New Balance 1080v12
 
27 maja 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Gombrowicz honorowym patronem She Runs The Night


Witold Gombrowicz powiedział kiedyś: Kobiecość, nawet bez ubocznych zamiarów nigdy nie zawadzi. A tutaj są zamiary i to jeszcze biegowe. O co właściwie chodzi? O najbardziej kobiecy bieg w Polsce – She Runs The Night, który odbędzie się 9 czerwca. 

kobiecoscgombrowicz

 

Kiedy Nike ogłosił zamiar organizowania imprezy tylko dla kobiet pojawiły się głosy, że to jawna dyskryminacja. Ale tego typu dyskryminacja jest w bieganiu obecna od wielu lat. Choćby na Igrzyskach Olimpijskich, gdzie organizator decyduje, że np na 110 m przez płotki pobiegną tylko mężczyźni, a kobiety mogą co najwyżej pobiec 100 metrów. Nawet Bieganie.pl takiej dyskryminacji się ostatnio dopuściło organizując w Iten (KENIA) bieg tylko dla Pań (dla Panów będzie wkrótce).

Bieganie to nie tylko sport dla facetów

Ja (mężczyzna) nadal się czuję jednak grupą uprzywilejowaną. Zwłaszcza kiedy wchodzę do sklepu biegowego to wybór butów jest dla mnie znacznie większy niż dla mojej żony. Większe są dla mnie także możliwości wyboru terenów, w których mogę biegać, samotna kobieta w nieucywilizowany las się raczej nie zapuści, choć zauważam ostatnio, że nawet w rejonach, które do tej pory uważałem za mało przyjazne (o których pisałem kiedyś tutaj) zdarza mi się widywać teraz samotne biegające kobiety. Pomimo tego, że świat stawia kobietom większe przeszkody niż mężczyznom to coraz więcej kobiet biega.

Fakt jest taki, że kobiety organizując biegi tylko dla kobiet walczą o równouprawnienie. Jeszcze do niedawna nagrody finansowe w
kategorii kobiet były niższe. Nie mówiąc już o tym, że w dostępnie do
Toi-Toi przed biegami nie ma rzeczywistego równouprawnienia, bo jeśli nie jest to bardzo
poważna sprawa to mężczyzna znajdzie jakieś drzewo i sobie poradzi,
kobieta już nie tak łatwo.

Bieg raczej nie na życiówkę

Zawsze cieszę się na myśl o biegu tylko kobiet. Po pierwsze wiemy, że ta kobieca strona naszej osobowości (chodzi o to, że w przyrodzie nie ma przecież 100% stężeń a w dodatku nawet Kopernik była kobietą) jest lepsza. Po drugie w jednym miejscu tyle kobiet? Czego życzyć sobie więcej ? Wejściówki na teren. Bo generalnie – jak mówił Gombrowicz – kobiecość nie zawadzi.

Bieg Nike będzie nietypowy i ciekawy. Nie jest skierowany do tej części osobowości biegaczek, która nastawiona jest na bicie życiówek. Dlaczego? Osobowość biegaczki to nie jest w 100% byt jednorodny. Każda zaciekła w walce o życiówki zawodniczka lubi się czasem wyluzować a z drugiej strony nawet ta zupełnie luzacko traktująca bieganie dziewczyna ma czasem ochotę na współzawodnictwo. Ten bieg nie jest o życiówkę. Powiem więcej – życiówkę będzie zrobić tu niezwykle trudno. Po pierwsze, będzie ciemno a po drugie będzie po drodze wiele elementów które biegaczkę będą dekoncentrowały.

