12 kwietnia 2016 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Jak bardzo free są nowe Nike Free RN ?


Po 12 latach od ukazania się pierwszych modeli Free, Nike wprowadza nowe rozwiązania w modelach należących do tej linii. Każdy z butów charakteryzuje się nową podeszwą z materiału auksetycznego, pociętą dodatkowo wg nowego, tym razem nie heksagonalnego wzorca.

Stopa biegacza rozszerza się w czasie stawiania kroku i kontaktu z ziemią oraz kurczy po oderwaniu od podłoża. Wahania w rozmiarze stopy odpowiadają zmianie o jeden rozmiar na długości oraz nawet o dwa rozmiary w szerokości buta. Bazując na tych obserwacjach, projektanci Nike opracowali podeszwę z materiału auksetycznego, która dostosowuje się do zachodzących przemian. Podeszwa ta rozciąga się w wielu kierunkach, dzięki czemu może naśladować zmiany w rozmiarze stopy bez względu na to, czy sportowiec porusza się po linii prostej podczas biegu czy gwałtownie zmienia kierunek ruchu w trakcie treningu.

klein photo1Adam Klein, Bieganie.pl: Od lat jestem pod wielkim wrażeniem koncepcji Free, a przynajmniej modeli sprzed roku 2015. Dla mnie ten but jest znakomitym połączeniem elastyczności i amortyzacji. Te nowe Free różnią się w stosunku do niezbyt wg mnie udanych wersji z lat 2014-2015 w dwóch głównych aspektach. Po pierwsze inny jest sam wzór pocięcia, który ma ogromne znaczenie dla odpowiedniej elastyczności podeszwy. Po drugie podeszwa, a przynajmniej jej duża część, zrobiona jest jak mówi Nike z materiału auksetycznego, czyli zachowującego się trochę inaczej niż materiały które były w butach używane do tej pory. Czy będzie to miało korzystny czy negatywny efekt? Czy użycie materiału auksetycznego będzie realnie odczuwalne, dające nowe, ciekawe wrażenia czy korzyści, czy jest to tylko chwyt marketingowy ? Trudno jest to teraz ocenić, ale na pewno jest to bardzo ciekawy moment w historii Nike Free. Przy okazji polecam wszystkim obejrzenie bardzo ciekawego filmu umieszczonego poniżej, na którym widać prace zespołu pracującego w Nike nad innowacjami, zespołu, który szuka nowych metod amortyzowania, ale widać także prace nad nowym Free.

NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT

freern motion 1200

Każdy biegacz charakteryzuje się jedynym w swoim rodzaju krokiem, który określa specyficzny rytm i geometria ruchu. Ten model umożliwia biegaczom uzyskanie najbardziej dynamicznego ruchu. Posiada dostosowującą się do stopy jednoczęściową cholewkę Nike Flyknit ze ścięgnami 3D biegnącymi od przedniej części po obszar pięty, a także podeszwę wykonaną z materiału auksetycznego.

NIKE FREE RN FLYKNIT

freern flyknit 1200

Lekka, opracowana strefowo cholewka Flyknit łączy w sobie idealne dopasowanie oraz klasyczny fason. Podeszwa środkowa zbudowana jest z materiału auksetycznego w połączeniu z najnowszą, miękką pianką IU podnoszącą poziom komfortu pod stopą.

NIKE FREE RN

freern 1200

Lekki i dynamiczny but biegowy. Stanowi połączenie specjalnie opracowanej cholewki z siateczki z elastycznym systemem wsparcia oraz nową, miękką pianką IU dającą dodatkowy poziom komfortu pod stopą.

Modele biegowe Nike Free RN Flyknit oraz Nike Free RN a także treningowe wersje Free dostępne są od 7 kwietnia na Nike.com. Wszystkie modele można również zamówić w wersji personalizowanej na NIKEiD. Model Nike Free RN Motion Flyknit będzie można nabyć od 5 maja na Nike.com.

Konkurs

Bardzo mało wiemy o tych butach w tym momencie, nie wiemy czy są to modele mające zastąpić Free 5.0 ? Czy 4.0 ? Nie wiemy jak zachowuje się materiał auksetyczny, nie wiemy jak elastyczne okażą się nowe cięcia. Dlatego mamy dla naszych czytelników konkurs, w którym wygrać mogą model Nike Free RN z najnowszej kolekcji.

Zasady.

1. Odpowiedzi konkursowe przyjmujemy do 17 kwietnia 2016 do godziny 8:00 rano w formularzu poniżej
2. Wygrywa osoba, która
a. poprawnie odpowie na pytanie pierwsze, o polskiego zawodnika/zawodniczkę, będącego autorem najlepszego maratońskiego wyniku 17 kwietnia
b. najlepiej oszacuje jaki poziom sportowy uzyska ten zawodnik/zawodniczka. Poziom sportowy podajemy w %, w relacji do Rekordów Polski (2:26:08 kobiet i 2:07:39 mężczyzn). Czyli jeśli szacujecie, że polska zawodniczka pobiegnie np 2:26:08 a zawodnik np 2:10:00, to należy wpisać 100, bo w relacji do Rekordów Polski, wynik zawodniczki jest lepszy. Poniżej Tabela pokazująca przykładowe wyniki, oczywiście można wpisywać też wartości dziesiętne.
Jeżeli co najmniej dwie osoby będą miały takie same wyniki, decyduje czas udzielenia odpowiedzi
c. do 17 kwietnia będzie subskrybentem Newslettera Bieganie.pl
4. Jeżeli odpowiesz więcej niż raz, bierzemy pod uwagę odpowiedź późniejszą
5. Jeżeli w ciągu 24 godzin od ogłoszenia zwycięzcy nie uda się nam z nim skontaktować, nagroda przechodzi na kolejną osobę
6. W sytuacjach niejednoznacznych głos decydujący ma Redakcja Bieganie.pl

wyniki rekordy