NB 1080v12
 
24 marca 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

BIOM – wybierz dla siebie najlepszy model


W roku 2011 ECCO przypomina swój flagowy but do biegania ECCO BIOM. W stosunku do roku 2010 nie dokonano poza kolorystyką w nim żadnych zmian, co należy uznać za plus.

Ecco produkuje trzy wersje tego samego buta A,B,CA dla biegaczy najszybszych C dla biegaczy najwolniejszych.  W zeszłym roku wzbudziło to pewne kontrowersje, bo próba matematycznego definiowania, który but będzie dla nas najlepszy nie jest sprawą oczywistą. W skrócie postaramy się, zatem wyjaśnić, czym różnią się trzy prezentowane modele i kto będzie czuł się w nich najlepiej.

Który but, dla kogo?

Najlepiej było by założyć but na nogi i spróbować przebiec się w nim kilka kilometrów. Gwarantuje, że większość z nas od razu poczuje różnicę. Niestety nie jest to takie proste do zrobienia, bo żaden sklep nie wypożyczy nam buta na kilka kilometrów biegu. Czym zatem różnią się te modele?

Różnica pierwsza to wysokość podeszwy pod pietą, (w uproszczeniu możemy powiedzieć, że jest to stopień amortyzacji, im grubsza pięta tym więcej amortyzacji im cieńsza mniej).  

But z niską piętą (BIOM A) wymusi na nas przesunięcie środka ciężkości ku przodowi i lądować będziemy bardziej na śródstopiu. But z wysoką pietą (BIOM C) pozwoli na bardziej klasyczne przetoczenie od piety ku palcom.

Kolejna różnica to stabilizowanie bocznych wahań pięty, BIOM A robi to minimalnie BIOM C zdecydowanie mocniej.  Nadal jednak nie jest to taki sam stopień jak w klasycznych butach biegowych z szeroką piętą, nie jest to but przewidziany do mocnego akcentowania uderzenia piętą.

Najlepiej było by gdyby but nic na nas nie wymuszał, czyli żeby w Biomie A biegały osoby lądujące na śródstopiu, a w Biomie C lądujące bardziej na pięcie.

Styl lądowania jest zazwyczaj związany z naszym poziomem biegowym, czyli doświadczony, szybszy zawodnik radzi sobie dobrze z lądowaniem na śródstopiu, podczas kiedy osoba wolniejsza, początkująca będzie lądowała raczej na piecie (w większości).  Dla takich osób Biom A będzie odczuwany jako bardzo twardy, nie dający pozytywnych odczuć  i raczej zniechęcający do biegania.  

Byłem kiedyś początkującym narciarzem, któremu wydawało się, że pomimo jego niskich umiejętności należy wybrać narty dla wyczynowców, bo dzięki temu będę jeździł szybciej i lepiej jak wyczynowiec. Ta sama analogia działa w przypadku butów do biegania im jesteśmy bardziej doświadczeni im jesteśmy szybsi, potrzebujemy mniej amortyzowanych butów, o niższym profilu.

Z moich doświadczeń wynika, że podane przez Ecco relację – prędkość – model Biom sprawdzają się całkiem nieźle.

bioma_300.jpgBIOM A – wg Ecco najlepiej będą się w tym czuli biegacze biegający większość treningów (czyli klasyczne wybiegania) po 4 min/ km – to jest już naprawdę elita, nie wiem czy zawodnicy biegający po 4:30 – 5:00 (czyli ambitni amatorzy) będą się czuli komfortowo – wg mnie to wymaga indywidualnych testów – im ktoś lżejszy tym lepiej będzie się czuł – dla zawodników elity może być to klasyczny but treningowy (jest za ciężki jak na klasyczną startówkę), dla lekkich dobrych zawodników amatorskich but treningowy lub startowy.

biomb 300BIOM B – wg Ecco – dla biegaczy biegających średnio po 6 min/km. Ja w zeszłym sezonie testując ten but i biegając średnio po 5:20 – 5:40 czułem się z nim znakomicie, myślę że osoby biegające po 6:00 i wolniej też będą czuły się w nim dobrze, aczkolwiek prawdopodobnie do pewnego momentu. Na pewno będzie to dobry but treningowy dla dużej rzeszy biegaczy z przedziału 5:00 – 6:00, może wolniejszych – polecam przetestowanie.


biomc 300BIOM C – wg Ecco – dla biegaczy biegających średnio po 8
min/km, czyli raczej wolno. Nie znam osobiście żadnego biegacza z tego przedziału prędkości kto biega w Ecco więc trudno jest mi tutaj udzielić jednoznacznych wskazań, że będzie to but idealny, a że na przykład nie sprawdzi się równie dobrze BIOM B (w tym roku zrobimy bardziej szczegółowe testy). To raczej klasyczny but treningowy.

Wszyscy z Państwa, którzy chcieliby się organoleptycznie przekonać jak BIOM A, B,  C leży na nodze – zapraszamy na Targi przed Półmaratonem Warszawskim i Poznańskim. Będą tam specjalne stoiska Ecco Biom.

Poniżej film, w którym Ecco tłumaczy co to i do czego jest BIOM.

TUTAJ – Test Ecco BIOM z 2010 roku.

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl