NB 1080v12
 
28 września 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Olimp Olsztyn – więcej niż sklep


 

butnike.png

 

Sklep Olimp Olsztyn to jedyny profesjonalny salon dla biegaczy nie tylko w Olsztynie, ale także w całym województwie warmińsko-mazurskim. Jednak nie tylko z tego względu jest wyjątkowy. Jego pracownicy z większą swadą niż o firmową kasę dbają o to, by Olimp Olsztyn był postrzegany nie tylko jako market, ale jako animator życia sportowego całego regionu. I po jednodniowej wizycie muszę przyznać, że to udaje im się to znakomicie.

jeger.png

Wojciech Jeger. W szkole trenował skok wzwyż i sprint. Gdy dorastał wyczynowo grał w piłkę ręczną. Potem przez pięć lat nie robił nic, aż… odkrył biegi długodystansowe. Jego przygoda z nimi trwa już kilkanaście lat. – Miałem różne okresy i fascynacje biegowe. Obecnie podchodzę do tego rekreacyjnie, ale i tak biegam dużo – 60-70 km w tygodniu – mówi.

Olsztyn Aktywnie

Największą dumą Wojciecha Jegera, przeszło 40-letniego (ale jak sam podkreśla – dzięki bieganiu) wyglądającemu na znacznie mniej kierownikowi sklepu jest program Olsztyn Aktywnie. Był jednym z jego pomysłodawców. Powstał on w 2010 roku. Obecnie, do końca września trwa jego druga edycja. W jego ramach regularnie odbywają się zajęcia z kilkunastu dyscyplin sportu. Wszystko pod okiem profesjonalnych trenerów. Wojciech odpowiada za bieganie, a ściślej – marszobiegi. Bo zajęcia są dla wszystkich. Pojawiają się na nim zarówno zaawansowani, jak i osoby mające problemy z 10-minutowym biegiem ciągłym, które trucht przeplatają z szybkim marszem.

drzewo_do_art.png

– Udaje nam się robić coś bardzo fajnego – mówi o Olsztyn Aktywnie Wojciech i wraz z Tomaszem Domżalskim – szefem sekcji biegowej Olimp Olsztyn zabierają mnie do parku miejskiego w Olsztynie – jednego z największych w Europie (sic!). Po co? Na miejscu okazuje się, że udało im się wyznaczyć i oznakować trasy do biegania. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – jest zarówno okrągła pętla 1100 m jak i długi odcinek idealny dla długich wybiegań. To właśnie tam obaj zaszczepiają Olsztyniakom biegowego bakcyla. Samemu też można przyjść, szanse na zgubienie są niemal zerowe. Prawie co drugie drzewo jest oznakowane… logiem sklepu. To się nazywa marketing!

olimp_sciezki.png

 

Amatorski Klub Maratończyka Olimp Olsztyn

Oczkiem w głowie Tomasza jest z kolei Amatorski Klub Maratończyka w Olsztynie. Powstał on co prawda już 1991 r., ale na lata podupadł. Udało się go reaktywować w 2010 r. – już jako Amatorski Klub Maratończyka… Olimp Olsztyn. Obecnie skupia już ponad 40 biegaczy i biegaczek, na różnym poziomie biegowym A jak podkreśla Tomasz, dopiero się rozkręca. – Ten sezon traktujemy rozgrzewkowo, a od wiosny ostro ruszamy w Polskę i Świat promować miasto i oczywiście sklepbiegowy! – mówi.

domzalski.png

Tomasz Domżalski. Ma 31 lat, biega od 18. Na początku robił to żeby dostać się do szkoły sportowej. – Na bieganiu samym w sobie skupiłem się dopiero po studiach. Wtedy przyszedł czas na systematyczne treningi – opowiada. Swoje pierwsze buty do biegania kupił – nomen omen –  trzy lata temu w sklepie Olimp. Wtedy tam jeszcze nie pracował. Dzisiaj dowodzi działką biegową, a ściganie się wychodzi mu znakomicie – w Biegu Jakubowym dystans 15 km pokonał w 54 minuty.

BiegamBoLubię

Wspólnym dziełem Tomasza i Wojciecha ze sklepu Olimp Olsztyn jest tamtejsza, prężnie działająca odsłona akcji BiegamBoLubię. Cosobotnie treningi prowadza razem. Na ten, na którym ja się pojawiłem frekwencja była lepsza niż na niejednym spotkaniu w stolicy. To budzi szacunek – Olsztyn to przecież nie największe miasto.

Więcej o mojej wizycie na BBL w Olsztynie przeczytacie TUTAJ.

Zniżki i sponsoring

Osoby aktywnie biegające mogą liczyć na zniżki w Olimp Olsztyn. Przykładowo, każdy uczestnik spotkań Olsztyn Aktywnie dostaje specjalny kupon. Uprawnia on do 20 proc. zniżki. Z kolei, 18 września na ulicach Olsztyna odbył się Bieg Jakubowy na dystansie 15 km. Sklep był jednym z jego głównych sponsorów. Tomasz i Wojciech pomagali w organizacji.  Obaj też w nim wystartowali. Impreza okazała się dużym sukcesem – frekwencja była dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

kam.png

Idealna lokalizacja

Gdzie w pierwszej kolejności udaje się każdy przyjezdny? Odpowiedź jest prosta – na starówkę. Mając na względzie tą – cytując klasyka – oczywistą oczywistość – Olimp Olsztyn ulokowano w samym jej środku. Ul. Stare Miasto 8 – dokładnie pod tym adresem znajduje się robiąca duże wrażenie trzy – kondygnacyjna kamienica. Zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz jest bardzo elegancko. Na pierwszy rzut oka można mieć podobne wrażenie jak wtedy, gdy idąc po galeriach handlowych, czy ulicach oglądamy ekspozycje najdroższych sklepów – jest tak pięknie, że aż krępujemy się wejść. Na szczęście tu chce się wejść i co ważniejsze – chce się zostać. Każde z trzech pięter ma blisko 150 metrów kwadratowych. Półki uginają się od towaru. Ja od razu udałem się na I piętro – niemal w całości poświęcone bieganiu. – Sklep Olimp Olsztyn funkcjonuje od dwudziestu lat. Od zawsze mieliśmy ściankę z rzeczami do biegania ale wraz ze wzrostem popularności dyscypliny i naszą aktywnością stwierdziliśmy, że warto to rozbudować. Od lutego 2011 roku 1 piętro to prawie w całości bieganie – opisuje Wojciech.

footscan.png

Foot scan i Mamed Khalidov

Zwiedzając biegowe piętro nie odczuwam braku jakiejkolwiek marki, czy sprzętowej nowinki. Są wszystkie czołowe firmy produkujące sprzęt do biegania. I to nie tylko do tego najpopularniejszego – szosowego. Wojciech zaprowadza mnie w sekcję butów i sprzętu do biegów górskich. Tomek prezentuje z kolei piankę do triathlonu i startówki, w których zapewne ktoś w przyszłości pokona Ironmana. Przy oknie stoi z kolei sprzęt do Foot Scan. – Jest nasz, nie jest wypożyczony – podkreśla Wojciech. Badanie można przeprowadzić patrząc się na rynek starego miasta. Obłęd!

Piętro biegowe dzieli się miejscem ze sprzętem do innych, bardziej niszowych sportów. Jest m.in. kolekcja ubrań do sztuk walki sygnowana nazwiskiem najlepszego polskiego zawodnika MMA – Mameda Khalidova. – On jest z Olsztyna, to nasz znajomy – mówi z nieskrywaną satysfakcją Wojciech.

buty.png

Plany na przyszłość

Moi rozmówcy zapytani o plany na przyszłość ważą słowa, nie chcą wszystkiego zdradzać. Kiedy zasugerowałem organizację nowego biegu, w oznaczonym przez nich lesie, czy na stadionie, na którym odbywa się BiegamBoLubię tylko potwierdzili, że to dobry pomysł. Podobnie zachowywali się zapytani o rozwój internetowej odsłony sklepu. Nie muszą jednak szastać deklaracjami – to, co udało im się dokonać w półtora roku mówi samo za siebie.

Sklep Olimp Olsztyn jest obecny także w internecie, pod adresem SklepBiegowy.com

 

Redakcja Bieganie.pl