NB 1080v12
 
15 maja 2018 Redakcja Bieganie.pl Sport

Patrycja Wyciszkiewicz prosi o wypełnienie ankietyStudentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Patrycja Wyciszkiewicz jest także jedną z czołowych polskich sprinterek. Tylko pięć zawodniczek w historii polskiej lekkoatletyki biegało szybciej od niej. W tym roku razem z koleżankami wywalczyła srebrny medal na Halowych Mistrzostwach Świata w sztafecie 4x400m.

Razem ze współpracownikami z uniwersyteckiego wydziału prowadzi badania dotyczące profilu polskiego biegacza. Poprosiła naszych czytelników o wypełnienie ankiety. My poprosiliśmy ją o odpowiedzi na kilka pytań.

1. Ile czasu poświęcasz na trening w szczytowym okresie ?

W okresie startowym treningi polegają głównie na podtrzymywaniu wypracowanej w okresie przygotowawczym formy. Zazwyczaj trening trwa około 2 godzin, jednak jest to granica dość płynna uzależniona ściśle od wykonywanej jednostki treningowej. Zdecydowanie cięższe i dłuższe treningi odbywa się na przełomie listopada i grudnia, oraz marca i kwietnia, wtedy jednostka treningowa trwa zamyka się w 2.5h-3h

2. Czy sukcesy sztafetowe dają tyle samo radości co indywidualne, czy tylko 1/4 radości ?

Sukces w sztafecie cieszy w 100%, nie tylko w 25%. Jednak jest to zupełnie inna radość. Wiedząc, że jest się częścią teamu i jego powodzenie lub porażka zależy nie tylko w ¼ od ciebie motywuje do podwójnego wysiłku. W biegu indywidualnym zawodnik czuje, że wspiął się na wyżyny swojego sportowego kunsztu i dzięki swojej walce i uporowi osiągnął dany wynik. Są to zupełnie dwa różne uczucia, ale oba są piękne i warte najcięższej pracy.

3. Jakie jest Twoje największe sportowe marzenie?

Indywidualny medal na Międzynarodowej Imprezie. Nie ma się co rozdrabniać. 🙂

4. Jak starasz się utrzymywać sprawność poza sezonem?

W lekkiej sezon trwa od października do końca sierpnia, więc tak naprawdę bez biegania ściśle treningowego mam jeden miesiąc w roku. Przez okres tych 4-6 tygodni chowam buty biegowe, chyba, że poczuję wewnętrzną potrzebę wyjścia do parku i pobiegania, i zamieniam je na rower, basen, spacery, wycieczki górskie. Wszystko w ramach rekreacji.

5. Próbowałaś kiedyś biegać coś dłuższego niż 600m?

Na zawodach rozgrywanych na bieżni nie, ale jak każdy zawodnik w okresie dziecka, młodzika i juniora młodszego startowałam na biegach przełajowych, gdzie dystans oscylował w granicach 1-2 km. Zdarzało mi się startować w biegach ulicznych i charytatywnych, ale wszystko w ramach „zabawy po sezonie”. 19:40 na 5 kilometrów na ulicy to chyba przyzwoity wynik jak na sprinterkę w okresie roztrenowania 🙂

6. Przyzwoity. 🙂 A co studiujesz?

Jestem absolwentką Wydziału Gospodarki Międzynarodowej Uniwersytety Ekonomicznego w Poznaniu. Studiowałam Gospodarkę Turystyczną. Obecnie kończę pisać pracę magisterską pod okiem prof. Zygmunta Waśkowskiego, swoją drogą biegacza, również na Uniwersytecie Ekonomicznym, ale już na Wydziale Zarządzania. Obecnie studiowany kierunek to Handel i Marketing.

7. Czy studia są odskocznią od treningu czy trening odskocznią od nauki?

Wydaje mi się, że bardziej studia są dopełnieniem mojego życia. Nieracjonalnym bowiem, oczywiście w mojej opinii, jest postawienie wszystkiego „na jedną kartę” i to jeszcze tak nieprzewidywalną jak sport. Wystarczy kontuzja, gorszy dzień na najważniejszych zawodach czy problemy zdrowotne i nagle człowiek uświadamia sobie, że poza bieganiem nie ma w życiu nic innego. Ja nie chciałam dopuścić do takiej sytuacji. Ponadto uważam, że należy rozwijać nie tylko ciało, ale i umysł. Kierunek, który studiuje pozwala mi rozwijać tzw. umiejętności miękkie, które w obecnym  świecie, nie tylko zawodowym, są wyjątkowo pożądane.

8. Czy to, że biegasz jakoś sprawia, że ta ankieta jest Ci merytorycznie bliższa? Prawdopodobnie sprawy długodystansowych biegaczy amatorów są Ci bardzo odległe.

Nie powiedziałabym, że sprawy biegaczy amatorów są mi odległe. Przez trenowanie pod okiem Edwarda Motyla, wybitnego trenera biegów długich, zostałam „zarażona” miłością do tego typu biegów. Całym sercem popieram bieganie amatorskie, bowiem jest to najłatwiejszy sposób utrzymania zdrowia.  Niejednokrotnie jeździłam z kolegami i koleżankami z grupy treningowej na zawody uliczne i dopingowałam ich.

9. Często wyjeżdżasz – jakie miejsce treningowe najbardziej polecasz z tych które już poznałaś?

To wszystko zależy od typu biegacza. Ja jako sprinterka w okresie startowym nie potrzebuje robić długich wybiegań w terenie, a co za tym idzie 400m bieżna w zupełności mi wystarcza, jednak w okresie przygotowawczym i mi zdarza się zrobić trening, który swoją objętością sięga 16 kilometrów, więc las jest wtedy mile widziany. W okresie przygotowawczym lubię jeździć na zgrupowania do Portugalii. Panująca tam w grudniu temperatura pozwala trenować w komforcie, a i trasy biegowe są długie i urozmaicone przez rzeźbę terenu. W Polsce na listopadowy obóz, czyli skupiony również na długim bieganiu szczerze polecam Szklarską Porębę.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety, 39 pytań>>>

Redakcja Bieganie.pl