new balance 880
 
23 września 2008 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Footscan i Stormcube w Złotych Tarasach do 25-go września


Często dostajemy od różnych podmiotów informacje o ciekawych akcjach, promocjach inicjatywach. Musimy robić jakąś selekcję, weryfikować niektóre informacje, dlatego czasami nie od razu o wszystkim piszemy. To taki generalny wstęp, a teraz konkretnie.

Dostaliśmy ostatnio informację o tym, że od 19 do 25 września w sklepie adidas Concept Store będzie można zbadać biomechanikę stopy. Chciałbym jednak wszystkich biegaczy podekscytowanych możliwością badań na takim gadżecie przestrzec – że użyteczność tego "gadżetu" dla biegaczy jest kiepska. Zaraz napiszę, dlaczego, ale najpierw kilka słów o własnych doświadczeniach.

W zeszłym roku kiedy przez kilka miesięcy przyglądałem się europejskiemu (i amerykańskiemu) rynkowi "analizatorów" biomechaniki znalazłem mnóstwo różnych patentów którymi się to robi – od tzw w 100% metod eksperckich po niezwykle wyrafinowane z użyciem bardzo zaawansowanego wyposażenia i oprogramowania. Po analizach zakupiliśmy nawet "system" do takiej analizy. System to w naszym przypadku jest prosta termiczna platforma i "know-how" – to znaczy zestaw kilku ćwiczeń po wykonaiu których i wpisaniu oceny do komputera otrzymujemy rekomendowany dla biegacza zestaw butów.

Takie badania robiliśmy na niektórych imprezach w zeszłym roku za darmo i nie mamy żadnego finansowego interesu w tym, żeby dyskredytować inne metody analizy. (zresztą rok temu do naszego stoiska była wielka kolejka a do FootScana nikt nie stał – nie wiem czy to magia bieganie.pl 🙂 czy słaba promocja FootScan). Kilkaset przebadanych biegaczy dało mi jakąś wiedzę, jakies doświadczenie mogące lepiej zrozumieć, co się dzieje z kończynami dolnymi i jakie są najlepsze metody oceny ich ruchu.

A teraz o samym systemie Footscan. Od razu powiem, że jest to dobry system do analizy ruchu stopy, ale w CHODZIE. Dobry, bo prosty i żadnej wiedzy eksperckiej posiadac nie trzeba. Ale w biegu – Footscan odpada. Ten sposób analizy ruchu biegaczy, nie rozwija się na zachodzie, czyli w krajach dużo bogatszych, między innymi dlatego, że nie nadaje się do oceny biomechaniki biegacza. Teraz w dwóch punktach dlaczego.

887_9.jpg

1. Człowiek musi biec boso, czasem przez kilka, kilkanaście minut, żeby był w stanie zmusić się do zasymulowania biegu w butach. Gwarantuję wam, że biegając boso zupełnie zmieniacie sposób stawiania waszych stóp, nawet jeśli chwilowo wydaje się wam, że jest podobny. A to absolutnie wypacza wynik badania i według mnie takie badanie jest do wyrzucenia. W krajach, gdzie takie badania wykonuje się profesjonalnie (zazwyczaj na bieżniach, z kamerami – jest to nadal najwyżej oceniany system oceny biomechaniki, może lepszy, ale nieco kontrowersyjny i droższy jest system czujników wkładanych do buta) nakazuje się biegaczowi biec przez przynajmniej kilka minut, czasami podobno nawet dopiero po kilkunastu minutach biegacz jest w stanie stawiać stopy w sposób, który może uchodzić za normalny. Tymczasem w sklepie – przelatujecie przez Footscan po kilka razy aż "pan analityk" powie, że już wystarczy, to znaczy, kiedy zobaczy jakiś odczyt, który wg mnie w wiekszości wypadków nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

887_10.jpg

2. Ten Footscan jest za mały. Dobra analiza – to taka analiza, która jest wykonywana w podobnych warunkach do naturalnych. Próbując trafić w mały Footscan – albo wydłużacie krok, albo skracacie, to nie tak powinno być. Są oczywiście Footscany o długości 2m, ale kosztują kilkadziesiąt tysięcy EUR i mało jest miejsc, w których są chyba używane (zresztą wtedy także dobrze sprawdzą się w chodzie).

Więc nie ekscytujcie się drodzy biegacze tymi odczytami, bo w tym jest więcej formy niż treści. Bieganie.pl nie sprzedaje alternatywnych urządzeń, więc nie pisze tego mając jakiś interes, ale z dobrego serca. 🙂 W wielu, jeśli nie w większości sklepów w Anglii, Niemczech stosuje się albo metody stricte eksperckie (czyli dyżur podiatry w sklepie) albo bieżnie i kamery, albo analizę na statycznych skanerach uzupełnioną analizą ćwiczeń dynamicznych (czyli metodą którą nam, bieganiu.pl zdarza się używać opracowana przez firmę Currex.de). Oczywiście są też miejsca używające FootScan, ale jestem przekonany, że jeśli osoby przeprowadzające te badania dla BIEGACZY, traktują swój biznes poważnie, to nie ograniczają się do tego, co pokazuje FootScan po jednokrotnym przeleceniu się przez niego, konieczna jest dodatkowo ekspercka analiza kończyn dolnych.

Tyle o FootScanie.

Natomiast w sklepie Adidasa jest wystawiono ciekawe urządzenie – Stormcube. Służy ono do zaprezentowania klientowi jak użyta w butach membranna GORE-TEX chroni nasze stopy przed zmienającymi się czynnikami atmosferycznymi.

