New Balance 1080v12
 
18 maja 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Biegaj z Urbasiem


murbas 400

Raz w miesiącu ASICS  zaprasza na biegowe spotkanie z Marcinem Urbasiem, rekordzistą Polski na 200m. Porozmawialiśmy chwilę z Marcinem o tym czego można się na tych spotkaniach spodziewać.

Adam Klein: Jesteś Marcin sportowcem o sprinterskiej przeszłości. Czy Twoja wiedza i doświadczenie mogą być jakoś przydatne biegaczom amatorskim? W końcu bieganie amatorskie to tylko długi dystans. Czego możesz ich nauczyć, co pokazać?

Marcin Urbaś: Oczywiście biegi sprinterskie nijak się mają do długich dystansów. Różnice są ogromne, zwłaszcza w zakresie wykorzystywanych technik. Natomiast każdy rodzaj biegu ma swój wspólny mianownik z bieganiem sprintu na poziomie światowym – ekonomika ruchu. W sprincie najdrobniejszy szczegół ma znaczenie i dlatego też ustawiamy sobie tak technikę by pokonać dystans w jak najkrótszym czasie, jednocześnie ograniczając zmęczenie do minimum. Naprawdę warto posiąść taką wiedzę, bo jest ona zdecydowanie istotniejsza w maratonie, niż w biegu na 100, czy 200m.

Od jakiegoś czasu jesteś zaangażowany w dwie szkoleniowe działalności: szkolabiegania.pl i akademiaszybkosci.pl. Czy one czymś się od siebie różnią? I jaka jest Twoja rola w każdej z nich?

Szkoła Biegania jest zasadniczo skierowana do sportów indywidualnych i gier zespołowych, a zakres jej działań skierowany jest do ludzi chcących niskim kosztem energetycznym wykorzystać uśpione w swoim organizmie zasoby motoryczne. Opiera się głównie na technikach koordynacyjnych i biegowych. Akademia Treningu Indywidualnego to już rzecz dla profesjonalistów. Zarówno starszych jak i tych bardzo młodych. Poprzez zawężenie działań do małych grup prowadzimy trening indywidualny skierowany i zaprojektowany stricte pod daną dyscyplinę sportową. Nie mylmy obydwu tych instytucji z Przygotowaniem Fizycznym – to zostawmy absolwentom AWF-u. To dużo bardziej przemyślana forma dająca wymierne efekty nawet po bardzo krótkim okresie pracy. Jestem koordynatorem obydwu szkół, właścicielem pierwszej i współwłaścicielem drugiej, ponadto głównie prowadzę zajęcia jako trener. Mój współpracownik Arkadiusz Mąkina jest nie tylko trenerem, ale również trenerem metodykiem i projektantem systemów treningowych w obu szkołach.

Jaki jest Plan takich spotkań jak to, które odbędzie się w Warszawie na Polach Mokotowskich? Ile trzeba być w stanie biegać, żeby był sens przyjścia na nie? Do kogo jest ono skierowane?

Plan naszych spotkań jest prosty, zbieramy się w grupie i na początek objaśniam różne techniki stosowane do rozgrzewki przed biegiem wyczynowym, mam tu oczywiście na myśli również starty amatorskie na imprezach o długości nie przekraczającej 10km. Później robimy lekki 15 minutowy bieg w trakcie którego, próbujemy stosować objaśnione techniki,  ma to formę treningu indywidualnego. Następnie robimy przerwę na pogaduszki i techniki relaksacyjne, po czym kolejne 15 minut biegu poświęcamy na spostrzeżenia, pytania i odpowiedzi. Generalnie jest raczej piknikowo i merytorycznie, niż wysiłkowo. Są to spotkania skierowane głównie do ludzi dopiero zaczynających swoją przygodę z bieganiem, ale gwarantuję, że nawet zaprawieni w bojach nauczą się rzeczy dla nich przydatnych. Tu nie chodzi o to, żeby się ścignąć, czy zrobić konkretny trening na obciążeniach lecz dowiedzieć się paru rzeczy o technikach wykorzystywanych w biegu i pobyć przez godzinkę z kawałkiem w miłym towarzystwie.

Zapraszamy wszystkich już najbliższą sobotę, 22 maja 22.05.2010
do Warszawy na  POLA MOKOTOWSKIE. Spotkanie rozpocznie się o godz.17.00 przy Pubie Jeff’s /
ul. Żwirki i Wigury 32.

Spotkania z tego cyklu planowane są w różnych miastach Polski, w
wybraną sobotę miesiąca o godz.17.00, aż do października po uprzedniej zapowiedzi,