Kobiece biegi Nike na świecie

kobiecebiegi

Nike już od czterech lat organizuje biegi dla kobiet z cyklu She Runs, w tym roku pojawiła się jakaś nowa formuła We Own The Night. Trochę Gombrowiczowskie jest to, że She Runs i We Own The Night działają jak zupełnie niezależne sportowe ligi nie wspominając o sobie nawzajem. Oto oficjalny (wg. międzynarodowych Nikeowskich stron) plan „meczów” obydwu lig:

She Runs We Own The Night
Mexico City 10 marca
Santiago de Chile 24 marca
Buenos Aires 21 kwietnia
Montevideo 27 kwietnia
Sydney 4 maja
Singapur 11 maja
Panama City 12 maja
Caracas 19 maja
Seoul 25 maja
Bogota 1 czerwca
Quito 8 czerwca
Londyn 18 maja
Amsterdam 19 maja
Berlin 24 maja
Paryż 25 maja
Mediolan 31 maja

A gdzie jest Warszawa? Jest to tym dziwniejsze, że być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale polskie ramię Nike jest jednym z najaktywniejszych na świecie. Poniżej porównanie popularności (liczby fanów) facebookowych narodowych fan-page’y.

  • Nike Running UK: 196 tys
  • Nike Running Australia: 169 tys
  • Nike Running Italia: 120 tys
  • Nike Running France: 108 tys
  • Nike Running Korea: 68 tys
  • Nike Running Deutsch: 58 tys
  • Nike Running Nederland: 49 tys

A Polskie Nike Running?

Nike Running Poland: 221 tys

Polska rządzi! A jednak na świecie tego nie zauważają? Dlaczego ani słowa o She Runs The Night? Przecież to nie jest samowolka. Dyskryminacja ? Polskaaaa, biało czerwoni… 🙂 Jestem przekonany, że Polskie She Runs The Night będzie najlepsze!

Warszawa, 9 czerwca

Teraz trochę faktów, skąd mam przypuszczenia, że to może być ciekawa impreza i dlaczego warto jest zapłacić 75 zł.

1) Miasteczko biegu

Będzie usytuowane przy Parku Fontann (Warszawianki, którym zdarzyło się tamtędy przejeżdżać wieczorem lub w nocy wiedzą jak to może wyglądać kiedy fontanny są podświetlone) na warszawskim podzamczu. Cały czas muzyka, koncerty. Na terenie mają być usytuowane specjalne strefy o szczegółach, których nie chciałem pisać bo moja kobieca część osobowości nie jest tutaj wystarczająco wyrobiona, ale kiedy zobaczyłem jak to wygladało w Londynie, uznałem, że muszę napisać. Otóż w Londynie w Victoria Park w strefie piękna przed biegiem paznokcie robiła sobie….. Paula Radcliffe (Rekordzistka Świata w maratonie). Sami rozumiecie, że z punktu widzenia bieganie.pl od razu zmienia charakter tego miejsca i staje się dla nas interesujące. Nie wiem kto będzie sobie robił paznokcie w Warszawie ale obawiam się, że trudno będzie przebić Londyn (a może dało by się ściągnąć Paulę?). Niemniej – informuję, że w Warszawie też będzie sobie można zrobić paznokcie

paula nails
Paula Radcliffe w Victoria Park i paznokcie

Nie chcąc zatem pominąć żadnego ważnego elementu zacytuje za Nike:

Miasteczko biegu – usytuowane przy Parku Fontann na warszawskim podzamczu – będzie otwarte już od 16.00. Na jego terenie w specjalnych strefach piękna, relaksu, foto oraz Nike, uczestniczki będą mogły mogła zadbać o swoje paznokcie pod okiem zespołu Marzeny Kanclerskiej i NailSpa, skonsultować się z dietetykiem i trenerami fitness z Holmes Place, skosztować zdrowych przekąsek czy skomponować swój niepowtarzalny, treningowy strój ze stylistami portalu ROstyle&life, która uwieczniona zostanie na polaroidowym zdjęciu w klimacie vintage.

Strefę piękna mamy za sobą. Sprawa druga. Trasa.

