NB 1080v12
 
21 stycznia 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Dlaczego warto wybrać biustonosz z serii Active?


O korzyściach z noszenia specjalistycznej bielizny sportowej pisaliśmy już parę razy. Jednak cały czas na skrzynkę redakcyjną przychodzą zapytania biegaczek zarówno tych początkujących jak i tych z dużym doświadczeniem biegowym o to w jakim staniku mają biegać? Czy faktycznie sportowa bielizna jest konieczna? Jak dobrać rozmiar? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć na przykładzie stanika marki Anita, która zgłosiła się do nas z propozycją przetestowania swoich produktów i poddania się krytycznym opiniom czytelniczek portalu bieganie.pl. 

O tym jak zostać testerką specjalistycznego biegowego stanika już za chwilę a teraz spróbujemy odpowiedzieć na pytania.

Czy specjalistyczna sportowa bielizna jest konieczna?

Nie, nie jest konieczna. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nosząc zwykłą bieliznę narażamy nasze piersi na różnego rodzaju obtarcia, podrażnienia, niekiedy na ból spowodowany "falowaniem" a co najgorsze drogie Panie narażamy je na zwiotczenie.

Podczas biegania przy każdym kroku biust unosi się o 9 cm. Kilometrowy bieg oznacza zatem 84 metry dla twoich piersi! Badaczka sportowa, dr Joanna Scurr z Uniwersytetu Portsmouth twierdzi, że podtrzymujący biustonosz sportowy ogranicza ruchy biustu o 74%, podczas gdy zwykły biustonosz jedynie o 38%.

Pamiętajmy piersi to tkanka tłuszczowa, a nie mięśnie. Dlatego raz zwiotczałym piersiom nawet najintensywniejsze ćwiczenia nie przywrócą pierwotnego kształtu!

Anita tv1

Jak dobrać rozmiar?

Przede wszystkim należy pamiętać, że dobry sportowy biustonosz powinien:

– być ciaśniejszy niż zwykły,
– umożliwiać swobodne oddychanie i nie krępować ruchów,
– powinien minimalizować ruchy piersi.

– Osoby „większe” muszą wybierać staniki węższe w obwodzie, ponieważ na tkance tłuszczowej biustonosz słabiej się opiera.

– Ważne są tkaniny z jakich zrobiony jest biustonosz. Powinny dobrze odprowadzać wilgoć, a szwy powinny być gładkie i miękkie aby nie podrażniać skóry podczas ruchu.

Aby sprawdzić czy dobrze wybraliśmy biustonosz należy zrobić kilka podskoków lub pobiec w miejscu mając go na sobie. Powinien ograniczać ruchy piersi i jednocześnie być wygodny. Następnie klaśnij rękami nad głową. Jeśli elastyczna taśma pod biustem przesuwa się do góry to oznacza, że rozmiar nie jest idealnie dobrany.

Anita 1Jak się zmierzyć?

➀ Należy zmierzyć szerokość pod biustem. Ta wartość po zaokrągleniu wskazuje rozmiar biustonosza. W przypadku stanika sportowego należy zaniżyć odczytany wymiar, musi być ciasny. ➁ Następnie trzeba zmierzyć obwód w biuście w poziomie na wysokości brodawek (w dobrze leżącym biustonoszu). Różnica między obwodem w biuście ➀ oraz pod biustem ➁ oznacza wielkość miseczki. (Zobacz w tabeli producenta)

O doborze stanika pisaliśmy również TUTAJ

Proponowane specjalistyczne staniki do dużych intensywności dla naszych czytelniczek przez firmę Anita to Model Anita Momentum 5529 który ma się sprawdzać przy dużych rozmiarach, ma doskonale podtrzymywać biust podczas biegu oraz model  Active Extreme Control 5527 który został wyróżniony przez takie czasopisma jak Running Fitness (wydanie listopad 2010), EMPORIO, active woman  jako najlepiej dopasowany biustonosz sportowy.

Biustonosze sportowe dostępne są w miseczkach od A do H.

Anita zoom1Model Anita Momentum 5529:

Maksymalne podtrzymanie oraz komfort: "Oddychający" materiał High-Tech zapewnia doskonały dopływ powietrza i wspomaga tym samym Twoje możliwości sportowe. Biustonosz ten redukuje ruchy biustu do minimum i zapewnia podtrzymanie także przy większych miseczkach. Komfort dają całkowicie płaskie szwy oraz bezszwowe, miękko podszyte miseczki. Kolejna zaleta – podszyte na całej szerokości, regulowane, komfortowe ramiączka chronią okolice karku.

Cechy szczególne:

– Połączenie dwóch tkanin: Eyelet, która zatrzymuje ciepło, oraz frotte z domieszką mikrofazy, która odprowadza wilgoć. Połączenie to zapewnia komfort podczas użytkowania oraz "sweat management".
– Gładkie, bezszwowe miseczki stabilnie trzymają piersi, szczególnie przy większych rozmiarach, co pozytywnie wpływa na tkankę łączną.
– Szerokie ramiączka o zredukowanej elastyczności zapewniają najwyższy komfort i podtrzymanie biustu.
– W tylnej części siateczka, zapewniająca dobre odprowadzanie wilgoci.

Anita 5527 200Model Active Extreme Control 5527

Oddychająca", funkcjonalna tkanina Pique oraz wstawki z siateczki na plecach dbają o odprowadzenie wilgoci, przez co skóra pozostaje sucha.

Bezszwowe wnętrze miseczek jest wyścielone mikrofazą frotte, chroniąc tym samym przed otarciami.

Biustonosz sportowy "extreme control" zapewnia doskonałe podtrzymanie dzięki ergonomicznie zaprojektowanym ramiączkom odciążającym. Są ona podszyte na całej długości oraz regulowane.


Cechy szczególne

– Wierzch tkaniny wykonany jest z Atmos Pigué – tkaniny podwójnie tkanej z delikatnych nici, posiadającej doskonałe właściwości odprowadzania wilgoci.
– Wnętrze miseczek jest wyścielone bezszwowo wyjątkowo miękką i przyjemną tkaniną frotte, co daje dodatkową ochronę biustu.
– Dzięki delikatnej i płaskiej taśmie podtrzymującej biust nie ma uczucia ucisku, a materiał nie wpija się w ciało.
– Stabilne, ergonomicznie dopasowane i regulowane ramiączka o zredukowanej elastyczności zapewniają najwyższy komfort noszenia i dodatkowe podtrzymanie biustu.
– W tylnej części siateczka, zapewniająca dobre odprowadzanie wilgoci.
– Przy czarnym kolorze, taśmy podtrzymujące biust są w kolorze metalik, dzięki czemu ma bardziej sportowy wygląd.

Zespół Anita stawia sobie szczytny cel

Bierze udział w najważniejszych biegach kobiet przeciwko rakowi piersi. Wiąże się to z tym, że w ofercie posiadają również biustonosze sportowe dla pań po amputacji piersi.

Anita zdjecie

Jak zostać testerką biegowego stanika? Wystarczy przysłać maila na adres: konkursy[małpa]bieganie.pl z dopiskiem Anita i przekonać nas, że to właśnie Ty będziesz najodpowiedniejszą kandydatką, jednocześnie zobowiązując się do napisania testu, który później opublikujemy na łamach portalu.

UWAGA! W zgłoszeniu należy podać rozmiar biustu.

Zgłoszenia przyjmujemy do 19/01/2011.

FORUM DYSKUSYJNE

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl