NB 1080v12
 
13 października 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Expo przed Maratonem w Poznaniu


Poznań powitał wystawców, jak również i zainteresowanych biegaczy nadspodziewanie słoneczną pogodą. Prawdopodobnie dlatego, mimo ulewnych deszczy w nocy i niezwykle mroźnego poranka, targi przyciągnęły dużą ilość osób. Część zwiedzających stanowili uczestnicy Biegu Śniadaniowego – "Pogoń za Rektorem", który odbył się dziś o godzinie 10.

Same targi to olbrzymi namiot, pod którym zgromadziło się ok. 30 wystawców, w tym sklepy z obuwiem i odzieżą dla biegaczy, sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym, odżywkami czy przedstawiciele serwisów biegowych (w tym bieganie.pl) czy zagranicznych maratonów (do wygrania bilet – z zakwaterowaniem i dojazdem – na maraton w Hamburgu, który wg. organizatorów, dzięki wspaniałej pogodzie, pozwala osiągać doskonałe wyniki).

targi1.jpg

targi2.jpg

Wspomniane wcześniej stoisko bieganie.pl:

targi3.jpg

Początkowo pusta hala szybko wypełniała się ludźmi, którzy zachęceni możliwościami testów…

targi12.jpg

…szybko zapełnili przestrzeń przed stoiskiem Waszego serwisu biegowego.

targi13.jpg

Do końca dnia cały czas nasze stoisko ubarwiała malownicza kolejka chętnych do testów, zakupienia koszulek czy – zaskakująco często – mylących nasze stoisko z biurem zawodów (co można uznać za niecodzienny komplement).
Nie trzeba było długo czeka na odwiedziny innego wystawcy – Jerzy Skarżyński we własnej osobie:

targi4.jpg

Specjaliści biomechaniki ciała z Ortorech na stanowisku biegania.pl oceniali ułożenie stopy w czasie biegu i dobierali najodpowiedniejsze dla biegacza obuwie

targi5.jpg

badanie pronacji / supinacji stopy

targi6.jpg

Tymczasem Fredzio przejął rolę konferansjera targów, organizując konkursy z cennymi nagrodami (m.in. czapeczki i dresy ECCO, koszulki bieganie.pl czy bielizna dla biegaczy firmy Braubeck czy nawet buty Saucony). Przeprowadził również wywiad z dyrektorem Maratonu Poznańskiego Januszem Rajewskim, który spodziewa się obecności ponad 3 tys. biegaczy i czasów w okolicy nawet 2:15.

targi7

Biegaczom towarzyszyć ma ok. 380 rolkarzy, twierdzi Zico – twórca witryny wrotkarstwo.pl, który opowiadał zarówno o prędkościach osiąganych przez wrotkarzy (średnia w czasie maratonu – 45 km/h, max. ok. 100 km/h na zjazdach), ich treningu, jak również używanym przez rolkarzy sprzęcie. Zico jest również jednym z nielicznych w Polsce specjalistą od technicznych, profesjonalnych skarpetek biegowych. Opisał więc pokrótce ich działanie i założenia producentów.

Z kolei Jerzy Skarżyński miał okazję przekazać biegaczom swoje wskazówki dotyczące przygotowania psychicznego i zasad żywieniowych przed maratonem. Na swoim stoisku zaś promował swoje książki (w tym właśnie powstającą, która przybliża trening umożliwiający ukończenie maratonu w czasie poniżej 3 godzin).

targi8.jpg

Kolejnym z indagowanych wystawców był Przemysław Walewski, redaktor "Wszystko o bieganiu" – prawdopodobnie najszybszy redaktor naczelny w Polsce ;). Michał Walczczewski z maratonówpolskich.pl wspominał swoje autorskie początki na bieganiu.pl w 1999r. i opowiedział historię powstania strony maratonypolskie. Warto wspomnieć o inicjatywie stworzenia kalendarza z sugestywnymi zdjęciami z Biegu Katorżnika – radosnych, usatysfakcjonowanych biegaczy brodzących w głębokiej wodzie i błocie. Ciekawostką jest sposób doboru zdjęć – z ok. 3000 zrobionych, ze względu na trudne warunki (niedoświetlenie, zabrudzone obiektywy) wyselekcjonowanych do ostatecznego wyboru zostało jedynie ok.100 (3% !)

