New Balance 1080v12
 
18 czerwca 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Proponujemy badania wydolnościowe w 4SportLAB.


Badać się czy nie badać? Oto jest pytanie. Badania wydolnościowe pozwalają zmierzyć naraz kilka różnych parametrów fizjologicznych zawodnika, dzięki czemu można określić jego sportowy poziom, sugerowane strefy treningowe,  tętno maksymalne, vo2max czy inne wielkości.

badani 4sportlab1Jeszcze do niedawna, badania wydolnościowe zarezerwowane były dla tak zwanej elity, czyli tylko dla najlepszych zawodników, którzy mieli dostęp do laboratoriów badawczych, fizjologów, trenerów. Jednak dziś nawet takie badania są już dostępne także dla zawodników amatorskich. Pytanie oczywiście czy zawodnik amatorski będzie w stanie z takiego badania skorzystać?

Adam Klein (Redaktor Naczelny Bieganie.pl): Jak pewnie niektórzy wiedzą, moje stanowisko jest takie, że żeby dobrze biegać, badania wydolnościowe nie są konieczne. Przypadek Kenijczyków i Etiopczyków dowodzi tego dobrze. Ponadto, jeśli ktoś dobrze rozumie relacje pomiędzy wysiłkiem maksymalnym na dystansach krótszych i dłuższych, jeśli potrafi odpowiednio zastosować biegowe kalkulatory to powinien radzić sobie bez badań. Oczywiście musi przynajmniej raz zrobić jakiś biegowy sprawdzian o maksymalnej intensywności na odcinku trwającym przynajmniej 12 minut.

Z drugiej strony gdybym trenował jakichś zawodników i miał bezproblemowy dostęp do aparatury badawczej to testował bym ich stosunkowo często, przynajmniej raz na 6 tygodni, robiąc przy okazji badania krwi. Po pierwsze, tego typu badania pozwalają jednak dokładniej stwierdzić co jest nie tak, jeśli coś idzie nie tak. Jeśli trening idzie dobrze, jest ciągły postęp to oczywiście nie ma się nad czym zastanawiać, ale co jeśli nie? Po drugie często zawodnik amator, nie do końca zna swoje możliwości w pełnym spektrum zmęczenia i nawet jeśli daje trenerowi opis swojego przypadku to trener nie wie jak to zinterpretować, czy ten zawodnik wie co to jest duże zmęczenie czy nie.

Oczywiście jeśli mamy biegacza początkującego, który chce zacząć od razu od konkretnego treningu i bardzo dokładnego ustalenia stref treningowych, to dla niego szczególnie takie badanie może mieć sens. Jemu często trudno jest zrozumieć co to znaczy 12 minutowy wysiłek maksymalny więc nie zrobi sobie biegowego sprawdzianu i sam potem wszystkiego nie wyliczy. A tutaj, ma wszystko podane na tacy."

Postanowiliśmy zatem rozpocząć współpracę z firmą 4SportLab, która wykonuje badania wydolnościowe. Obserwowaliśmy ich w trakcie badań, jakie robili Mariuszowi Giżyńskiemu, jednemu z czołowych polskich maratończyków, robią to naprawdę solidnie i w zgodzie z obecną wiedzą o sportach wytrzymałościowych. Każdy, kto się na takie badanie zdecyduje, musi rozumieć następujące kwestie:

– test polega na przebiegnięciu 5 lub 6 odcinków o stałej prędkości, na każdym kolejnym odcinku prędkość rośnie o stałą wielkość
– test odbywa się na bieżni mechanicznej lub na bieżni lekkoatletycznej, jeśli takie będzie życzenie badanego, może to jednak rodzić dodatkowe koszty (wynajem obiektu, podłączenie do zasilania)
– w wyniku badań każdy otrzymuje raport, zawierający między innymi sugerowane, optymalne strefy treningowe oraz inne parametry fizjologiczne

Na badania prosimy zapisywać się telefonicznie lub mailowo:
tel: 602225552, lub email: m.mosakowska@4sportlab.pl

Więcej o aktualnościach z 4SportLab możecie dowiedzieć się na ich profilu na Facebooku.

