25 września 2009 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Co piszczy w jesienno zimowych kolekcjach butów?


Zbliżają się dwie największe z punktu widzenia wystawców/producentów imprezy biegowe w Polsce – Maraton Warszawski i Maraton Poznański. Na EXPO przy obydwu imprezach będzie duża jak na polskie warunki, skupiona w jednym miejscu biegowa oferta większości producentów obecnych w naszym kraju. Nawet jeśli nie bierzecie Państwo udziału w żadnej z wymienionych imprez warto jest odwiedzić Targi aby zobaczyć co "w butach biegowych piszczy".

buty_biegowe_jesienzima910_komentarz.jpg

Kilka słów w skrócie o jesienno zimowej ofercie producentów obecnych na polskim rynku.

Niektórzy wprowadzają zupełnie nowe modele, niektórzy upgradeuja już istniejące, inni mając w swoim „parku” dobre jesienno zimowe buty po prostu czekają na nadejście chłodów, błota, chlapy lub śniegu. A na pewno w nadchodzących miesiącach będziemy mieli z taką aurą do czynienia.

Nie każdego stać i nie każdy ma ochotę kupować pięć par butów – inne do każdych warunków pogodowych. Ale tak samo jak zmieniamy opony na zimowe (i doświadczeni kierowcy wiedzą już, że to nie jest marketingowa ściema) warto jest zastanowić się, jakie buty do biegania kupić na zimę. Więc jeśli ktoś ma ochotę wydać pieniądze na dobre, ciekawe buty, lub chce zrobić prezent (w końcu Boże Narodzenie już tylko za 3 miesiące) niech wie, co warto jest kupić.

Wstęp – o butach generalnie.

Jeśli możecie zaopatrzyć się (jeśli stać was na to) w jakiś model dedykowany bieganiu po mokrym terenie, dobrze chroniący przed wilgocią lub wodoodporny (np. z oddychającą membraną nieprzepuszczającą wody) to zróbcie to. Będziecie czuli na pewno komfort nieporównywalny z bieganiem w butach przemakających, zwłaszcza przy bieganiu w ciemności, kiedy nie zawsze wiadomo, na co spadamy, przy przebieganiu przez zimne kałuże, czego raczej nie unikniecie.

Jeśli chodzi o bieganie po suchym śniegu – to akurat nic specjalnego tutaj nie potrzeba, ewentualnie nieco lepiej przyczepnej podeszwy niż w klasycznych „szosówkach”, aby się nie ślizgać. Śnieg daje dodatkową świetną amortyzację i możecie wówczas używać butów terenowych, miększych, mniej stabilizujących, z miękką, ale dobrze wyprofilowaną podeszwą. Chyba, że zamierzacie biegać po świeżym lub wysokim śniegu. Wówczas dobrze jest zaopatrzyć się w stuptuty lub kupić but od razu z rękawem obejmującym kostkę i uniemożliwiającym dostawanie się śniegu do buta.

Do biegania po lodzie jest właściwie tylko jedna marka godna polecenia – IceBug, której jednak ze względu na wąski zakres zastosowań nie umieszczamy w naszym katalogu. Na szczęcie (dla naszych portfeli) sytuacje, w których da się biegać tylko w IceBug zdarzają się zaledwie kilka dni w roku (roztopy, na przemian mroźne i deszczowe dni) i jeśli nie jesteśmy bardzo zdeterminowani, aby zaopatrzyć się w buty na każdą ewentualność – możemy je sobie odpuścić.

W poniższej, subiektywnej, skróconej prezentacji staramy się pokazać raczej te modele, które w miesiącach jesienno zimowych będą szczególnie przydatne lub mają jakieś szczególne stabilizujące cechy (po prostu trudniej jest zrobić dobry stabilizujący but niż tylko amortyzujący a poza tym biegaczy wymagających jakiejś formy stabilizacji jest większość).

Na koniec – uruchamiamy kolejną wersję naszego Katalogu butów na sezon Jesień/Zima 2009/2010 – czyli tabeli, która ma pomóc zainteresowanym w dopasowaniu buta do ich biomechaniki/wagi/portfela. Gdybyście Państwo zauważyli jakieś błędy – prosimy pisać.