targi21.jpg

Biegajznami.pl reprezentował sam założyciel – Piotr "Bennet" Benecki.

targi14.jpg

W połowie dnia przy stanowisku konferansjera, dość niespodziewanie, pojawiła się grupa biegaczy ze ścisłej czołówki. Radek Dudycz – który w Poznaniu może pochwalić się wynikiem 2:17 z ubiegłego roku, dający mu 3 miejsce, w tym roku spodziewa się lepszego wyniku (choć obawia sie wyśrubowanych życiówek biegaczy z Kenii). Zdradził on też szczegóły przygotowań do jutrzejszego dnia (m.in. dzisiejszy 8 kilometrowy poranny rozruch). Dudycz, jako chyba jedyny biegacz w Polsce, trenuje w ubraniach i obuwiu Pearl iZumi – firmy amerykańskiej, która w tym roku wchodzi na rynek polski (tworzy sprzęt również dla kolarzy i innych sportowców, jak również specjalną linię odzieży dla biegaczy). Z biegiem czasu (2-3 lata) firma ma w planach wprowadzenie swoich towarów na ogólnie dostępny rynek wielkich sieci handlowych. Radek Dudycz ma się stać polską twarzą tej firmy. Korzystając z okazji ten utalentowany (i utytułowany) zawodnik osobiście przetestował system doboru obuwia Ortoreh’a i biegania.pl (które wykazało m.in. brak obciążania palców u stóp).

targi17.jpg

Odcisk stopy Radka Dudycza:

targi19_1.jpg

Kolejnymi zawodnikami, których zainteresowała nasz oferta byli Adam Draczyński i Paweł Ochal, którzy wystąpią w rolach "zająców". Ich założenia na maraton to 1:06:40 na półmetku i potem, w zależności od sytuacji – decyzja o przyspieszaniu bądź utrzymaniu dotychczasowego tempa. Adam i Paweł chcieliby prowadzić co najmniej do 28 kilometra (lub dalej), choć zakontraktowane mają jedynie pierwsze 21km. Rok temu umowa wykluczała wygranie wyścigu przez peacemakera, teraz być może będzie to realne zagrożenie dla prowadzonego zawodnika.

targi18.jpg

Skuszona reakcją męskiej części elity biegowej, również Monika Drybulska – mistrzyni Polski w maratonie i półmaratonie, zechciała zamienić kilka słów z Fredziem:

targi20.jpg

Biegaczom oprócz odpowiedniej motywacji i kilku rad przyda się również sprzęt, który pozwoli na rozwinięcie skrzydeł. Organizatorzy zadbali, by po wyborze obuwia odpowiedniego dla stopy, można się było w nie zaopatrzyć – na stoiskach targowych zwiedzający mieli szansę obejrzeć (i kupić) najnowsze rozwiązania w dziedzinie ubioru czy obuwia dla biegaczy. Swoje stanowiska mieli dystrybutorzy firm Asics, New Balance, Mizuno, Adidas oraz Newline czy Cermax.

targi9.jpg

targi10.jpg

targi11.jpg

Oczywiście targów Expo nie można opisywać bez wspomnienia o samym maratonie. Specjalnie dla Was, redakcyjnej ekipie udało się zdobyć kilka "szpiegowskich" zdjęć, zdradzających szczegóły jutrzejszej imprezy

targi15.jpg

targi16.jpg

Jeden z samochodów zostanie "wręczony" zwycięzcy (ale musi on uzyskać wynik poniżej 2:15), drugi zaś zostanie rozlosowanych pomiędzy biegaczami, którzy ukończyli bieg w czasie poniżej 6 godzin. Trzeba przyznać, ze nie jest to wysoka cena za nowego Chevroleta Aveo 😉

targi23.jpg

Tymczasem jako najbardziej charakterystyczny element krajobrazu wyrosła gigantyczna butla "Kropli Beskidu 😉

targi25.jpg

W namiotach Chevrolet’a można obejrzeć stare Camaro, promujące film "Transformers" (Niestety, on nie będzie rozlosowywany…)

targi22.jpg

Prezentacja czołówki:

czolowka.jpg

A to lista wystawców tegorocznej edycji EXPO 8 ECCO Maratonu Poznańskiego:

