new balance maraton
 
25 maja 2010 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Dobór stanika biegowego – zmora nie tylko dużych biustów


staniczki1

Co jakiś czas słuchałam w mediach o sklepach, a w zasadzie o Paniach, pracujących w tych sklepach, które pomagają dobrać odpowiedni stanik. Mówią o krzywdach, jakie możemy sobie zafundować, nosząc zły biustonosz. Czasem słyszałam o kobietach, które przez lata, nie mogły dobrać nic odpowiedniego i nie akceptowały przez to własnego wyglądu, po wizycie w takim miejscu zalewały się łzami, widząc jak dużo zmienił dobrze dopasowany biustonosz.

Ja znałam swój rozmiar 75C. Tak przynajmniej mi się wydawało. Jak się później dowiedziałam większość kobiet w Polsce czy to z dużym czy małym biustem myśli, że ma rozmiar 75C lub B. Specjalnie się, więc do tych sklepów nie wybierałam, dopiero niemożność doboru odpowiedniego stanika biegowego zawiodła mnie na próg takowego.

Dodam, że miałam już kilka modeli staników biegowych, ale w żadnym nie czułam się komfortowo. Czułam, że coś jest nie tak, że albo mam za małe miseczki albo za luźny obwód i na odwrót. W końcu postanowiłam dowiedzieć się jak to naprawdę jest z tym doborem stanika.

Sklep MamBra to nieduży sklep przy Al. Niepodległości. Spotkać tam możemy dwie dziewczyny. Katarzyna to szczupła blondynka i „Duża” Magdalena brunetka – duża tylko, dlatego, że lada dzień wyda na świat malutkiego obywatela.

A oto rozmowa, jaką z nimi przeprowadziłam poddając się przy okazji ich bezwzględnym pomiarom i ocenom.

Czy dobór biegowego stanika czymś się różni od normalnego?

MamBra: Jeżeli chodzi o mierzenie to właściwie proces jest taki sam. Tzn. najpierw zaczynamy mierzyć klientkę pod biustem i w biuście korzystając z tabeli rozmiarów producenta. Sprawdzamy wg tabeli producenta, od jakiego rozmiaru powinniśmy zacząć. Dokładnie tak samo jest w bieliźnie codziennej, dopiero potem może nastąpić różnica. Choćby ze względu na to, że staniki sportowe są bez fiszbinowe. Trzeba też pamiętać, że stanik sportowy ma na celu unieruchomić biust żeby tkanka nie była narażona na rozciąganie się. Zdarza się więc, że, pomimo iż z tabeli wyjdzie jakiś rozmiar i taki byśmy dobrały w bieliźnie codziennej to bierzemy miseczkę mniejszą. To nie jest reguła, ale zdarza się. Po prostu przy takiej miseczce, jaką byśmy dobrali w bieliźnie codziennej ten biust nie był by wystarczająco unieruchomiony.

I tu Kasia zabrała mnie do przymierzalni. Kazała zdjąć bluzkę i zostać w staniku, w którym przyszłam.

Zaczynamy od pierwszego pomiaru, czyli obwodu pod biustem (rys.1), mierzymy ściśle na wydechu. U Ciebie wychodzi nam 78, 77cm. Centymetr musi być w poziomie do podłoża i mocno przylegać. Teraz odejmujemy od tego 5cm, taka jest zasada i mamy 72cm, zaniżamy do niższego obwodu, bo obwody przy staniku są robione, co 5cm. I mamy 70 cm. Następnie mierzymy obwód w biuście (rys.2) w pozycji wyprostowanej w ich najszerszym miejscu, tutaj centymetr trzymamy luźno, wychodzi nam 91cm. Centymetr też musi być w poziomie do podłoża.

staniki rys3

Trzeba pamiętać, że mierzymy się w miękkim staniku bez żadnych dodatków.

Czyli mamy obwód 70 a w biuście 91cm. Teraz sprawdzimy, jaki rozmiar wychodzi wg. Tabeli producenta. My posługujemy się dwoma tabelami: rozmiarów brytyjskich, bo głównie brytyjską bieliznę oferujemy i polską, a właściwie taką ogólnoeuropejską, do której zazwyczaj przyzwyczajone są polki.

