
  Dwukondygnacyjny układ Sklepu Biegacza w Krakowie przy ul. Focha w pasażu Hotelu Cracovia przy błoniach

Historia tego sklepu rozpoczęła się przed trzema laty, powstał więc nieco wcześniej, niż  sklepy, które otwarte zostały wraz z nadejściem biegowego boomu. Pierwszy punkt otwarty został w 2008 roku w centrum Gliwic, wraz z nim uruchomiona została internetowa strona sklepu. Już po roku otwarto drugi punkt w Katowicach obok siedziby AWF-u. Wydaję się, że był to zalążek pierwszej sieci sklepów biegowych. Dzięki przemyślanej polityce sklep stał się rozpoznawalny i zyskał uznanie biegaczy. Wkrótce zostały uruchomione kolejne sklepy w Sosnowcu oraz Krakowie, a zamknięto punkty w Gliwicach i Katowicach. Celem reorganizacji było dotarcie do większego grona klientów, chociaż, jak dowiedziałem się od właścicieli sklepu, przenosiny częściowo spowodowane były też problemami lokalowymi. Zapewniono mnie również, że nieobecność Sklepu Biegacza w Gliwicach i Katowicach jest tymczasowa (otwarcie w nowej lokalizacji w centrum Katowic zaplanowane jest na maj 2010). W tym samym czasie, kiedy otwierano nowe punkty, aktywność handlowa stoiska Sklepu Biegacza została zauważona również na imprezach biegowych.

sklep_biegacza_nike_small.jpg
 Ścianka Nike w Sklepie Biegacza. Po raz pierwszy od wielu lat Nike rozpoczął współpracę z nowym, nieinternetowym sklepem biegowym (wkrótce kolejny w Warszawie)

Sklepbiegacza.pl odwiedziłem w Krakowie tydzień po otwarciu (styczeń 2010). Lokal „na dzień dobry” wywarł na mnie pozytywne wrażenie przede wszystkim za względu na swoją powierzchnię. W pomieszczeniach usytuowanych na dwóch poziomach znajdują się tematycznie poukładane produkty. Wystrój sklepu dodatkowo potęguje uczucie, że trafiłem do dobrze zaopatrzonego sklepu biegowego. Czuć było atmosferę biegową – banery, filmy puszczane na TV, bieżnia mechaniczna, czasopisma biegowe w osobnym kąciku na stole – słowem: fajnie. Ale  czułem też zapach farby i widać było, że brakuje jeszcze pełnego zatowarowania, gdzieniegdzie półki „czekały” na sprzęt. Najwięcej miejsca poświęcone zostało firmom: Asics, New Balance, Saucony oraz Nike. Na dziele tej ostatniej firmy zobaczyć możemy unikalną, bo przygotowaną specjalnie dla Sklepu Biegacza kategorię „rywalizacja” obejmującą kolce i buty lekkoatletyczne oraz superlekkie startówki (zwykle tej kategorii po prostu nie ma, gdyż stanowi ona ofertę dla wąskiej grupy wyczynowych biegaczy oraz lekkoatletów).

O sukcesie sklepu w dużej mierze decyduje kadra sprzedawców, ponieważ to
oni mają bezpośredni kontakt z klientem, są zatem wizytówką firmy. To
zdecydowanie mocny punkt sklepu. Wszyscy doradcy to nie tylko czynnie
biegający zawodnicy, ale również wykształceni w kierunku wychowania
fizycznego lub fizjoterapii absolwenci AWF-u.

sklep_biegacza_bieznia.jpg
Analiza na bieżni mechanicznej, kamera filmująca stopy znajduje się z tyłu za bieżnią

Jednym z atutów sklepu wydaje się być także mechaniczna bieżnia, za którą umiejscowiona jest kamera śledząca ruch stopy. Zarejestrowany obraz przekazywany jest do komputera, gdzie dzięki specjalnemu oprogramowaniu zobaczyć można poszczególne fazy lądowania, przetoczenia i odbicia, a obsługujący nas sprzedawca pomaga zrozumieć uwarunkowania biomechaniczne związane z naszym indywidualnym sposobem biegania oraz dobrać najodpowiedniejsze obuwie.

Będąc w sklepie spotkałem się z jego właścicielami. Jest to dwóch młodych ludzi, mocno zaangażowanych w działalność sklepu. Nie omieszkałem zadać im kilku pytań.

sklep_biegacza_alek_maciek.jpg
Sklep biegacza, czyli Alek (z lewej) i Maciek

J.G.: Dlaczego postawiliście właśnie na biznes biegowy?

Sami jesteśmy biegaczami, więc połączenie działalności w biznesie, z życiową pasją jaką jest bieganie,  było dla nas niejako naturalnym dążeniem. Jako młodzi lekkoatleci co sezon borykaliśmy się z niemożliwością zaopatrzenia się w dobry sprzęt. Wówczas sami nawet nie marzyliśmy o takim wyborze jaki biegacze mają dziś a dobieranie butów indywidualnie do rodzaju i szerokości stopy, charakterystyki biegu, stopnia amortyzacji czy rodzaju nawierzchni bardziej kojarzyły się z science-fiction niż z rynkowym standardem. Mając zatem kilka pomysłów jak zapełnić tą niszę, a może raczej „jaskinię”, postanowiliśmy spróbować..