2) Trasa

Jak już mówiłem, to nie będzie bieg 5km jak najszybciej od startu do mety. Nike szykuje niespodzianki, o których wiadomo niewiele oprócz tego, że będą to dodatkowe pętle i że będą się nazywały: Pętla Energii, Pętla Światła i Pętla Przyspieszenia. Podobno warto jest  zaryzykować i skręcić w każdą z pętli. Byłem kiedyś na wieczorze Chippendales z kilkoma koleżankami, które uważam za zupełnie normalne. I po pojawieniu się na scenie Chippendalesów te koleżanki przestały się zachowywać normalnie. Do dziś nie wiem czy one żartowały, czy to było na poważnie ale gdyby Nike chciał sprawić dziewczynom frajdę, to na Pętli Światła postawiłby Chippendalesów ubranych tylko w Nike Free.

trasasheruns
Trasa

Sprawa trzecia, gadżety.

3) Gadżety, czyli medal-naszyjnik i koszulka

936853 597620373589827 1383590460 nOczywiście w komplecie jest techniczna koszulka, biała, dobrej jakości, moim zdaniem bardzo ładna i kobieca (widoczna na zdjęciu z prawej). Ale największa tajemnica której Nike nie zdradził, to jak będzie wyglądać medal. Wiadomo tylko, że będzie to naszyjnik zaprojektowany przez polską projektantkę biżuterii Annę Orską. Jak powiedziała projektantka: Zauroczyła mnie koncepcja biegu, to będzie wydarzenie tylko dla kobiet i bardzo podoba mi się cała oprawa, przygotowana właśnie dla nas. Sama jestem przykładem, jak działa taka motywacja i fajna atmosfera, pomyślałam, że też chciałabym wziąć udział w tym biegu. Dlatego projektując medalik, zależało mi, aby był jak najbliższy biżuterii, aby Panie chciały dumnie go nosić każdego dnia bez względu na styl czy okazję. Jest delikatny, ale i intrygujący.

Na razie wiadomo tylko, jak wygląda pudełko. Ale Nike pewnie pokazało Pani Annie jak wyglądały medale zrobione przez Tiffany&Co (Kojarzycie film Śniadanie u Tiffanyego z Audrey Hepburn? To ten sam Tiffany)  na Nike Woman Halfmarathon, który 28 kwietnia odbył się w Waszyngtonie. My też pokazujemy, żeby zebrać opinie.

nike tiffany pendant front original
Tak wyglądał ceramiczny medal-naszyjnik jaki 28 kwietnia 2013 w Waszyngtonie, otrzymywały uczestniczki Nike Women Half Marathon D.C. Czy warszawski medal będzie równie ładny? A może ładniejszy?

4) Cykl treningów

shrerunstreningiJuż od kilku tygodni odbywają się treningi, na które przychodzi spora grupa dziewczyn (tutaj pełen plan), choć akurat trudno będzie nam pobić np. Mediolan, jeśli chodzi o frekwencję, czy Paryż – jeśli chodzi o widoki. Poniżej zdjęcie z jednego z mediolańskich treningów do włoskiej edycji, która odbędzie się 31 maja oraz fotka z treningów w Paryżu do edycji, która odbyła się 25 maja. Ale jak wiadomo jakość nie idzie w ilość więc możemy śmiało przyjąć, że nasze, polskie treningi są na pewno lepsze! 

milantraining1
Mediolan

paristraining
Paryż

5) Noc

Noc, czyli szczególny klimat. Ci z was, którzy uczestniczyli już w nocnych biegach wiedzą, że jest to coś innego, tutaj będzie dodatkowo wiele atrakcji, które w zestawieniu z ciemnością mają sprawić, że atmosfera biegu będzie niezapomniana. Tak wyglądał bieg w Sydney 4 maja.

She Runs Sydney 09 original
Sydney, 4 maja 2013

Start polskiej edycji zaplanowano na 9 czerwcat o 21:00, czyli będzie już ciemnawo, choć nie zupełnie ciemno. Mam nadzieję, że Warszawa pokaże, że jest nie gorsza niż Londyn, Sydney, Mediolan, Bogota czy Paryż.

 

 

***

 

 

Rejestrować do biegu możecie się na stronie www.sherunsthenight.pl

 

PS. Redakcja Bieganie.pl jest w przeważającej większości męska ale postara się jakoś wtopić w kobiecy tłum stawiając na tę kobiecą strefę swojej natury. Po Gombrowiczowsku.