13 marca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Buty do biegania ASICS


ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Wiosna to często nowe postanowienia, a także odpowiedni czas na przegląd swojego sprzętu biegowego i ewentualną wymianę na nowy. Najważniejszym elementem wyposażenia biegacza są buty. Na ich skuteczny wybór składa się wiele czynników. Istnieją różne metody, za pomocą których będziemy mogli sprawdzić chociażby ułożenie naszej stopy. Z pomocą idzie sieć sklepów GO Sport oraz ASICS, którzy na przełomie kwietnia i maja przeprowadzą trójwymiarową analizę Foot ID.

IMG 20150312 114411
Zarówno ci rozpoczynający swoją przygodę z bieganiem, jak i ci trochę bardziej zaawansowani, którzy prowadzą regularne treningi i startują w maratonach  wiedzą, że wybierając buty, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Rozmiar i waga mają znaczenie

Podstawowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę kupując buty do biegania, jest ich rozmiar. Przyjęło się, że dobór za dużego obuwia ogranicza komfort biegania i może powodować otarcia przy przemieszczaniu się stopy wewnątrz buta. Dostosowanie obuwia do wagi biegacza również ma niebagatelne znaczenie. Osoby o wyższej wadze powinny zaopatrzyć się w buty o lepszej amortyzacji, ponieważ w trakcie biegu wytwarzają większą siłę na podłoże i oczywiście na swoje obuwie. Gdy nie będzie posiadało wymaganej amortyzacji, po prostu szybciej się zużyje i trzeba je będzie wymienić na nowe.

IMG 20150312 114442
Trzy typy ułożenia stopy

Pojęcia takie jak pronacja normalna (neutralna), nadpronacja czy nadsupinacja są znane wszystkim biegaczom, którzy podchodzą do sportu na poważnie. Najmniejszy problem z wyborem butów mają osoby o neutralnym ułożeniu stopy, ponieważ asortyment obuwia jest dla nich najbogatszy.

Jak sprawdzić w jaki sposób przetacza się nasza stopa? Metod jest wiele, od tych domowych, po komputerowe. 

Pierwszą z nich może być odcisk mokrej stopy na kartce papieru. Z neutralnym przetoczeniem mamy do czynienia, jeżeli mokry ślad ma w środkowej części szerokość od 3 do 5 cm. Nadpronacja często idzie w parze z płaskostopiem podłużnym i przy próbie wodnej mokry ślad nie ma przewężenia w środkowej części. Najrzadziej, u około 5% populacji, występuje nadsupinacja. Przy próbie wodnej ślad ma wtedy dwie części: odcisk pięty i śródstopia, które są połączone między sobą w minimalny sposób od zewnętrznej strony. Próba mokrej stopy może być pomocna, ale jest też nieprecyzyjna. Dzieje się tak, ponieważ pronacja ma wiele stanów pośrednich.

Drugim z domowych sposobów może być obserwacja jej zachowania podczas przysiadu. Żeby wykonać ten test, należy stanąć gołymi stopami przed lustrem i zrobić pełny przysiad. Gdy nasze  kolana i kostki zachowują się stabilnie, prawdopodobnie mamy neutralne ułożenie stopy. Gdy kierują się do wewnątrz, najprawdopodobniej jesteśmy nadpronatorami, jeśli do zewnątrz – nadsupinatorami.

IMG 20150312 104444
Dwie powyższe metody pomogą wstępnie zakwalifikować przetaczanie naszych stóp. Najprecyzyjniejsze będzie natomiast udanie się do ortopedy albo wykonanie testu komputerowego.

Rewolucja w doborze butów!

Gratką dla biegaczy będzie organizowana przez sieć sklepów GO Sport oraz ASICS trójwymiarowa analiza stóp Foot ID. Prowadzone w okresie kwiecień – maj badanie pomoże wykryć wszystkie wady biomechaniczne stopy sportowca, co pozwoli zminimalizować ryzyko kontuzji. Foot ID to coś więcej niż nadpronacja i nadsupinacja, ponieważ skaner mierzy stopy co do milimetra. Żeby przystąpić do analizy, należy podać przy rejestracji swoje imię, nazwisko, wiek, wagę i wzrost. Komputer resztę zrobi za nas i wskaże wszystkie niedoskonałości naszych stóp. Po takiej operacji dobór butów będzie o wiele łatwiejszy i przyjemniejszy.

IMG 20150312 104202
Co, gdzie, kiedy?

Powyższe działania powinny jednoznacznie pomóc nam rozwiać wszelkie wątpliwości na temat przetaczania naszych stóp. Asortyment dobrych sklepów biegowych jest bogaty w obuwie dla każdego typu, a wykwalifikowany fachowiec pomoże nam je dobrać. 
Najtrudniejsze mamy za sobą – formalnością będzie teraz dobór butów do podłoża, po którym biegamy. Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje butów ze względu na ich przeznaczenie:

1. Buty do biegania po twardych nawierzchniach, np. asfalcie czy chodniku.
2. Buty do biegania w terenie, zwane butami trailowymi.

Pierwsze z nich charakteryzują się o wiele lepszą amortyzacją i mniejszym, płaskim bieżnikiem. Drugie wyglądają solidniej, mają mniejszą amortyzację, ale większy bieżnik.
Doświadczeni biegacze mają w swojej szafie po kilka par i dokładnie wiedzą, które buty założyć na odpowiednie podłoże i pogodę. Biegacze początkujący powinni poszukać butów uniwersalnych, które przynajmniej na początku pozwolą biegać po zróżnicowanych nawierzchniach. 

IMG 20150312 114638
W związku z nadchodzącą wiosną sieć sklepów GO Sport przygotowała dla biegaczy ciekawą promocję. Powinna ona przypaść do gustu szczególnie biegaczom początkującym, którzy mogą nabyć buty marki Athlitech w cenie 69,99 zł, posiadające dwie gęstości pianki zapewniającej lepszą amortyzację, a także buty Revolution marki Nike w cenie 129,99 zł czy Galactic marki adidas w cenie 139,99 zł.

Na uwagę zasługuje  fakt, że w wybranych sklepach wprowadzone do sprzedaży będą światowe premiery obuwia biegowego Reebok: Zpump Fusion, ZQuick Dash, One Series. 

Ponadto w sklepach sieci  można znaleźć buty innych znanych marek, tj. adidas, ASICS czy New Balance.