Z tabeli brytyjskiej wychodzi, 70 DD. Główna różnica w tabeli jest taka że rozmiary miseczek zmieniają się co 2,5cm a w polskich rozmiarach co 2cm. W polskiej tabeli wychodzi 70E.

Należy pamiętać: stanik powinien być w poziomie na tyle ścisły żeby nie było efektu podchodzenia pod łopatki. Jeśli wydaje się, że pas stanika jest zbyt ciasny, pamiętajmy, że to przede wszystkim na nim opiera się ciężar biustu. Kolejna rzecz panel biustonosza powinien przylegać do mostka i nie uciskać piersi. U Ciebie trochę odstają, więc to pokazuje, że ta miseczka jest za mała. Stojąc bokiem do lustra uważajmy, żeby fiszbiny trafiły w środek pachy i po tym poznajemy miseczkę czy jest dobra. I znowu u Ciebie wciska się w boczną część piersi nie obejmując jej całej.

hmm….. nie wiedziałam, że to jest jeszcze pierś….

No to zaczynamy mierzyć. Tu mam dla Ciebie dwa staniki z pomiaru z tabeli, ale trzeba pamiętać o tym, że to są tylko dwa wymiary, natomiast kobiecy biust jest bardzo indywidualną sprawą, bo dochodzi ciężar piersi, rozstaw, więc może się okazać, że trzeba będzie zwiększyć albo zmniejszyć miseczkę.

Ważna sprawa, pamiętajmy, że zawsze mierząc biustonosz w przymierzalni zapinamy się na najluźniejszą haftkę. Dlaczego? Dlatego że w każdej bieliźnie, ale szczególnie w bieliźnie sportowej stanik się rozciąga, ciężar biustu spoczywa na tej właśnie części, na pasie biustonosza to ta część najbardziej pracuje. Jeśli chcemy, żeby stanik nam jak najdłużej posłużył musimy mieć możliwość przepinania go na kolejne haftki w miarę użytkowania. Jeżeli kupując stanik zapinamy się od razu na ostatnią haftkę skracamy jego żywotność.

Ramiączka (rys.3). Ramiączka powinny być tak uregulowane żeby nie nosiły ciężaru biustu z przodu. To nie one noszą biust w związku, z czym mają być tylko tak wyregulowane żeby nie spadały z ramion. Jeżeli będą za mocno ściągnięte i będziemy chciały podtrzymać nimi biust efekt będzie odwrotny, ramiączka będą ciągnąć tył. Biust jest podtrzymywany przez pas biustonosza, jeśli jest źle dopasowany to mamy zwyczaj ściągać ramiączka chcąc podnieść biust i wtedy tylna część idzie nam pod łopatki. Tył powinien być zawsze w poziomie.

staniki rys6

Pamiętajmy, biust się nam nigdy sam nie ułoży musimy mu pomóc (rys.4), czyli prawą dłonią delikatnie układamy lewą pierś w miseczce ‘wybierając’ ją spod pachy. W ten sposób nadajemy jej kształt. Teraz, ponieważ ma być to stanik, w którym będziemy biegały poruszajmy się trochę. Podskakujemy, pochylamy się, wyginamy na wszystkie strony tak, aby sprawdzić, czy dobrze się w nim czujemy i jak się w nim zachowuje biust, czy nadal jest w biustonoszu czy nie uciekł dołem, górą, bokiem.:)

staniki rys5

Ze sklepu wyszłam z dwoma stanikami: sportowym i codziennym do bluzek z dużym dekoltem i co najważniejsze oczywiście z nowym rozmiarem piersi. Mam 70 E, bez ingerencji chirurga.

Jeśli ktoś czegoś nie zrozumiał albo czuje, że coś nie zostało powiedziane zapraszam na stronę lub bezpośrednio do sklepu www.mambra.pl tam na pewno znajdziecie wszystkie informacje łącznie z tabelami rozmiarów i wyszukiwarką, która wszystko za Was policzy trzeba tylko wpisać rzeczywisty wynik pomiaru.

FORUM DYSKUSYJNE

Grafika: mambra.pl