Redakcja Bieganie.pl
Same targi to olbrzymi namiot, pod którym zgromadziło się ok. 30 wystawców, w tym sklepy z obuwiem i odzieżą dla biegaczy, sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym, odżywkami czy przedstawiciele serwisów biegowych (w tym bieganie.pl) czy zagranicznych maratonów (do wygrania bilet – z zakwaterowaniem i dojazdem – na maraton w Hamburgu, który wg. organizatorów, dzięki wspaniałej pogodzie, pozwala osiągać doskonałe wyniki).
Wspomniane wcześniej stoisko bieganie.pl:
Początkowo pusta hala szybko wypełniała się ludźmi, którzy zachęceni możliwościami testów…
…szybko zapełnili przestrzeń przed stoiskiem Waszego serwisu biegowego.
Do końca dnia cały czas nasze stoisko ubarwiała malownicza kolejka chętnych do testów, zakupienia koszulek czy – zaskakująco często – mylących nasze stoisko z biurem zawodów (co można uznać za niecodzienny komplement).
Nie trzeba było długo czeka na odwiedziny innego wystawcy – Jerzy Skarżyński we własnej osobie:
Specjaliści biomechaniki ciała z Ortorech na stanowisku biegania.pl oceniali ułożenie stopy w czasie biegu i dobierali najodpowiedniejsze dla biegacza obuwie
badanie pronacji / supinacji stopy
Tymczasem Fredzio przejął rolę konferansjera targów, organizując konkursy z cennymi nagrodami (m.in. czapeczki i dresy ECCO, koszulki bieganie.pl czy bielizna dla biegaczy firmy Braubeck czy nawet buty Saucony). Przeprowadził również wywiad z dyrektorem Maratonu Poznańskiego Januszem Rajewskim, który spodziewa się obecności ponad 3 tys. biegaczy i czasów w okolicy nawet 2:15.
Biegaczom towarzyszyć ma ok. 380 rolkarzy, twierdzi Zico – twórca witryny wrotkarstwo.pl, który opowiadał zarówno o prędkościach osiąganych przez wrotkarzy (średnia w czasie maratonu – 45 km/h, max. ok. 100 km/h na zjazdach), ich treningu, jak również używanym przez rolkarzy sprzęcie. Zico jest również jednym z nielicznych w Polsce specjalistą od technicznych, profesjonalnych skarpetek biegowych. Opisał więc pokrótce ich działanie i założenia producentów.
Z kolei Jerzy Skarżyński miał okazję przekazać biegaczom swoje wskazówki dotyczące przygotowania psychicznego i zasad żywieniowych przed maratonem. Na swoim stoisku zaś promował swoje książki (w tym właśnie powstającą, która przybliża trening umożliwiający ukończenie maratonu w czasie poniżej 3 godzin).
Kolejnym z indagowanych wystawców był Przemysław Walewski, redaktor "Wszystko o bieganiu" – prawdopodobnie najszybszy redaktor naczelny w Polsce ;). Michał Walczczewski z maratonówpolskich.pl wspominał swoje autorskie początki na bieganiu.pl w 1999r. i opowiedział historię powstania strony maratonypolskie. Warto wspomnieć o inicjatywie stworzenia kalendarza z sugestywnymi zdjęciami z Biegu Katorżnika – radosnych, usatysfakcjonowanych biegaczy brodzących w głębokiej wodzie i błocie. Ciekawostką jest sposób doboru zdjęć – z ok. 3000 zrobionych, ze względu na trudne warunki (niedoświetlenie, zabrudzone obiektywy) wyselekcjonowanych do ostatecznego wyboru zostało jedynie ok.100 (3% !)
Biegajznami.pl reprezentował sam założyciel – Piotr "Bennet" Benecki.
W połowie dnia przy stanowisku konferansjera, dość niespodziewanie, pojawiła się grupa biegaczy ze ścisłej czołówki. Radek Dudycz – który w Poznaniu może pochwalić się wynikiem 2:17 z ubiegłego roku, dający mu 3 miejsce, w tym roku spodziewa się lepszego wyniku (choć obawia sie wyśrubowanych życiówek biegaczy z Kenii). Zdradził on też szczegóły przygotowań do jutrzejszego dnia (m.in. dzisiejszy 8 kilometrowy poranny rozruch). Dudycz, jako chyba jedyny biegacz w Polsce, trenuje w ubraniach i obuwiu Pearl iZumi – firmy amerykańskiej, która w tym roku wchodzi na rynek polski (tworzy sprzęt również dla kolarzy i innych sportowców, jak również specjalną linię odzieży dla biegaczy). Z biegiem czasu (2-3 lata) firma ma w planach wprowadzenie swoich towarów na ogólnie dostępny rynek wielkich sieci handlowych. Radek Dudycz ma się stać polską twarzą tej firmy. Korzystając z okazji ten utalentowany (i utytułowany) zawodnik osobiście przetestował system doboru obuwia Ortoreh’a i biegania.pl (które wykazało m.in. brak obciążania palców u stóp).