Adidas

Adidas delikatnie przebudza się z letargu na polskim rynku. Objawami tego są dostępne modele z linii Response, zwłaszcza nowy Response Cushion 18 czy Response Trail.

Na uwagę w okresie jesienno zimowym zasługuje jak zwykle prawdziwy evergreen modeli Trailowych – Supernova RIOT z membraną Goretex (kiedyś Supernova Control ) był i jest to but zawsze bardzo wysoko ceniony, pierwszy trailowy model, w którym w tak udany sposób wprowadzono stabilizację stopy. Ciężki (406g) ale wart swojej wagi.

supernova_riot.jpg

Asics

Najnowsze modele Asicsa, na które warto zwrócić uwagę to: Nimbus 11 i Trabucco 12.

Nimbus 11 dostał nagrodę amerykańskiej redakcji Runnersworld za najlepszy but biegowy tej jesieni (w swojej kategori, butów treningowych dla biegaczy neutralnych). To, za co go chwalili to podobno świetne dopasowanie (dzięki piance, która „pamięta” stopę wokół piety i pod językiem) .

Jest też nowy, opancerzony i wodoodporny Trabucco 12 WR – dla miłośników tego sprawdzonego modelu, stosunkowo ciężki (370g) ale te różne udogodnienia musza ważyć a zresztą nie jest to but do wyścigów

trabuco_gtx.jpg

Brooks

Najnowsze, warte zauważenie modele to:
Trance 9 – nowa odsłona modelu dla umiarkowanych i mocnych pronatorów, poprawiona amortyzacja, waga nawet nieco niższa (326g)

trance92.jpg

Adrenaline ASR 6 – sprawdzony, terenowy model dla biegaczy pronujących, którego wierzchnia powłoka powinna dobrze chronić przed wilgocią, choć nie jest całkowicie nieprzemakalny, stosunkowo lekki (320g) .

adrenaline_atss.jpg


Inov-8

To zupełnie nowa marka na polskim rynku, nie umieszczamy jej jeszcze w tabeli bo nie wiadomo, które modele będą u nas dostępne, zrobimy to jak tylko się ta sprawa wyjaśni. Marka specjalizuje się tylko i wyłącznie w butach terenowych, raczej nisko profilowych, mimalistycznych. ewentualnie dla treucerów (czyli do freerunningu) – to chyba pierwsza firma która pozycjonuje konkretne modele dla tej dyscypliny, wszystkie modele są dla nas nowe. Poniżej Inov8 Flyroc 310.

inov8_flyroc310.jpg

Kalenji

Kalenji, dostępne tylko w sieci Decathlon też ma kilka ciekawych, nowych lub ulepszonych modeli, np: Szosowy Kiprun 2000, flagowy model Kalenji do dużego kilometrażu dla biegaczy z pronacją. Poniżej Kiprun 1000 AW z nieprzemakalną, oddychającą membrana Novadry.

kiprun_100AW.jpg

Mizuno

Mizuno wreszcie zdecydowanie wchodzi do Polski (poprzez właściciela sieć sklepów Sizeer). Buty tej marki będą do dostania w Sizeerze ale nie tylko, jest już kilka sklepów w Polsce które mają je w swojej ofercie, na razie dwa sprawdzone adresy pochodzą z Warszawy: StudioSport i Jacek Gardener.

Z punktu widzenia naszego rynku właściwie każdy model jest nowy. Mizuno ciągle obdarowywane jest mnóstwem różnorakich nagród. Ma grupę zdeklarowanych fanów i przeciwników głównie z powodu systemu Wave. Wave będący w Mizuno po części odpowiedzialny za amortyzację, po części za stabilizację – jest lekki i dynamiczny. Za to oczywiście jest lubiany. Ale jest też sztywny za co przez innych jest nielubiany. Spróbujcie Państwo sami. Na trudne warunki polecamy szczególnie wodoodporny model Wave Cabrakan, który zostało bardzo dobrze oceniony przez magazyn TrailRunner.

cabrakan_tr.jpg

NewBalance

Można odnieść wrażenie, że NewBalance specjalizuje się ostatnio w modelach głównie terenowych, choć w ich jesienno zimowej ofercie pojawia się nowy topowy model dla prozatorów – MR1225, odchudzony o prawie 40gram w stosunku do poprzednika.

