18 czerwca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Uruchamiamy KalendarzBiegowy.pl!


kb

Uruchamiamy nowy projekt, można go określić mianem specjalnego serwisu dedykowanego imprezom biegowym – KalendarzBiegowy.pl. Chcielibyśmy Wam, w skrócie, wytłumaczyć co to ma być, jak ma działać, dlaczego według nas będzie fajne lub fajniejsze niż to, co znacie do tej pory i dlaczego w ogóle warto będzie z tego korzystać.

Zanim odwiedzicie serwis musicie wiedzieć, że prezentowana wersja kalendarza to wersja beta. Oznacza to, że uruchomiony serwis wciąż jest w fazie budowy i, czego jesteśmy świadomi, nie jest pozbawiony błędów. Oddajemy go wam do użytku jednak już teraz wierząc, że to pozwoli nam na szybsze ukończenie tego projektu. Liczymy, że dzięki waszym sugestiom uda się stworzyć kompletny kalendarz biegowy.

kalendarz540

Po co?

24zapizyBo uważamy, że nie ma w Polsce dobrego kalendarza biegowego. Oczywiście różne są definicje "dobroci" ale według naszej definicji nie ma. Ten kalendarz ma dawać możliwości patrzenia na imprezy w sposób syntetyczny (pogrupowany) i analityczny (indywidualnie). Ma z jednej strony ułatwiać wyszukiwanie imprez, a z drugiej strony – pomagać organizatorom w promocji ich imprez w sposób maksymalnie efektywny.

Kto go uzupełnia?

Liczymy na was. W imię czego – zapytacie się? Proponujemy wam coś co możemy nazwać "programem lojalnościowym". Każdy z was uzupełniając dane dowolnej imprezy zbiera punkty. Te punkty, można następnie zamienić na kupony o wartości 100, 200, 300, 400 zł w sklepach dla biegaczy, z którymi będziemy współpracować. Jeśli akurat buszujecie po internecie, jeśli macie wolną chwilę, jeśli widzicie, że danej imprezy nie ma w naszym kalendarzu – uzupełnijcie to. Nie zabierze wam to wiele czasu, a z jednej strony dacie innym biegaczom dostęp do być może interesującej informacji, a sami zbierzecie kolejne punkty, które pozwolą na odbiór wartościowej nagrody w sklepie.

Jakie typy zdarzeń zawiera Kalendarz?

Zawody, to oczywiste. Zawody różnią się wieloma elementami, ale podstawowy parametr to dystans: 5 km, 10 km, maraton. Mamy biegi uliczne i górskie, mamy na bieżni i po schodach. Mamy na orientację i ultra. Mnogość rodzajów imprez sprawia, że może być to dla wielu osób zagmatwane, ale my chcemy to wyjaśnić. Chcemy, żeby to było przejrzyste. Nasz kalendarz ma pokazywać jednak nie tylko zawody. Jeśli wiecie, że ktoś organizuje trening lub cykl treningów? Uzupełnijcie kalendarz. Jeśli wiecie, że gdzieś odbywa się jakieś ciekawe dla biegaczy wydarzenie, np. spotkanie z dietetykiem w jakimś sklepie – uzupełnijcie kalendarz. Jeśli wiecie może o telewizyjnej czy internetowej transmisji lub może o ciekawym filmie dla biegaczy – uzupełnijcie kalendarz.

Jak to działa?

Spróbujemy teraz przeprowadzić was po najważniejszych elementach z punktu widzenia użytkownika. Strona główna – to widok Kalendarza, widok miesiąca. Imprezy zazwyczaj odbywają się w weekend i wtedy widzimy ich spiętrzenie, ale może zachęci to niektórych organizatorów do organizacji imprez w tygodniu, bo widać, że często daje to duże szanse na bycie "tą jedyną" impreza będącą opcją dla chętnych do ścigania się biegaczy. Co widzimy na górze? Menu główne to:

KalendarzBiegowy.pl – aktywny link z poziomu całego Kalendarza,
Aktualności – ostatnio dodane przez użytkowników aktualności w dowolnej imprezie,
Opłać Start – możliwość elektronicznych płatności dla organizatorów imprez chcących skorzystać z takiej opcji,
Oceny – czyli bieżące oceny imprezy wystawiane przez użytkowników,
Zbieraj Punkty – informacje o programie lojalnościowym,
Dodaj do Kalendarza – miejsce, gdzie po zarejestrowaniu się, możecie dodać Imprezę, Trening czy Wydarzenie (aby dodać Transmisję trzeba najpierw dodać odpowiednią Imprezę lub Wydarzenie).

Pod menu, zobaczymy następujący widok:

belkagora

Belka Imprez Polecanych – to wygodny skrót do imprez posortowanych wg najważniejszych kategorii. Na razie będą się tam pojawiać wszystkie imprezy, później za tę możliwość będziemy pobierali od organizatora niewielką opłatę.

Zmiana Widoków – klikając w któryś z widoków możecie zmieniać "punkt widzenia" – patrząc na imprezy jako kalendarzowe podsumowanie, albo listę, albo mapę. Możecie także zmieniać widoki z punktu widzenia czasu.

Zasadnicza część Kalendarza zawiera widok 42 dni, gdzie zawsze znajdziemy jeden pełen miesiąc kalendarzowy. Widzicie także nazwy dwóch miesięcy. Miesiącem, który wyświetlany jest w całości jest ten umieszczony z prawej strony, na niebiesko. 

Na rysunku tłumaczymy co widzimy w kwadratach odpowiedzialnych za konkretne dni, jak interpretować te małe ikony i liczby pokazujące się przy nich.

kwadracik

Każdy dzień daje możliwość pokazania maksymalnie 11 możliwych typów zdarzeń. Na powiększonym wyżej kwadracie zostało już tylko jedno miejsce, a zdarzeń może być więcej: choćby bieżnia, schody, wydarzenie. Co wtedy? Gdzie to się pokaże? Uznaliśmy, że taka sytuacja będzie występowała rzadko i dokonaliśmy pewnej hierarchizacji typów zdarzeń, co sprawia, że w przypadku wysypu więcej niż 11 typów zdarzeń jednego dnia, niektóre z nich w widoku Kalendarza nie pojawią się. Ale oczywiście będą widoczne w innych widokach (choćby widoku listy). Na dole Kalendarza znajdziecie legendę tłumaczącą co oznacza każda grafika.

legenda

Wyszukiwarka

Z boku (lub przy mniejszych monitorach na górze) znajdziecie wyszukiwarkę, która pozwoli wam wyszukać imprezę wg różnych parametrów.

wyszukiwarka

Panele aktywności

Z prawej strony znajdują się panele pokazujące to co dzieje się w serwisie, ostatnio dodane imprezy, ostatnio zaktualizowane, ostatnie oceny, ostatnie komentarze pod imprezami, oraz ostatnio dodane wyniki, które mają jeszcze dodatkową wartość w postaci Mini Raportu będącego skrótem z podstawowymi informacjami o zakończonej imprezie.

panelprawy

Nagrody

Nagrody można wybrać spośród dostępnych nagród na liście, dopiero po przekroczeniu minimalnej liczby punktów potrzebnej do wybrania danej nagrody. Regulamin przyznawania nagród znajdziecie tutaj: http://kalendarzbiegowy.pl/regulamin_nagrody.html).

 

nagrody

Ten krótki przegląd nie prezentuje wszystkich opcji, ale mamy nadzieję, że zainteresuje was i staniecie się aktywnymi kontrybutorami dla jego zawartości. W tym tygodniu codziennie prezentować będziemy opis podstawowych funkcji kalendarza oraz instrukcje jak dodawać do serwisu imprezy, treningi i wydarzenia. Tymczasem już teraz zachęcamy zapoznania się z regulaminem kalendarza i rejestracji.

Prosimy was także o opinie – uwagi do funkcjonowania kalendarza lub/i pomysły racjonalizatorskie. Te możecie zamieszczać w nowo utworzonym dziale na forum bieganie.pl: Forum KalendarzBiegowy.pl.