16 kwietnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Free 2014: Uwolnić potencjał


Najważniejsza jest stopa – but to nie wszystko 

słowa te należą do Billa Bowermana, legendarnego trenera lekkiej atletyki oraz współzałożyciela Nike. Bowerman jako jeden z pierwszych uznał, że projektowanie obuwia sportowego powinno opierać się na analizie budowy ciała sportowca i jego ruchu. Przekonanie to dało początek koncepcji naturalnej swobody ruchu, leżącej u podstaw przełomowej technologii Nike Free. Rozwiązania odwzorowującego jakość, doznania i funkcje biegania boso.

Nike Free Jeptoo Obiri Sum 04

Niezależnie od uprawianej dyscypliny, sportowcy mając gwarancję w pełni naturalnej dynamiki ruchu, trenują w sposób maksymalnie ergonomiczny i efektywny – zgodny z tym, czego oczekuje ich ciało. 

Szereg sportowców korzysta z Free, ze względu na ich pozytywny wpływ na prędkość, wytrzymałość, równowagę oraz siłę. O czym przekonuje koszykarka Skyllar Diggins:

Praca nóg jest kluczowa w mojej dyscyplinie sportu. Nagłe zmiany kierunku ruchu, zatrzymania – wszystko na małej przestrzeni. Aby prawidłowo wykonać te zagrania moje buty muszą być wygodne. To, za co kocham Nike Free, to wrażenie jakbym miała na stopie tylko skarpetkę – uwielbiam je. Nie muszę się martwić o zbyt postawną sylwetkę. Po prostu wiem, że trenuję naturalnie, jednocześnie mając poczucie stabilności, które jest mi tak potrzebne.
Trening w obuwiu odwzorowującym wrażenia poruszania się boso wzmacnia ważne, ale zwykle zaniedbywane mięśnie stabilizujące. Właśnie te, które zapobiegają kontuzjom, dodają centymetr przy skoku wzwyż, a u tych sportowców którzy nie walczą o urwanie paru sekund ze swego rekordowego wyniku, po prostu zwiększają sprawność fizyczną. Ponieważ działanie siły jest impulsem dla rozwoju mięśni, nasze stopy nie tylko na nowo się budzą, ale korzyści takiego treningu wpływają na całe ciało: wzmacniają się łydki, mięśnie wokół kolan oraz mięśnie grzbietu. Ten typ treningu poprawia także naturalne funkcje stopy, gdyż uruchamia ważny mechanizm sprzężenia zwrotnego, wywołującego skurcze mięśni, które rozpraszają energię wstrząsów. Zatem sekret świetnej formy jest zaklęty w stopach.

Nike Free Eunice Sum 01

Dziś – dekadę po premierze Free – Nike nadal poszukuje innowacji technologicznych oraz obszarów rozwoju produktu. Przełomowym punktem w pracach nad nowym rozwiązaniem okazały się dane z laboratorium badawczego Nike, bezpośrednie sugestie sportowców oraz analiza ruchu stopy. O ile ciało biegacza przemieszcza się do przodu w sposób liniowy, o tyle ruch stopy nie odbywa się po linii prostej. 

Po kontakcie z podłożem stopa ma tendencję do lekkiego przetaczania się w bok. Tym samym zespół projektowy zdał sobie sprawę, że kluczem do naturalnego ruchu stopy jest zapewnienie 
jej wielokierunkowej elastyczności.
Po dziesięciu latach prac nad rozwojem konceptu Naturalnego Ruchu, dokonaliśmy prawdziwej rewolucji w mechanice pracy obuwia Free – mówi Rob Dolan, Senior Footwear Design Director w Nike Running. – Korzystając z najnowszych rozwiązań technologicznych i opierając się na zasadach naturalnej motoryki ludzkiego ciała, jesteśmy w stanie sprawić, by stopa poruszała się w sposób, w jaki nie było to do tej pory możliwe. 
W efekcie, tegoroczna odsłona serii wyróżnia się nowym, sześciokątnym układem nacięć podeszwy oraz anatomicznym kształtem zapiętka. Rozwiązanie to zapewnia swobodne przetaczanie stopy po jej kontakcie z podłożem. Odwzorowanie kształtu stopy umożliwiło odzwierciedlenie maksymalnie naturalnego sposobu poruszania się całego ciała.
Chciałbym zawsze robić to, czego w naturalny sposób domaga się ode mnie moje ciało. Na bieżni oczywiście chodzi o rywalizację, ale jest to również rodzaj sztuki – mówi Ashton Eaton, dziesięcioboista i mistrz olimpijski – Sztuki związanej ze sposobem biegania czy techniką w pewnych konkurencjach. To, jak wygląda i porusza się Twoje ciało stanowi właśnie rodzaj sztuki. Jeśli znajdzie się coś, co przeszkadza w jej tworzeniu, to tak, jakby malarz wziął do ręki niewłaściwy pędzel. Można powiedzieć, że naturalny ruch sportowca jest dokładnie tym, czym odpowiednie narzędzie dla malarza.
Kolekcja Nike Free 2014 dostępna jest na stronie Nike.com oraz w sklepach Nike już od 3 kwietnia tego roku.