10 maja 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Polskie biegi ultra w kalendarzu biegowym


Kalendarz biegowy pęka w szwach. Co tydzień rozgrywanych jest w całej Polsce kilkadziesiąt imprez biegowych. Ile jest wśród nich biegów ultra? Okazuje się, że fani biegów długodystansowych z roku na rok mają coraz większy wybór. W naszym raporcie zestawiamy tegoroczne imprezy rozgrywane na dystansie dłuższym niż maraton.

Pamiętacie nasz raport podsumowujący biegowy rok w Polsce w oparciu o dane z kalendarza biegowego (jeżeli nie to zachęcamy do jego przeczytania: Podsumowanie roku 2016)? Znaleźć w nim można było informację, że biegi ultra stanowią zaledwie ok. 2% wszystkich biegów organizowanych w naszym kraju. To niewiele, ale wydaje się, że ich popularność będzie rosła.

Na podstawie już dodanych informacji możemy stwierdzić, że biegów ultra w 2016 roku będzie więcej niż w 2015. Przypomnijmy, że w ubiegłym sezonie w kalendarzu znalazło się ich niewiele ponad 70, tymczasem już teraz biegów ultra (organizowanych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016) jest kilkanaście więcej.

Jakie biegi ultra w Polsce w 2016 roku?

Za nami kilka ciekawych biegów ultra – m.in. Trójmiejski Ultra Track Zima (dystans 65 km, 220 zawodników na mecie), II Zielonogórski Ultramaraton Nowe Granice (103 km, 114 zawodników na mecie) i III Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego (53 km i aż 309 finiszerów), przed nami natomiast szereg innych ciekawych imprez.

Najwięcej biegów ultra organizowanych jest w górach. To one są najbardziej popularne wśród uczestników i nic dziwnego, że imprez tego typu przybywa. Mapę polskich biegów ultra zobaczyć można poniżej.

ultra kalendarz 1

Co przed nami? Już niedługo wystartuje m.in. Bieg Rzeźnika. Niezwykle popularny bieszczadzki wyścig odbędzie się w tym roku 27 maja. W tym samym czasie odbędzie się Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy, który w swoim programie ma biegi na 46 i 102 km. 

W czerwcu czeka nas m.in. Sudecka 100, Supermaraton Gór Stołowych i Triada (więcej o tym biegu tutaj), zaś w lipcu TriCity Trail i Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. W kolejnych miesiącach odbędą się Chudy Wawrzyniec i Ultra Maraton Bieszczadzki. 

Listę wszystkich tegorocznych biegów ultra znaleźć można tutaj.

Brakuje Twoich zawodów? Dodaj je do kalendarza

Mamy świadomość, że w kalendarzu może brakować kilku imprez – także tych ultra. Dlatego jeżeli dostrzegacie braki – reagujcie. Nowe informacje o zawodach w serwisie KalendarzBiegowy.pl może dodać każdy zarejestrowany użytkownik (nie musi nim być organizator zawodów). Co więcej, za dodanie kilku ważnych danych użytkownik ten otrzymuje punkty, które później może wymienić na nagrody.

Jak otrzymać punkty? W skrócie prezentujemy to na naszej infografice.

kalendarz_kupony_info.jpg