J.G.: Maciek mieszkałeś  kilka lat w USA tam studiowałeś  i startowałeś w lidze biegowej. Jak to wyglądało za oceanem?

 sklep_biegacza_saucony_small.jpg
 Część Sklepu Biegacza dedykowana amerykańskiej marce Saucony

Wyjeżdżając do USA przed ponad 6 laty nie miałem zielonego pojęcia jak powinno wyglądać odpowiednie dobranie obuwia do stopy, gdyż nie było takiej świadomości w świecie biegowym. Kupując buty zazwyczaj kierowałem się wyglądem i ceną, nie myśląc nawet o komforcie biegania. Poza tym wybór butów był dość marny, a zakupu można było dokonać jedynie w trakcie zawodów biegowych. Wiedziałem, że buty posiadały różnego rodzaju systemy amortyzujące, stabilizujące ale nikt nigdy nie był w stanie mi wytłumaczyć do czego one służą. Gdy w Stanach odwiedziłem pierwszy raz w życiu w pełni specjalistyczny sklep dla biegaczy, doznałem swego rodzaju szoku. „Na dzień dobry” sprzedawca kazał mi zdjąć skarpetki i dokładnie przyjrzał się moim stopom. Wtedy po raz pierwszy też usłyszałem, że istnieją różne rodzaje stopy i jak ważny jest właściwy dobór obuwia. Po przetestowaniu na bieżni mechanicznej 3 par sprzedawca wskazał mi tą, która najbardziej odpowiadała moim parametrom. Model, który wtedy zakupiłem tak bardzo mi przypasował, że przed powrotem do Polski kupiłem jeszcze 10 takich par i właśnie „dobijam” ostatnią z nich.

Rynek amerykański zrobił na mnie duże wrażenie i wtedy też moim marzeniem stało się, aby mieć taki sklep w Polsce. Po powrocie do kraju od razu zabrałem się do tego aby marzenie to urzeczywistnić. Wówczas porównanie rynków polskiego i amerykańskiego nie było nawet możliwe, gdyż u nas takowy dopiero powstawał, ale obecnie, nie bez osobistej satysfakcji mogę stwierdzić, że również dzięki mojemu osobistemu wkładowi polski rynek bardzo się rozwinął, a Sklep Biegacza spełnia najwyższe standardy jakie miałem okazję poznać za granicą.
 
J.G.:  Jaki jest klient biegacz, ma jakieś szczególne cechy, na co jest wyczulony? 

 sklep_biegacza_nb_small.jpg
 Część Sklepu Biegacza poświęcona marce New Balance

To zależy od jego stażu. Początkujący biegacz, przychodzi do nas zazwyczaj z całkowitym brakiem wiedzy na temat sprzętu biegowego. Jest on zdany w pełni na sprzedawcę, dlatego w naszych sklepach staramy się tak dobierać pracowników aby zapewnić naprawdę fachową obsługę.

Z kolei bardziej doświadczeni biegacze, mają już jakąś wiedzę, są bardziej ukierunkowani na daną firmę, model, choć często chcą spróbować czegoś nowego, lepszego. Przychodzą do nas klienci, którzy stawiają przede wszystkim na szeroki wybór i jakość produktów, choć zawsze mamy atrakcyjną ofertę także dla  tzw. łowców promocji.

Cieszy nas, że niejednokrotnie możemy pomóc stawiać pierwsze biegowe kroki początkującym biegaczom dzieląc się własnym doświadczeniem i pomagając zaspokajać ich potrzeby związane ze sprzętem. Satysfakcjonuje też, gdy klienci powracają zadowoleni z dobrze dobranego sprzętu lub przysyłają swoich znajomych.

J.G.:  Dlaczego warto do Was przyjść? 

Stawiamy przede wszystkim na jakość obsługi. Co nas cieszy, coraz więcej klientów ma też  tego świadomość, że oprócz kupna sprzętu dostają od nas jakąś wiedzę.

sklep_biegacza_asics_small1.jpg
 Część Sklepu Biegacza poświęcona marce ASICS

Wielu klientów przychodzi do nas nie tylko aby dokonać zakupu, ale i też aby porozmawiać na temat treningu, odżywiania itp. Dla stałych klientów mamy specjalny program lojalnościowy oraz stałe zniżki. Ciągle doskonalimy się w tym co robimy poszerzając ofertę, wprowadzając nowości czy poszerzając fachową wiedzę. Aby dotrzeć do jeszcze większej rzeszy biegaczy rozbudowujemy sieć sklepów i poszukujemy w tym zakresie partnerów do współpracy. Już wkrótce naszą działalność wzbogacimy o organizowanie wyjazdów zagranicznych obejmujących obozy treningowe pod okiem jednego z najlepszych polskich biegaczy w historii oraz wyjazdy na największe biegi maratońskie do USA, połączone ze zwiedzaniem i dobrą zabawą.

Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań aby pozostawać w czołówce i wyznaczać  najwyższe standardy na polskim rynku. 

***

Sklep Biegacza w Krakowie usytuowany jest w podłużnym budynku Hotelu Cracovia, wejście bliżej ulicy Mickiewicza. Poniżej plan sytuacyjny w powiązaniu z Błoniami i Miasteczkiem Maratońskim.

expo_mapa_540.jpg
Kliknij aby powiększyć

sklep_biegacza_wejscie.jpg
Wejście do Hotelu Cracovia

FORUM DYSKUSYJNE

Redakcja Bieganie.pl