New Balance 1080v12
 
17 czerwca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bieganie jest dla każdego – trenuj z Krakow Business Run


Bieganie jest dla każdego. Od teraz przez całe lato profesjonalni trenerzy będą prowadzili w Krakowie codzienne, bezpłatne sesje treningowe dla początkujących i zaawansowanych biegaczy. Akcja ma na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców miasta i przygotowanie uczestników do wrześniowego Krakow Business Run 2013.

2012 09 KBR trailer.Still017

Za inicjatywą organizatorów Krakow Business Run 2013 od teraz, przez całe lato aż do połowy września, będą w mieście prowadzone codzienne, bezpłatne sesje treningowe dla biegaczy. Skierowane są one do osób, którzy 15 września staną na starcie tego biegu, ale i dla tych, którzy po prostu dbają o swoje zdrowie, kondycję i samopoczucie. 

Krakow Business Run to charytatywny bieg biznesowy w formie sztafety, z którego dochód przeznaczony jest na zakup protez nóg dla Agnieszki Harasim, podopiecznej Fundacji Jaśka Meli Poza Horozonty. Dystans przewidziany dla każdego uczestnika to 3 800 metrów. Tych, którzy lepiej chcą przygotować się do jego pokonania na pewno zainteresują spotkania z profesjonalnymi trenerami. Również osobom poszukującym motywacji do aktywności fizycznej pomogą regularne, dobrze prowadzone treningi. Wśród propozycji znalazł się trening dla początkujących, którzy każde wyjście z domu w butach do biegania traktują jak coś bardzo niezwykłego, dla zaawansowanych i nawet tych bardzo zaawansowanych biegaczy, którzy z butami biegowymi już prawie nie potrafią się rozstać. Na tygodniowej liście są spotkania dla miłośników biegania po tartanowej bieżni i utwardzonych nawierzchniach, dla osób lubiących nieco bardziej dziką przyrodę i teren górzysty, a nawet biegowy cross-fit dla lubiących „dać sobie w kość”. Zajęcia nordic walking z Klubem Sportowym AZS AWF, streaching i trening obwodowy z Manufakturą Zdrowia oraz wstęp do Fitness Młyn sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Na pytanie jak biegać by poprawić swoją kondycję i dlaczego właśnie taką formę treningu proponują, odpowiadają nam trenerzy spotkań biegowych – Sklepu Biegacza, Tatrarunning i All For Body:

Andrzej Lachowski2Andrzej Lachowski, Sklep Biegacza, utytułowany między innymi jako v-ce Mistrz Świata Juniorów w Biegach Górskich w drużynie, indywidualnie 3-ci na Mistrzostwach Polski Jun. Jako senior wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz finalista Mistrzostw Świata w biegach przełajowych i górskich. W ostatnich latach jeden z czołowych polskich zawodników w biegach ulicznych – najlepszy Europejczyk ubiegłorocznego maratonu w Krynicy-Zdrój oraz w XII Cracovia Maraton:

Nasze zajęcia są zarówno dla osób aktywnie biegających, jaki i dla początkujących. Trenujemy głównie do dystansu 5 km, ponieważ w takiej kategorii mieści się wrześniowy Krakow Business Run. Aby jak najszybciej pokonać tę odległość, w odpowiedniej proporcji kształtujemy wytrzymałość, szybkość, oraz siłę biegową. I tak na przykład na wtorkowych zajęciach trenujemy głównie szybkość, lub wytrzymałość szybkościową, a na sobotnich siłę biegową. Niedzielę poświęcamy zaś dla treningu techniki biegowej. Czasem wykorzystujemy różne „zabawy biegowe”, w ramach których, łączymy szybkość z koordynacją wzrokowo-ruchową. Oprócz regularnych spotkań, podczas których każdy biega z dopasowaną do swoich możliwości prędkością, wszyscy otrzymują plan do wykonania we własnym zakresie. W ten sposób mogą zrealizować również dłuższe wybieganie, na odpowiednim dla siebie tętnie. Osobiście wychodzę z założenia, że każdy biegacz potrzebuje trochę samotności podczas treningu, aby mógł obserwować swój organizm. Podsumowując, na naszych spotkaniach każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsza jest systematyczność i… słuchanie rad trenera! Wszystko to po to, by po Krakow Business Run 2013, każdy był zadowolony z osiągniętego przez siebie wyniku.

Magda Derzinska Osiecka fot Aleksandra Szmigiel

Magda Derezińska-Osiecka – trenerka i organizatorka obozów biegowych Tatra Running – v-ce Mistrzyni Świata i wielokrotna Mistrzyni Polski w Skialpinizmie, Młodzieżowa Mistrzyni Polski w Biegach Górskich:

Trening biegowy nie powinien być łączony tylko i wyłącznie z płaską, asfaltową trasą. Trenowana w pofałdowanym terenie siła biegowa ma ogromny wpływ na kondycję biegacza. Podczas naszych poniedziałkowych spotkań, chcemy przekonać osoby biegające w Krakowie, że odległy od płaskich Błoń i Bulwarów Wiślanych – Lasek Wolski to fantastyczne miejsce na o wiele pełniejszy i korzystny dla organizmu trening trailowy. Takie bieganie porównać można do ‘naturalnej siłowni’, wzmacniającej organizm, poprawiającej wydolność, pracę poszczególnych partii mięśni i technikę biegu. Bardzo ważne jest to w przypadku biegaczy-amatorów – mogą oni szybciej niż w płaskim terenie wzmocnić swój organizm oraz dla osób przygotowujących się do zawodów, gdzie siła biegowa szczególnie ważna jest na ostatnich etapach długiego biegu. Mam również nadzieję, że krakowianie, zachęceni Lasem Wolskim, odkryją jak dużo satysfakcji i pozytywnej energii może dać im bieganie w nieodległych, a pięknych Tatrach.