Przyznam, że urządzenie jest naprawdę ciekawe i jakkolwiek nie czułem nic szczególnego (chyba dobrze, bo nie powinienem, po to jest GORE-TEX) to urządzenie zbudowane jest niezwykle pomysłowo.

Zakładamy buty, wchodzimy na platformę.

887_1.jpg

Nagle wszystko zaczyna jarzyć sie kolorowo, okazuje się, że pod naszymi stopami znajduje się ekran telewizyjny w którym widzimy gdzie w danym momencie się znajdujemy a Pan narrator w języku angielskim opowiada, co się z nami dzieje.

887_2.jpg

Okazuje się, że jesteśmy w Monachium. Jest mokro (nie czułem).

887_3.jpg

Wchodzimy do jakiegoś biurowca, gdzie jest podobno strasznie ciepło. (też nie czułem).

887_4.jpg

Wychodzimy i nagle wpadamy w jakieś straszne warunki, nie wiem gdzie to może być, nie usłyszałem z wrażenia.

887_5.jpg

887_6.jpg

Potem lądujemy chyba jeszcze na jakiejś łodzi

887_7.jpg

By na końcu dowiedzieć, że dobre samopoczucie zawdzięczamy GORE-TEXowi.

887_8.jpg

Reasumując:

1. Footscan – przebadajcie się choćby z ciekawości, ale podchodźcie do wyników z dużym dystansem.
2. Stormcube – ciekawe
3. Oferta butów biegowych Adidasa – fatalna, dostępne są chyba tylko trzy lub cztery biegowe modele, mimo że wiemy, że produkują naprawdę dobre buty

W kontekście poniższej informacji prasowej jaka była rozsyłana do portali wygląda to komicznie albo smutno:

"Po zbadaniu stóp systemem adidas Footscan®, każdy będzie mógł dobrać odpowiednie dla siebie obuwie treningowe. Specjalnie na tę okazję sklep adidas Concept Store w Złotych Tarasach przygotował szeroką ofertę produktów biegowych. "

Ja się pytam o jakiej szerokiej ofercie jest mowa ?

***

Informacja prasowa:

adidas Footscan® w Złotych Tarasach

W sklepie adidas Concept Store będzie można zbadać biomechanikę stopy

Zbliżający się Maraton Warszawski jest najlepszą inspiracją do rozpoczęcia przygody z joggingiem. Warto jednak pamiętać, że źle dobrane obuwie biegowe może być przyczyną groźnych kontuzji. Aby tego uniknąć, adidas przygotował profesjonalne badanie za pomocą systemu Footscan®, który identyfikuje indywidualne potrzeby wynikające z biomechaniki stóp oraz rodzaju treningu. Dotąd zarezerwowany dla zawodowych sportowców system Footscan® w dniach od 19 do 25 września będzie dostępny dla wszystkich na stoisku w adidas Concept Store w Złotych Tarasach.

Warszawa, wrzesień 2008 – adidas Footscan® to unikatowy system komputerowej analizy biomechaniki ludzkiej stopy. Opracowany przez firmę adidas-Salomon AG system mierzy nacisk występujący na styku stopa-podłoże podczas biegu po bardzo czułej płytce sensorowej. Informacje analizowane są przez komputer, a następnie przenoszone na ekran, gdzie można obejrzeć rozkład nacisków stopy na podłoże oraz ich przebieg w kolejnych fazach ruchu stopy: począwszy od momentu uderzenia pięty o podłoże, poprzez przetaczanie, aż po wybicie się stopy i przejście do kolejnego kroku.

System adidas Footscan® od wielu już lat jest stosowany przy projektowaniu odpowiedniego obuwia dla zawodowych sportowców. Identyfikuje indywidualne potrzeby wynikające z biomechaniki stóp, intensywności treningu oraz rodzaju uprawianego sportu. Dzięki temu, obuwie może być projektowane tak, aby wspierać pracę stóp i przeciwdziałać urazom podczas intensywnego treningu.

Po zbadaniu stóp systemem adidas Footscan®, każdy będzie mógł dobrać odpowiednie dla siebie obuwie treningowe. Specjalnie na tę okazję sklep adidas Concept Store w Złotych Tarasach przygotował szeroką ofertę produktów biegowych. Specjalna oferta obejmuje buty w cenie już od 179 zł. Szczególnie polecamy nagrodzone przez międzynarodowy magazyn o bieganiu Runners World, linie Supernova i Response. Supernova Sequence to najlepszy but stabilizujący ruch. Przeznaczony jest do codziennego biegania, a dzięki zastosowanym technologiom ForMotion® i ProModerator® doskonale chroni stopę przed urazami. Dla bardziej wytrawnych sportowców adidas stworzył model Response Cushion 17. Najnowocześniejszy system amortyzacji oraz dopasowująca się do podłoża pięta, czynią go idealnym butem dla dynamicznych biegaczy.

Linie Supernova oraz Response to nie tylko obuwie, ale cała gama produktów przeznaczonych do biegania w różnych warunkach atmosferycznych. Wszystkie będzie można przetestować w specjalnym symulatorze Stormcube. Na testy Footscan® oraz Stormcube zapraszamy do specjalnego stoiska w sklepie adidas Concept Store w Złotych Tarasach w dniach od 19 do 25 września. Stoisko będzie czynne w godzinach między 12.00 a 21.00. Na miejscu będzie można również uzyskać informacje na temat Maratonu Warszawskiego.