Prague Marathon:targi26.jpg

Herbalife, ze swoją propozycją preparatów wspomagających odchudzanie i zwiększających wytrzymałość:

targi28.jpg

Stoisko firmy Aminostar, producenta odżywek, nie tylko dla kulturystów:

targi29.jpg

Olimp – odżywki dla sportowców w fantazyjnym namiocie

targi30.jpg

Stoisko dość nietypowe na targach biegowych – stand serwisu wrotkarstwo.pl, z pełnym asortymentem rolek, kasków, ubrań i akcesoriów

targi31.jpg

Stoisko producenta profesjonalnej bielizny dla biegaczy Braubeck, sponsora nagród w konkursach

targi32.jpg

Sklep Runnerworld – buty…

targi34.jpg

..i odzież

targi33.jpg

Świat Biegacza, a w nim buty i stroje większości firm biegowych

targi35.jpg

Bliźniaczo podobne namioty, a w nich stoisko firmy Izabeli Dylewskiej "DI Sport", które kusi dużą ilością strojów (moją uwagę przyciągnęły cienkie, ale doskonale rozgrzewające koszulki z długim rękawem – idealny pomysł pod kurtkę na długie, zimowe treningi), oraz "Bednarek Sport", zachęcające zwiedzających szeroki asortymentem butów biegowych w atrakcyjnych cenach (specjalne obniżki na okres maratonu!)

targi37.jpg

Stanowisko oficjalnego dystrybutora butów i odzieży New Balance oraz zegarków i pulsometrów Timexa, reklamującego się hasłem: "Oddaj swoje stare buty, nowe kupisz 25% taniej". Na tym samym standzie można również zakupić odżywki węglowodanowe

targi39.jpg

Wspólne stanowisko firm Sixtus i Xenofit, producentów odpowiednio – środków do masażu mięśni i odżywek mineralnych i węglowodanowych

targi42.jpg

Profesjonalne stroje biegowe firmy Cermax:

targi41.jpg

To stanowisko przyciągało, obok standu biegania.pl, chyba najwięcej ludzi, a to za sprawą badań wydolnościowych i propriocepcji oraz konsultacji na szereg tematów (m.in. konsultacje fizjologiczne, rehabilitacyjne czy dietetyczne). Mowa oczywiście o stanowisku Rehasport, gdzie specjaliści ustalają tempo i tętno na czteromolowym progu mleczanowym.

targi44.jpg

targi45.jpg

Dobrze zaopatrzony w sprzęt niemal wszystkich liczących się na polskim rynku marek, ale przede wszystkim dystrybutor firmy Saucony – Athletics Forever oraz firma Amos, produkująca pod własnym szyldem proste stroje biegowe

targi46.jpg

Stoisko Garmin’a, producenta systemów GPS dla biegaczy. W ramach EXPO – 5% obniżka na wszystkie artykuły

targi47.jpg

Stanowisko dystrybutora Saucony

targi48.jpg

Box promujący wspomniany we wstępie Maraton w Hamburgu

targi49.jpg

Stanowisko Jerzego Skarżyńskiego, na którym biegacz promował swoją kolejną, jeszcze nie wydaną książkę…

targi50.jpg

I w końcu upragniona…
targi24.jpg

Na zdjęciu poniżej – moment wręczenia nagrody ufundowanej przez Saucony Polska i Bieganie.pl w jednym z konkursów rozgrywanych podczas targów. Nagrodą była możliwość wyboru dowolnych butów z najnowszej kolekcji Saucony. Na zdjęciu – zwycięzca konkursu Sylwester Niebudek (trener LA Zawiszy Bydgoszcz, ojciec chrzestny polskich Kenijczyków), wręczający nagrodę Michał Bartoszak w imieniu Saucony i Piotr Benecki w imieniu Bieganie.pl.

konkurs_524.jpg

😉

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl