New Balance 1080v12
 
28 listopada 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Infinite firmy Ronhill – test kurtki


Kurtka Infinite brytyjskiej firmy Ronhill opisywana jest przez producenta jako przeznaczona do różnego rodzaju aktywności. Tak jest w istocie – jest to solidny i funkcjonalny produkt, który sprawdzi się na biegowych ścieżkach, choć brakuje mu kilku drobiazgów by być idealną propozycją dla biegaczy.

kurtka3

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne – przyjemny w dotyku materiał, staranne wykonanie, kurtka jest dobrze uszyta i wygodnie się ją nosi. Podczas biegu nic nie ciągnie, nic się nie przesuwa, duży komfort użytkowania. Zwraca uwagę lekkość kurtki, osiągnięto ją również przez zrezygnowanie ze wszelkiego rodzaju bajerów. Cóż zatem oferuje nam Infinite Jacket?

Kurtka uszyta jest z dwóch warstw materiału – zewnętrzna warstwa to Weatherstop™, który według zapewnień producenta ma uchronić nas przed wiatrem i wodą. W przypadku wody ochrona nie jest zbyt wielka – lekki deszczyk krzywdy nam nie zrobi, pojedyncze krople nie wsiąkają od razu w materiał, w przypadku silniejszych opadów kurtka jednak przemaka. Przed wiatrem natomiast chroni bardzo dobrze (podczas godzinnego biegu w wichurze, pomimo że rzucało mną po drodze, chłodu nie poczułem); wewnętrzna warstwa to siateczka. Na całej szerokości pleców zewnętrzna warstwa uszyta jest na zakładkę, pomiędzy częściami materiału tworzy się przestrzeń wentylacyjna. Niestety nie ma dodatkowej wentylacji pod pachami. Materiał wygląda na solidny i wytrzymały, krótki czas testowania nie pozwoliłby to definitywnie sprawdzić.

Infinite Jacket wyposażona jest w dwie kieszenie na drobiazgi oraz kaptur, który jest jedną z najmocniejszych stron kurtki. Nie dość, że jest świetnie dopasowany, to jeszcze obszyto go elastyczną gumką, która dodatkowo poprawia dopasowanie. Kaptur wszyto dość blisko głównego zamka, przez co chroni całą głowę. Można go też zwinąć i schować w kołnierzu. Główny zamek jest marki YKK, czyli pochodzi od topowego producenta zamków błyskawicznych używanych w odzieży outdoorowej. Na całej długości zamka wszyto odblaskowy panel a kolejne trzy paski odblaskowe rozmieszczono na plecach czyniąc biegacza dostatecznie widzialnym w ciemności. Stójka kołnierza jest w sam raz: ani za wysoka, ani za niska, ani zbyt ciasna, ani zbyt obszerna, w dodatku w ogóle nie drapie. Mankiety rękawów zaopatrzone są w rzepy umożliwiające ich zwężenie i ochronę przed zimnem i wiatrem (na marginesie, rzepy mogłyby być nieco mocniejsze, trzeba je dokładnie zapiąć, by porządnie trzymały).

Jako, że tegoroczna jesień jest dość ciepła, kurtka była testowana w temperaturach od ok. -2 do 10 stopni Celsjusza, jako druga warstwa ubierana na koszulkę z długim rękawem. Im zimniej, tym lepiej się sprawowała. W temperaturach powyżej 5 stopni było mi zdecydowanie za ciepło, im bliżej zera tym czułem się bardziej komfortowo. Myślę, że od -5 do 0 stopni nie będę zakładał trzeciej warstwy. Ogólne wrażenie – kurtka jest bardzo ciepła pomimo swojej lekkości. Odbiło się to niestety na oddychalności – kurtka dość słabo odprowadza wilgoć. Opisane wyżej właściwości sprawiają, że Infinite Jacket sprawdzi się lepiej w warunkach zimowych, kiedy priorytetem jest zapewnienie ciepła. W cieplejszej aurze bądź podczas intensywnego wysiłku, kiedy bardziej się pocimy, odprowadzanie wilgoci może być niewystarczające.

Jako że nie jest to produkt stricte biegowy ma neutralny fason – trochę brakuje przedłużonego tyłu charakterystycznego dla kurtek biegowych, co może mieć znaczenie w szczególnie chłodne i wietrzne dni. Na szczęście jest możliwość ściągnięcia dołu kurtki za pomocą elastycznego sznurka i w ten sposób zabezpieczenia przed działaniem wiatru.

Podsumowując – kurtka Ronhilla spodoba się przede wszystkim tym, którzy potrzebują solidnego produktu bez wyrafinowanych udogodnień i szukają kurtki na zimę. Na uznanie zasługuje niska waga kurtki oraz świetny kołnierz i kaptur. Choć być może brakuje kilku drobiazgów, nie ma to wpływu na ogólne, pozytywne wrażenie: Infinite Jacket świetnie się nosi.

 Ronhill infinity Ronhill infinity1 Ronhill infinity2 Ronhill infinity3


Cena: 179zł

Kurtkę do testów udostępnił sklep:

runshop183
Sklep Internetowy
www.runshop.pl
e-mail sklep@runshop.pl
Tel +48 668 169 570
GSM +48 501 292
394
GG 12834