New Balance 1080v12
 
25 sierpnia 2010 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

COMPRESSION WEEK


ergo compressionW warszawskim sklepie biegowym „Ergo” odbyły się prezentacje najważniejszych marek produkujących odzież biegową w „duchu” kompresji. Spotkanie było okazją do zapoznania się nie tylko ze specyfiką danego produktu, ale też „wtajemniczenia się” w medyczne aspekty ucisku i jego właściwości podczas wysiłku fizycznego.

Kompresja nie jest odkryciem naukowym ostatnich lat. Już w starożytności stosowane były opaski uciskowe, ale dopiero w sporcie możemy zauważyć wzrost zastosowania ich na szerszą skalę. O tym, dlaczego warto stosować miejscowy ucisk na mięśnie, jak organizm reaguje na kompresje oraz szereg innych właściwości tej metody mogli dowiedzieć się uczestnicy spotkań, które miały miejsce między 13 a 18 sierpnia w sklepie Ergo. W spotkaniu tym zaprezentowały się trzy uznane marki biegowe, które przedstawiły swoje "patenty" na kompresje.

Pierwszym gospodarzem „Tygodnia Kompresji” była młoda, amerykańska marka wywodząca się z futbolu amerykańskiego – Under Armour. UA specjalnie dla biegaczy zaprojektował m.in. bluzę z długim rękawem, która odpowiada nie tylko za lekki ucisk, ale też za zadanie ma stabilizować tułów oraz zarządzać wilgocią naszej skóry.

Następnie zaprezentowała się marka CEP, która jest producentem skarpet i spodenek. Jak powiedział nam przedstawiciel marki na Polskę – Maciej Czaja, produkty CEP charakteryzują się medycznymi certyfikatami popartymi wieloletnimi badaniami nad udoskonaleniem miejsca i stopnia ucisku. Również tego samego dnia Maciej Czaja przeprowadził prelekcje na temat: „Badań naukowych nt. kompresji na usługach biegacza”.

cep

Ostatni dzień „Ergo Spotkań” był poświęcony „trailowi”. Tutaj marka Salomon przedstawiła swoją koncepcje kompresji w biegach w trudnych terenie i ultra. „Bieganie w trudnym terenie, gdzie mamy do czynienia z różnego rodzaju podłożem i nachyleniem terenu wymaga od naszego ciała innego napięcia mięśni, dlatego też nasza odzież EXO ma w ofercie całe spektrum odzieży tj. koszulki, leginsy czy nagolenniki."- powiedział przedstawiciel  marki Salomon – "Poprzez zastosowaniu specjalnej „sieci”, która w odpowiednich miejscach jest sztywna a w innych elastyczna, nasza odzież działa na ciało poprzez ucisk, podtrzymanie, stabilizacje a nawet masaż”

salomon 540