Normalna cena badania w 4sportslab wynosi 350 zł, na hasło: bieganie.pl cena wynosi 330 zł.
Gdybyście chcieli podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami i uwagami z przeprowadzonego badania piszcie na adres: trening@bieganie.pl

Badanie Mariusza Giżyńskiego przeprowadzono na bieżni lekkoatletycznej z
wykorzystaniem aparatury  MetaMax 3B (system CPET, Cortex Niemcy).
Zawodnik wykonywał test progresywny o stopniowo wzrastającej
intensywności (prędkości biegu). Czas trwania poszczególnych stopni
obciążenia był stosunkowo długi ze względu na stricte wytrzymałościowy
charakter dyscypliny i wysoki poziom sportowy badanego. Zastosowane 4
minutowe stopnie umożliwiły doprowadzenie do stabilizacji parametrów
krążeniowo-oddechowych zawodnika i uzyskania stanu równowagi
czynnościowej jego organizmu. Badany kontynuował wysiłek do momentu
utrzymania odpowiedniej prędkości biegu. Niemożność dostosowania się do
zadanego tempa powodowała natychmiastowe przerwanie badania przez
prowadzącego.

Każda zmiana obciążenia poprzedzona była
kilkosekundową przerwą niezbędną do poboru krwi z opuszka palca. Krew
pobrano również w momencie zaprzestania wysiłku oraz 4 i 8 minucie po
jego zakończeniu.

Rejestracji podlegały: VO2, VE, HR, VCO2
(Cortex Niemcy). W trakcie badań wyznaczono: VO2max, HRmax, VEmax,
VO2AT, HRAT, VO2LT, HRLT, mocmax, mocAT, mocLT jak również progi
mleczanowe i wyrażone tętnem lub mocą strefy intensywności treningu .

giza 1 giza 2 giza 4  giza 3
 Kilka odcinków o stopniowanej intensywności Ekran z na bieżąco podawanymi parametrami (białe kropki to kurz jaki osadził się na monitorze na stadionie)  Badanie wykonywane jest w masce Po każdym odcinku pobierana jest krew

UWAGA, KONKURS!!! Nagroda: 3 bezpłatne pakiety na badania.

Dla czytelników mamy nagrodę. Trzy osoby, które będą najbliższe odpowiedzi na konkursowe pytanie otrzymają kupon na bezpłatne badanie wydolnościowe w 4SpotsLAB.

Pytanie konkursowe: Podaj czas zwycięzcy biegu na 10000m jaki odbędzie się w Birmingham 22 czerwca w trakcie AVIVA 2012 Trials. Pytanie dodatkowe (jeśli okaże się, że więcej niż trzech czytelników udzieliło równie dobrej odpowiedzi): Jaki wynik będzie miał drugi zawodnik?

Regulamin konkursu:
– aby wygrać nagrodę należy odpowiedzieć, na podane powyżej pytanie konkursowe za pośrednictwem Forum Bieganie.pl
– na odpowiedzi czekamy do 22 czerwca do momentu rozpoczęcia biegu, czyli do godziny 20:55
– Badanie może odbyć się w Warszawie we wskazanym przez 4SportLAB miejscu lub na stadionie, jeśli badany zatroszczy się o kwestie logistyczne (wstęp i dostęp do zasilania)
– bieganie.pl ani 4SportLAB nie pokrywają kosztów dojazdu na badanie
– we wszelkich sprawach nie uregulowanych decyduje Redakcja Bieganie.pl

————————————————–

Na Mityngu AVIVA Trial 2012 zapowiadany jest start takich zawodników jak Kenenisa Bekele, Tariku Bekele, Gebre Gebremariam, Moses Kipsiro, TUTAJ pełna lista.