NB 1080v12
 
1 lutego 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Najlepsze Centrum dla biegaczy w Europie jest w … Amsterdamie


2361 1


Tuż obok najbardziej znanego w Amsterdamie parku do biegania Vondelpark, Asics otwiera w marcu najnowocześniejszy flagowy sklep w Europie: ASICS Flagship Store Amsterdam.

2361 4

To więcej niż sklep, oferuje wiele rożnych usług. To pierwszy tego typu punkt w Europie i drugi na świecie, po sklepie w Tokio. Integruje koncepcję laboratorium dla biegaczy ze sklepem. Na powierzchni 600m2 ulokowano: Asics Running Lab, Asics FOOT ID, Asics Running Club i strefę Run Better (biegaj lepiej) z informacjami na temat wszystkich technologii Asics i myAsics – strony internetowej z programami treningowymi. W sklepie zatrudnieni zostali sami pasjonaci biegania przeszkoleni w Centrum Asics Kobe, w Japonii.

Asics FOOT ID

Zainstalowano tam na stałe znany już u nas w Polsce system Asics FOOT ID – trójwymiarowy skaner stóp połączony z bazą danych kilku tysięcy typów stóp. Po analizie statycznej dokonywana jest analiza dynamiczna – wszystko w celu wyboru najlepszego obuwia biegowego. Badanie trwa około 20-30 minut i kosztuje 20 Euro lub jest za darmo jeśli dokonamy zakupu dowolnej pary butów.

De Running Abbility Measurment

To jeden z najbardziej zaawansowanych systemów badania charakterystyki biegu. Amsterdam to pierwsza lokalizacja w Europie oferująca ten typ serwisu zwykłym konsumentom, który do tej pory był zarezerwowany tylko dla wyczynowych zawodników badanych w Kobe.

Badanie charakterystyki biegu bazuje na różnych kryteriach, takich jak: struktura szkieletu, siła mięśni, wytrzymałość, technika biegu. Posiadając lepsze zrozumienie naszych biegowych umiejętności możemy łatwiej poprawiać nasze wyniki.

2361 2
Constantina Dita, Mistrzyni Olimpijska w maratonie z Pekinu w trakcie pierwszych testów w Amsterdamie

Co jest mierzone?

Równość kończyn, zakres ruchów, struktura budowy ciała, zawartość tłuszczu. Badana jest także kinetyczna siła nóg, zwłaszcza czy istnieje pożądana dla biegacza równowaga pomiędzy siłą mięśnia czworogłowego i dwugłowego.

Nagrywana i analizowana jest technika biegu w celu wychwycenia ewentualnych wad mogących w długim okresie grozić kontuzją.

2361 3

Badane jest także pochłanianie tlenu, przy czym prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa nie bada się VO2max (co wymaga doprowadzenia zawodnika do stanu skrajnego wysiłku) a jedynie próg beztlenowy, o pojawieniu się którego wnioskuje się ze zmiany szybkości narastania poziomu wydychanego dwutlenku węgla.

Te pomiary trwają około 1h30 – 2h:00 i kosztują 200 Euro (w Warszawie w Carolina Medical Center, także można dokonać pomiaru tych samych cech biomechanicznych, siłowych przy czym nie wiemy na razie czy są tam już osoby potrafiące właściwie interpretować wyniki u biegaczy – badanie kosztuje 500 zł – przyp. Bieganie.pl).

2361 5
Sklep jest dwupoziomowy

Running Club

Running Club to miejsce mające służyć biegaczom wybierającym się na trening po parku Vondel Park, wyposażone w przebieralnie, zamykane szafki, prysznice, suszarki do włosów, ręczniki. Skorzystanie z pomieszczeń Running Club kosztuje 5 Euro za wizytę.

Oczywiście na pozostałej przestrzeni mnóstwo jest różnego rodzaju rozmaitego sprzętu do biegania: butów, ubrań, najnowszych kolekcji nie tylko dla biegaczy ale i do innych sportów.

2361 mapa1

Adres sklepu:
ASICS Flagship Store Amsterdam
Stadhouderskade 23 a-b
1054 ES Amsterdam
+31 (0) 20 6892 455

Godziny otwarcia:
Pon: 12pm – 6pm
Wto: 10am – 7pm
Śro: 10am – 7pm
Czw: 10am – 9pm
Pia: 10am – 7pm
Sob: 10am – 6pm
Nie: 12pm – 6pm

FORUM DYSKUSYJNE

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl