New Balance 1080v12
 
29 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Badamy New Balance Fresh Foam wg nowej metodologii [konkurs]


UWAGA. Wyniki konkursu: CZAS REGULACJI NB Fresh Foam wynosi: 0,742 s. Najszybciej dokładną wartość podał Piotr Filek. Gratulujemy.Premiera naszego katalogu (tutaj o tym pisaliśmy) zbliża się wielkimi krokami. Chcieliśmy pokazać wam na przykładzie buta NB Fresh Foam 980 o co chodzi. I przy okazji skłonić was do pewnej intelektualnej gry, gdzie waszym zadaniem będzie odgadnięcie współczynnika tłumienia tego buta.

fresh side

Wstęp

W Polsce mamy w danym momencie około 250 – 300 modeli butów biegowych, dostępnych w bieżącej sprzedaży w sklepach. Ta liczba jest nieco zawyżona, bo liczba katalogowa to jedno a faktycznie dostępne buty w naszej rozmiarówce to drugie. Coraz jednak szerzej dostępne są internetowe sklepy producentów i przynajmniej teoretycznie oferta katalogowa pokrywa się z realną.

Nasz cel – to skatalogować wszystkie obecne na rynku buty biegowe. Zapytacie się – co to znaczy skatalogować i właściwie po co? Katalogować, to znaczy w naszym rozumieniu: zmierzyć i ustawić na „półce” z innymi podobnymi. Po to, żeby rynek stał się transparentny, porównywalny. Przyjrzyjmy się zatem modelowi: NB Fresh Foam 980.

NB Fresh Foam 980

fresh zewn
Od zewnątrz

fresh wewn
Od wewnątrz

Widać, że podeszwa zbudowana jest w bardzo ciekawy sposób, jak twierdzi producent była wyprodukowana w oparciu o technologię druku w 3D. Przyglądając się jak wygląda z boku zauważycie, że podeszwa nie jest jednorodna, że po wewnętrznej stronie (w okolicach pięty) występują wypustki a po zewnętrznej stronie te same elementy są wklęsłe (odwrotnie jest z przodu). To ma sprawiać, że but jest nieco sztywniejszy od wewnątrz. Od razu powiem, że tego nie mierzymy ale być może w kolejnych podejściach nam się uda. Może wiecie, że prezentując ten but producent twierdzi:

Born from science. Soft on your feet. Fresh Foam takes neutral cushioning to the next level, with inherent stability and plush comfort you can take on the road or the trail.

Tłumacząc:

„Narodzone z nauki. Miękkie na stopach. Fresh Foam przenosi to co rozumiemy pod terminem „neutralne amortyzowanie” na nowy, wyższy poziom, z naturalną stabilnością i pluszową miękkością zarówno na szosie jak i w terenie.”

Jeśli ten tekst przecedzimy przez zdrowy rozsądek to nie bardzo wiemy co myśleć. „Nowy poziom amortyzowania” ? O co chodzi?

My staramy się to zmierzyć. Mierzyć i porównywać z innymi butami. Zanim pokażemy wam wyniki pomiarów chciałbym jednak zrobić pewien komentarz, ważny dla interpretacji pomiarów.

To WY, czytelnicy, biegacze, musicie nauczyć się te pomiary interpretować. My nie będziemy wam mówili, czy taka wartość danego parametru jest dobra lub zła z punktu widzenia biegania. Będziemy mówili co ona może oznaczać ale nie będziemy jej wartościować. Zawsze daję ten sam przykład, że otrzymując informację, że temperatura powietrza jest dzisiaj w okolicach 15 stopni Celsjusza to WY podejmujecie decyzję jak się ubrać. Dla jednego to będzie ciepło, dla innego zimno.

W przypadku butów jest zazwyczaj tak, że odpowiada nam pewien poziom amortyzowania czy sztywności, nie jest to zazwyczaj poziom NAJwyższy czy NAJniższy, choć może być. Każdy z nas ma inne preferencje.

Cechy mechaniczne

Zacznijmy od amortyzacji. Czy i jak zmierzyć amortyzację? Co to jest amortyzacja? Jakimi miarami mierzymy amortyzację?

Jak pewnie łatwo się domyśleć, amortyzacja to nie jest jedna wartość. My mierzymy następujące parametry amortyzowania piety (dlaczego tylko pięty a nie śródstopia – o tym dalej):

– ugięcie pianki pod piętą wywołane przez trzykrotny, nagły wzrost obciążenia do wysokości 50 kg za pośrednictwem formy o kształcie ludzkiej pięty mierzone w [mm] – wysokie wskazania to materiał miękki (gąbka), niskie to twardy (kamień) (przy okazji mierzymy też przyrost ugięcia pomiędzy drugim i trzecim ugięciem). Zmierzymy jak miękka jest podeszwa w NB Fresh Foam.

– tłumienie drgań układu mechanicznego wywołanego przez nagły wzrost obciążenia do 40kg w [s] jako czas zmniejszenia się amplitudy drgań do 0,05 wartości początkowej – wysoki czas oznacza wysoką sprężystość (sprężyna), niska jej brak (plastelina). Zmierzymy jak sprężysta jest podeszwa w NB Fresh Foam ale waszym zadaniem będzie odgadnięcie na jakim jest to poziomie, pokażemy wam inne buty dla porównania.

Mając te wartości, możemy porównać je z wartościami jakie w takich samych pomiarach uzyskują inne buty. Ale żeby od razu móc mieć pełniejszy obraz zmierzymy też sztywność wzdłużną buta.

Sztywność wzdłużna lub skrętność wzdłużna to ważne cechy. Od nich zależy jak zachowa się podeszwa podczas próbę jej skręcania lub/i zginania. To dzieje się przecież w każdym kroku biegowym. But jest najpierw lekko skręcany a potem zginany. Oporność lub podatność na skręcanie lub zginanie są ze sobą mocno skorelowane. Sztywna podeszwa będzie się niechętnie skręcała i zginała, elastyczna bardzo chętnie. Zmierzymy jak sztywny jest NB Fresh Foam.

Sztywność badamy wstawiając buta w specjalny statyw i próbując gwałtownie zgiąć podeszwę tak, aby jej środek obniżył się o 1 cm. Mierzymy siłę oporu w [N] jaką stawia w tym momencie but. Nie badamy skrętności, mimo, że od tego zaczynaliśmy, ale trudne okazało się przyłożenie mierników do skręcającego się buta aby było to powtarzalne. Ale za jakiś czas, może się uda.

Dla zobrazowania wartości które omawialiśmy zestawimy teraz na wykresie dwie cechy: amortyzacja i sztywność wzdłużną. Oto jaki wykres otrzymamy, przykłądy kilku modeli butów.

amortyzacjasztwynoscmain
Wykres testowy, nie będący bezpośredni zrzutem z Katalogu, stąd ewentualne rozbieżności z danymi jakie będą widoczne w Katalogu

Uwaga do wykresu. To co na wykresie nazywamy amortyzacją jest tak naprawdę miękkością, wielkością ugięcia, nazwa amortyzacja jest nazwą „popularną”, być może zostanie zmieniona na miękkość.

Jak widzicie, NB Fresh Foam nie wydaje się butem szczególnym, przynajmniej z punktu widzenia miękkości i sztywności. Co wcale nie znaczy, że nie jest butem szczególnym bo być może proporcja miękkości i sztywności dla wielu z was może być szczególna. Konieczne jest założenie tego buta na stopę i ocena własna. Ale dzięki Katalogowi uzyskujecie wówczas wiedzę, które buty są podobne z punktu widzenia tych dwóch cech a co za tym idzie w przyszłości możecie szukać butów o podobnych parametrach lub ich unikać.

Cechy użytkowe

To, czy buty jest butem startowym czy treningowym to jest kwestia umowna. Jeden będzie startował na zawodach w butach nazwanych przez producenta „treningowymi” a inny nie wyobraża sobie biegania na treningach w butach innych niż buty bardzo lekkie, czasem klasyczne startówki. Dlatego interpretując kolejny wykres trzeba najpierw zrozumieć, że nazwy jakie nadaliśmy osiom są wypadkową pewnych przemyśleń. Po pierwsze – oś: STARTOWE – TRENINGOWE. Tutaj wartością różnicującą jest masa buta (wszystkie pomiary robimy na rozmiarze 45 lub 45 i 1/3). Punktem środkowym, który oddziela buty „startowe” od „treningowych” jest 250 g. Jest to oczywiście kwestia umowna. Mogliśmy byli nazwać tę oś: LEKKIE – CIĘŻKIE. Ale słowo CIĘŻKIE ma ewidentnie negatywny wydźwięk, nikt nie chce biegać w butach uważanych za „ciężkie”. Dlatego przyjęliśmy nazewnictwo STARTOWE – TRENINGOWE i punkt 250 g jako punkt oddzielający. Wiemy, że wiele butów uznanych za startowe znajdzie się po stronie „treningowej” ale czekamy na ewentualne kontrpropozycje czytelników, jeśli będą lepsze pomysły to wszystko jest do zmiany. Na szczęście masę buta jest zmierzyć łatwo, tę wartość podajemy w gramach.

freshfoam podeszwa

Oś druga to : SZOSOWE – TERENOWE. Nie ma generalnie problemu z odróżnieniem buta startowego od terenowego. Ale my ustawiamy je na osi, a to oznacza, że wartościujemy który but jest bardziej terenowy od innego terenowego lub bardziej szosowy od innego szosowego. Ktoś powiedziałby, że badamy zawartość cukru w cukrze. 🙂 Tak. Jak to robimy? Badamy pole powierzchni bieżnika, pole zetknięcia się buta z podłożem. But bardzo agresywny, wbijający się w podłoże, będzie miał to pole bardzo niewielkie, skrajność to są buty wyposażone w kolce (buty terenowe z kolcami a nie kolce lekkoatletyczne). But mało agresywny, można powiedzieć, że przylepiający się do podłoża będzie miał to pole bardzo duże. Oto skan bieżnika NB Fresh Foam i pomiary parametrów kształtu kopyta.

 

nb freshfoam skan

Ten skan, pozwala nam zmierzyć powierzchnię bieżnika i ustawić to na wykresie UŻYTECZNOŚCI razem z innymi butami:

wykres celownikmain

Wykres testowy, nie będący bezpośredni zrzutem z Katalogu, stąd ewentualne rozbieżności z danymi jakie będą widoczne w Katalogu.

Widać, że Fresh Foam jest bardzo wysoko na skali „szosowości” czyli powierzchni bieżnika. To jest cecha z której rzadko zdajemy sobie sprawę, jaki jest faktycznie bieżnik butów w których biegamy.

Zastrzeżenia.

Mierzymy lub nie mierzymy wiele parametrów. Nie mierzymy np cech mechanicznych śródstopia bo uznaliśmy, że jest to po pierwsze trudniejsze (naprawdę trudno jest dobrze przyłożyć mierniki) a poza tym stopa jest tak zbudowana, że śródstopie jest tak naprawdę jedną wielką sprężyną. Sprężyna ma swoje prawa i jeśli nawet but w tych rejonach zachowuje się tak lub tak to śródstopie „tłumaczy” to sobie na swój sposób. Postaramy się posiąść umiejętności badania tych stref buta ale nie jest to priorytet.

Potrafimy jednak badać twardość ważnych elementów śródstopia. Dla śródstopia ważna jest ochrona przed twardymi elementami podłoża, np kamieniami wbijającymi się w stopę. Jeden to lubi inny nie, ale to, czy but na to pozwala jest ważną informacją. Nie badamy poziomu ochrony całościowo (np jeśli pod śródstopiem jest plastikowa płytka to ograniczamy się do opisania tego) ale badamy twardość gumy pod śródstopiem. Jest to dosyć prosty test, zwykłym miernikiem do badania twardości gumy jaki stosuje się przy mierzeniu twardości gumy w oponach samochodowych, jest to skala: SHORE A. Im twardsza guma tym teoretycznie lepsza ochrona, choć jeśli jest to tylko mala wstawka to oczywiście ochrona niewielka. Ale zdjęcia pozwalają ocenić wielkość tych paneli z twardej gumy.


Tłumienie – zagadka – konkurs.

Teraz mamy dla was konkurs. Zapowiadaliśmy na początku zagadkę, w której będziecie mieli zgadnąć jaki poziom tłumienia prezentuje podeszwa pod piętą NewBalance Fresh Foam. Pokażemy wam najpierw jaki poziom tłumienia posiadają inne buty i na tej podstawie będziecie mogli przymierzyć się do oszacowania tłumienia we Fresh Foam.

Tłumienie badamy jako tzw „Czas regulacji”, co zgodnie z definicją oznacza, czas od chwili wprowadzenia pobudzenia do chwili, gdy odchyłka regulacji osiąga wartości stale mieszczące się w strefie tolerancji ± 0.05em, gdzie em to wartość ustalona.

Zobaczcie jak wygląda czas regulacji kilku wybranych modeli:

regulacjaczas

Interpretując powyższy wykres widać, że np adidas Springblade ma najdłuższy czas regulacji, czyli nie tłumi drgań, jest sprężysty. Podobnie adidas energy boost. Po drugiej stronie są buty z żelem w pięcie: Nimbus i Skyspeed.

Waszym zadaniem jest odgadnąć jaki będzie czas regulacji NewBalance FreshFoam. Czy będzie tłumił energie bardzo mocno tak jak Nimbus? Czy sprężynował tak jak Springblade lub boost ? Spróbujcie to ocenić bazując na intuicji, doświadczeniu, możecie odwiedzić jakiś sklep gdzie mają Fresh Foam, przymierzyć go i zastanowić się, czy jest to but raczej tłumiący czy raczej sprężynujący. Wasze odpowiedzi umieszczajcie w formularzu. Na odpowiedzi dajemy 5 dni. Zwycięzca, czyli ten (lub ta) który będzie najbliżej zmierzonej wartości otrzyma najnowsze, pachnące NewBalance Fresh Foam.

Być może pomóc wam mogą następujące informacje z naszego katalogu:

Wysokość pianki pod piętą (bez wkładki) to 25 mm.
Procentowy przyrost ugięcia pomiędzy 2 i 3 ugięciem to: 5% (ale nie zdradzimy ile mają np boost czy Nimbus).

fresh top

Zasady:

1. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz konkursowy poprzez wytypowanie czasu regulacji buta NB Fresh Foam zmierzonego wg metodologii Katalogbiegowy.pl.
2. Każdy uczestnik może wytypować tylko jeden wynik.
3. Termin przyjmowania zgłoszeń do uczestnictwa w konkursie został ustalony na okres od 23.10.2014 do 28.10.2014 (godz. 20:00).
4. Zwycięzcą lub zwyciężczynią zostanie 1 osoba, która będzie najbliższa wytypowania poprawnego wyniku. Przy czym, jeśli więcej niż jednej osobie uda się wytypować równie trafnie decydować będzie kolejność zgłoszeń.
5. Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma parę butów New Balance Fresh Foam 980.