18 listopada 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Jidha, Rosa zwyciężyli w Oeiras Cross Country

Etiopczyk Imana Marga Jida oraz Monica Rosa z Portugalii zwyciężyli w Oeiras International Cross Country, biegu przełajowym zaliczanym do cyklu imprez rozgrywanych pod patronatem Międzynarodowego Związku Lekkiej Atletyki (IAAF).

27-letni Jida z pewnością przed biegiem nie był najpoważniejszym kandydatem do zwycięstwa. Jego rekord życiowy na dystansie 5000m – 13:33.52, w porównaniu z rekordami innych zawodników nie był oszałamiający, niemniej Etiopczykowi udało się sprawić dużą niespodziankę. Wyprzedził on o 5 sekund obrońcę tytułu, Kenijczyka Petera Kamais oraz trzeciego na mecie, kolejnego Afrykańczyka (zawodnicy z Afryki zajęli 7 z 11 czołowych miejsc) – Johna Cheruyiota Korira.

Pierwszym Portugalczykiem, który pokonał trasę biegu był Leão Carvalho (pochodzi z Wysp Zielonego Przylądka; Portugalczykiem jest od 2002 roku). Prowadził on przez pierwszą część dystansu, jednak ostatecznie uplasował się na 4 pozycji. Kolejnymi Portugalczykami byli Ricardo Ribas i utytułowany Rui Silva. Dopiero 19 był mistrz kraju Rui Pedro Silva, dla którego szanse na występ w najbliższych Przełajowych Mistrzostwach Europy w Toro (Hiszpania) zmalały prawie do zera.

Pewną niespodzianką była także wygrana Monici Rosy, która od pierwszego okrążenia objęła prowadzenie i nie oddała go już do końca. Zawodniczka przez ostatni rok zmagała się z kontuzją, dlatego sobotnia wygrana ma dla niej duże znaczenie. Warto wspomnieć, że było to dla niej także pewnego rodzaju wspomnienie, gdyż dokładnie 10 lat temu, na tej samej trasie zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Europy w kategorii juniorek.

Kolejnymi zawodniczkami sobotniej rywalizacji były: faworyzowana Jessica Augusto z Portugalii, Etiopka Utura Sule oraz Leonor Carneiro także z Portugalii.