Odcisk stopy Radka Dudycza:
Kolejnymi zawodnikami, których zainteresowała nasz oferta byli Adam Draczyński i Paweł Ochal, którzy wystąpią w rolach "zająców". Ich założenia na maraton to 1:06:40 na półmetku i potem, w zależności od sytuacji – decyzja o przyspieszaniu bądź utrzymaniu dotychczasowego tempa. Adam i Paweł chcieliby prowadzić co najmniej do 28 kilometra (lub dalej), choć zakontraktowane mają jedynie pierwsze 21km. Rok temu umowa wykluczała wygranie wyścigu przez peacemakera, teraz być może będzie to realne zagrożenie dla prowadzonego zawodnika.
Skuszona reakcją męskiej części elity biegowej, również Monika Drybulska – mistrzyni Polski w maratonie i półmaratonie, zechciała zamienić kilka słów z Fredziem:
Biegaczom oprócz odpowiedniej motywacji i kilku rad przyda się również sprzęt, który pozwoli na rozwinięcie skrzydeł. Organizatorzy zadbali, by po wyborze obuwia odpowiedniego dla stopy, można się było w nie zaopatrzyć – na stoiskach targowych zwiedzający mieli szansę obejrzeć (i kupić) najnowsze rozwiązania w dziedzinie ubioru czy obuwia dla biegaczy. Swoje stanowiska mieli dystrybutorzy firm Asics, New Balance, Mizuno, Adidas oraz Newline czy Cermax.
Oczywiście targów Expo nie można opisywać bez wspomnienia o samym maratonie. Specjalnie dla Was, redakcyjnej ekipie udało się zdobyć kilka "szpiegowskich" zdjęć, zdradzających szczegóły jutrzejszej imprezy
Jeden z samochodów zostanie "wręczony" zwycięzcy (ale musi on uzyskać wynik poniżej 2:15), drugi zaś zostanie rozlosowanych pomiędzy biegaczami, którzy ukończyli bieg w czasie poniżej 6 godzin. Trzeba przyznać, ze nie jest to wysoka cena za nowego Chevroleta Aveo 😉
Tymczasem jako najbardziej charakterystyczny element krajobrazu wyrosła gigantyczna butla "Kropli Beskidu 😉
W namiotach Chevrolet’a można obejrzeć stare Camaro, promujące film "Transformers" (Niestety, on nie będzie rozlosowywany…)
Prezentacja czołówki:
A to lista wystawców tegorocznej edycji EXPO 8 ECCO Maratonu Poznańskiego:
Prague Marathon:
Herbalife, ze swoją propozycją preparatów wspomagających odchudzanie i zwiększających wytrzymałość:
Stoisko firmy Aminostar, producenta odżywek, nie tylko dla kulturystów:
Olimp – odżywki dla sportowców w fantazyjnym namiocie
Stoisko dość nietypowe na targach biegowych – stand serwisu wrotkarstwo.pl, z pełnym asortymentem rolek, kasków, ubrań i akcesoriów
Stoisko producenta profesjonalnej bielizny dla biegaczy Braubeck, sponsora nagród w konkursach
Sklep Runnerworld – buty…
..i odzież
Świat Biegacza, a w nim buty i stroje większości firm biegowych
Bliźniaczo podobne namioty, a w nich stoisko firmy Izabeli Dylewskiej "DI Sport", które kusi dużą ilością strojów (moją uwagę przyciągnęły cienkie, ale doskonale rozgrzewające koszulki z długim rękawem – idealny pomysł pod kurtkę na długie, zimowe treningi), oraz "Bednarek Sport", zachęcające zwiedzających szeroki asortymentem butów biegowych w atrakcyjnych cenach (specjalne obniżki na okres maratonu!)
Stanowisko oficjalnego dystrybutora butów i odzieży New Balance oraz zegarków i pulsometrów Timexa, reklamującego się hasłem: "Oddaj swoje stare buty, nowe kupisz 25% taniej". Na tym samym standzie można również zakupić odżywki węglowodanowe
Wspólne stanowisko firm Sixtus i Xenofit, producentów odpowiednio – środków do masażu mięśni i odżywek mineralnych i węglowodanowych
Profesjonalne stroje biegowe firmy Cermax:
To stanowisko przyciągało, obok standu biegania.pl, chyba najwięcej ludzi, a to za sprawą badań wydolnościowych i propriocepcji oraz konsultacji na szereg tematów (m.in. konsultacje fizjologiczne, rehabilitacyjne czy dietetyczne). Mowa oczywiście o stanowisku Rehasport, gdzie specjaliści ustalają tempo i tętno na czteromolowym progu mleczanowym.
Dobrze zaopatrzony w sprzęt niemal wszystkich liczących się na polskim rynku marek, ale przede wszystkim dystrybutor firmy Saucony – Athletics Forever oraz firma Amos, produkująca pod własnym szyldem proste stroje biegowe
Stoisko Garmin’a, producenta systemów GPS dla biegaczy. W ramach EXPO – 5% obniżka na wszystkie artykuły
Stanowisko dystrybutora Saucony
Box promujący wspomniany we wstępie Maraton w Hamburgu
Stanowisko Jerzego Skarżyńskiego, na którym biegacz promował swoją kolejną, jeszcze nie wydaną książkę…
😉