New Balance 1080v12
 
25 kwietnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Co trzecia maratonka narzeka na ból piersi


Jedna trzecia kobiet, które w ubiegłym roku startowały w Maratonie Londyńskim zadeklarowała, że podczas biegu odczuwała ból piersi. Co było tego powodem? Otóż w większości przypadków przyczyną był źle dopasowany biustonosz.

Dla kobiet maratończyków, ból piersi może być istotnym problemem. Badanie przeprowadzone roku temu podczas maratonu w Londynie miało na celu wskazanie częstości występowania tego bólu. Wyniki nie są optymistyczne, prawie co trzecia z 1285 zbadanych kobiet zadeklarowała, że podczas biegu uskarżała się na ból piersi, czyli tzw. mastalgię.

staniki 5401

Co istotne dla 17% tych kobiet ból miał wpływ na intensywność oraz długość treningów. Nie pozwalał na komfortowe bieganie i sprawiał, że kobiety sięgały po środki przeciwbólowe.

Sporo kobiet oprócz zażywania leków przeciwbólowych starało się walczyć z bólem zakładając sportowy biustonosz. Jak się okazuje nie zawsze dawał on jednak oczekiwane rezultaty. Wynikało to z faktu, że maratonki wybierały dla siebie źle dopasowany stanik.

Niestety dla wielu kobiet kupno idealnie dopasowanego stanika to utopia. Na rynku sprzętu sportowego wciąż brakuje biustonoszy idealnych dla każdego rozmiaru i kształtu piersi. Dlatego też badanie przeprowadzone pod okiem dr Nicoli Brown ma uświadomić producentów sprzętu dla biegaczy, że ci muszą poszerzyć swoją ofertę. 

Źródło: runnersworld.com, British Journal of Sports Medicine