nb_1225.jpg

Ale poza nim – główne ciekawostki to modele terenowe, oto dwa przykłady:
910GT, zaopatrzony w membranę Goretex, na ciężkie warunki i raczej ciężki (420g)

nb_910.jpg

749GY (GY oznacza tylko kolor, w tym wypadku Grey Yellow więc jeśli ktoś z państwa znajdzie naprzykład GB – Glod Black proszę się nie przejmować – to jest ten sam but) –lekki (296g) jak na but terenowy przeznaczony dla biegaczy pronujących (nie bardzo mocno).

nb_749.jpg


Nike

W tym sezonie o Nike mówi się głównie w kontekście jednego buta: Nike Lunar Glide – reklamowanego jako pierwszy but z dynamiczną stabilizacją. Nike wypuścił na razie dwa, Glidey – męski i damski, które różnią się nie tylko kolorem, ale i budową. Z naszych informacji wynika, że obydwa modele są prawdziwym hitem sprzedażowym, co poza wygodą i funkcjonalnością przypisać chyba należy bardzo dobrej kampanii marketingowej oraz ładnemu wyglądowi. Nie przewidziane są jednak żadne zimowe upgradey buta, jedynie nowa kolorystyka.

lunar_glide.jpg

Poza tym są standardowe biegowe modele wyposażone w nieprzemakalną membranę Goretex: Pegasus lub Structure Triax. Niedługo (tej zimy) pojawi się też odnowiony Equalon 4 – przeznaczony dla biegaczy ze znaczną pronacją.


Puma

W tym sezonie PUMA wydaje się odchodzić od swoich dotychczasowych nowatorskich pomysłów na rzecz pójścia w tradycyjnych kierunkach. Martwi nas to trochę, bo za tę innowacyjność naprawdę ich ceniliśmy. A nowe „ruchy” są dla nas nie bardzo zrozumiałe. Po pierwsze model, który otrzymałby od nas nagrodę za najciekawszy but w zeszłym roku znika z oferty. Mowa tu o Complete Trail 100. Zastępuje go Complete TrailFox (a właściwie wraca do łask), nie różniący sie biomechanicznie ale niestety słabiej chroniący przed wilgocią niż Trail 100.

trailfox.jpg

Spośród modeli terenowych (a raczej miejsko terenowych (bo bieżnik do wybitnie terenowych nie należy) są dwie wersje (TR i GTX – Goretex) nowego modelu dla biegaczy pronujących Complete Vectana.

vectana_gtx.jpg

Reebok

Trudno jest gdziekolwiek dostać Reebok Road Plus GTX, który byłby chyba najlepszym wyborem w tym sezonie. Pozostaje zatem klasyczna szosówka, topowy model dla pronujących biegaczy to Premier Trinity KFS IV.

trinity_kfs.jpg


Saucony

Spośród modeli Saucony, przede wszystkim ciekawie wygląda model Razor. Jest zbudowany na bazie bardzo dobrze ocenianego modelu Xodus dla neutralnych biegaczy. Dodano wodoodporną powłokę oraz kołnierz chroniący but przed dostaniem się do niego choćby śniegu (Waga 370 g,). Co ciekawe, model ten został doceniony za jakość projektu przez branżowy (dizajnerski) portal reddot.

razor.jpg

Kolejnym ciekawym (i stosunkowo tanim) jesienno zimowym modelem powinien być Jazz 12 TR – czyli terenowa wersja sprawdzonego modelu dla biegaczy neutralnych, wzmocniona przy palcach i obszyta nad podeszwą nieprzemakalnym materiałem, kolorystycznie podobna do najbardziej znanej wersji Xodusa (305 g).

jazz_tr.jpg

Salomon

Chyba nic specjalnie nowego w ofercie Salomona nie znajdziemy, choć sama marka jest w Polsce nadal stosunkowo mało wśród biegaczy znana. Cała gama butów Salomona jest właściwie przeznaczona do trudnych warunków. Z tym, że raczej nie są to buty na warunki zurbanizowane. Ostatnim wyróżnionym przez RunnersWorld butem był model XT Wings – za najlepszy debiut. Poniżej wersja GTX (z membraną Goretex – waga 410g).

xt_wings_gtx.jpg

Poniżej – lin do KATALOGU

buty_biegowe_jesienzima910_katalog.jpg