Radek Kruczek

Radek Kruczek – trener przygotowania motorycznego, specjalista odżywiania w firmie All For Body, uczestnik maratonów, ultramaratonów (TDS Mount Blanc), triathlonów (Ironman Regensburg). Pasjonat zdrowego stylu życia:

Trening, który realizujemy podczas zajęć z uczestnikami Krakow Business Run, ma na celu przygotowanie ich pod dystans 3,8 km, ale jednocześnie, poprzez różne ćwiczenia wzmacniające, chcemy pomóc im poprawić ogólną kondycję organizmu, zapobiegać bólom pleców w pracy, utrzymać motywację do biegania i promować zdrowy styl życia. Główną część naszych spotkań stanowi trening biegowy w formie interwałów. Każdy uczestnik może tutaj dostosować prędkość do swojego poziomu sprawności. Z tego powodu zajęcia skierowane są zarówno dla początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych osób. Każdy trening kończymy solidnym stretchingiem absorbującym wszystkie mięśnie, poradami i wskazówkami na temat odżywiania, dalszych przygotowań, obuwia itp. Ponieważ w bieganiu najważniejsza jest systematyczność, cieszymy się z każdego, kto po jednych zajęciach z nami przychodzi ponownie.
Szczegółowa lista spotkań wraz z opisem znajduje się na stronie internetowej Krakow Business Run: http://krakowbusinessrun.pl/pl/a/treningi. Na niektóre z nich wymagane jest potwierdzenie udziału we wrześniowym biegu. Wszelkie pytania kierować można na adres: treningi@krakowbusinessrun.pl.

Osoby, które wybierają samotne bieganie lub nie mają możliwości skorzystania propozycji regularnych spotkań nie są zostawione same sobie. Już teraz ze strony biegu mogą pobrać aplikację mobilną, w której zawarty został sześciotygodniowy plan treningowy o różnym stopniu zaawansowania.
PLAN TRENINGÓW Z KRAKOW BUSINESS RUN
PONIEDZIAŁKI
Steching Session z Manufakturą Zdrowia
Godzina: 11:30
Prowadzący: Manufaktura Zdrowia
Miejsce: Krakow Businnes Park, KBP 800
Trening obwodowy z Manufakturą Zdrowia
Godzina: 17:00
Prowadzący: Manufaktura Zdrowia
Miejsce: Krakow Businnes Park, KBP 1000
 
Trening biegowy w Lasku Wolskim z Tatra Running
Godzina: 17.45
Prowadzący: trener Magdalena Derezińska-Osiecka utytułowana i biegaczka górska, gościnnie inni trenerzy.
Miejsce: spotkanie w Sklepie Trailrun, przy ul. Królowej Jadwigi 89 (obok Błoń)
 
WTORKI
Trening biegowy ze Sklepem Biegacza (ul. Focha 1)
Godzina: 18:30
Prowadzący: Sklep Biegacza
Miejsce spotkania: Sklep Biegacza, ul. Focha 1
 
ŚRODY
Stretching Session z Manufakturą Zdrowia
Godzina: 11:30
Prowadzący: Manufaktura Zdrowia
Miejsce: Krakow Businnes Park, KBP 800
 
Trening z Fitness Młyn
Wstęp OPEN przez cały dzień
Prowadzący: Fitness Młyn
Miejsce: ul. Przemysłowa 4, ul. Dolnych Młynów 5.
 
CZWARTKI
Cross-fit z All For Body
Godzina: 19:00
Prowadzący: All For Body
Miejsce: Plac na Groblach
 
PIĄTKI
Nordic Walking z Klubem Sportowym AZS AWF Kraków
Godzina: 18:00
Prowadzący: Klub Sportowy AZS AWF Krakow
Miejsce: Plac Lotników przy AWF
 
SOBOTY
Trening biegowy ze Sklepem Biegacza (ul. Focha 1)
Godzina: 10:00
Prowadzący: Sklep Biegacza
Miejsce spotkania: Sklep Biegacza, ul. Focha 1
 
NIEDZIELE
Trening biegowy ze Sklepem Biegacza (ul. Opolska 12b)
Godzina: 10:00
Prowadzący: Sklep biegacza
Miejsce: Sklep biegacza, ul. Opolska 12b
Organizatorzy Krakow Business Run to: Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, Radisson Blu Hotel Kraków, UBS Service Centre (Poland) sp. z o.o., Luxoft Poland Sp. z o.o., Gmina Miejska Kraków reprezentowana przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Organizatorzy treningów: Sklep Biegacza, Manufaktura Zdrowia, Fitness Młyn, All For Body, Klub Sportowy AZS AWF Kraków, Tatra Running.