New Balance 1080v12
 
23 kwietnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bartoszak Biegi – biegowy Poznań ma nowy sklep


Kilka dni temu, odbyło się w Poznaniu otwarcie nowego, branżowego sklepu biegowego. Nie było by w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie dwa fakty.

Pierwszy, jest taki, że sklep otworzył Michał Bartoszak z żoną. Młodzieży przypominamy, że Michał Bartoszak to były zawodnik, teraz także trener, z życiówkami 13:29 na 5000m, 7:47 na 3000m, 3:47 na 1 milę na ulicy. W latach ’90tych (XX wieku), kiedy Memoriał Kusocińskiego, miał całkiem wysoką rangę wśród międzynarodowych lekkoatletycznych zawodów a bieg memoriałowy nie był traktowany jak piąte koło u wozu, Michał Bartoszak był nie do pobicia. Tak wygląda tabela zwycięzców biegów memoriałowych (w tym okresie było to zawsze 3000m).

Rok Zawodnik Kraj Wynik Miejsce rozgrywania zawodów
1999  Sammy Kipketer  KEN  7:43.67  AWF Warszawa   
1998  Mirosław Vanko  SLO  7:57.42  AWF Warszawa   
1997  Misoi Kipkurui  KEN  7:45.40  SKLA Sopot   
1996  Michał Bartoszak  POL  7:47.54  SKLA Sopot   
1995  Michał Bartoszak  POL  7:50.98  SKRA Warszawa   
1994  Frank O’Mara  IRL  7:53.38  START Lublin   
1993  Michał Bartoszak  POL  7:51.77  BUDOWLANI Kielce   
1992  Hanneck Philemon  ZIM  7:56.49  SKRA Warszawa   
1991  Michał Bartoszak  POL  7:56.54  SKRA Warszawa   
1990  Leszek Bebło  POL  7:52.80  SKRA Warszawa
źródło: kusocinski/pzla.pl

Już same powyższe informacje są dla kibiców biegania na tyle ciekawe, że warto jest przejść się do sklepu i poznać Michała, który nawet w 2004 na Igrzyskach w Atenach reprezentował nasz kraj w maratonie. (tutaj – więcej o Michale)

MG 0151 01
Michał trzyma wstęgę, przecina żona Michała Lila

Ale jest fakt drugi. Otóż Michał jest jednocześnie przedstawicielem marki Saucony na Polskę, jednego z czołowych amerykańskich producentów butów dla biegaczy. Prowadził też własną sprzedaż tej i tylko tej marki pod szyldem: Bartoszak-Biegi. Ale teraz w jego sklepie będą dostępne także inne marki, choćby takie jak: Nike, Mizuno, Asics. W jaki sposób Michał ma zamiar pogodzić te dwie wydaje się sprzeczne funkcje? Reprezentować Saucony i sprzedawać Nike? Postanowiliśmy przepytać go a’konto tej nowej działalności:

Bieganie.pl: Zaczynasz Michał nowy rozdział w życiu?

Trochę tak trochę nie. Nie, bo przecież i tak sprzedawałem buty. Tak, bo to jednak zupełnie inna perspektywa, własny stacjonarny sklep to jednak pewne nowum, stałe godziny pracy, pracownicy.

Czy inni sprzedawcy Saucony nie mogą być zaniepokojeni, że odbierzesz im rynek? Będąc jednocześnie dystrybutorem Saucony możesz oferować niższe ceny.

Przecież to było by samobójstwo, kto by więcej ode mnie, mówię o sklepach kupił buty? Sklepy wiedzą, że pomimo prowadzenia własnej sprzedaży, zawsze byłem lojalny, nigdy nie robiłem jakichś podejrzanych ruchów cenowych.

To trzeci branżowy sklep biegowy w Poznaniu, rośnie konkurencja.

Ale rynek też rośnie. Myślę, że zarówno Świat Biegacza Marcina Fehlau jak i Runnersworld czyli Pani Ziubrak mogą spać spokojnie. Po pierwsze jestem w zupełnie innej dzielnicy Poznania a po drugie oni przez lata mają wyrobioną markę i klientów, którzy przyjeżdżają specjalnie do nich. Zresztą przecież zależy mi na tym, żeby wiodło im się dobrze bo sprzedają Saucony.

No właśnie, jak to w ogóle zamierzasz pogodzić? Jesteś dystrybutorem Saucony a jednocześnie masz sklep w którym sprzedajesz inne marki?

Sklep stacjonarny był naturalną konsekwencją tego co i tak już robiłem, prowadzenie takiej "domowej" sprzedaży było na długą metę meczące, któregoś dnia policzyłem i okazało się, że mam w domu 1000 par butów. Wiesz ile to zajmuje miejsca? Więc sklep wcześniej czy później musiałem otworzyć. Ale uważam, że chcąc mieć kompletny sklep biegowy, nie mogę mieć tylko jednej marki, to było by z mojej strony nierzetelne. Każdy klient, który przyjdzie do mnie otrzyma wybór. Oprócz Saucony będą u mnie takie marki jak: Nike, Mizuno, Asics. To są przecież także świetni producenci i nie będę udawał, że tylko w Saucony wiedzą, jak robić buty do biegania. Celem tego sklepu będzie zaoferowanie biegaczowi najlepszego buta dla jego specyficznych cech, preferencji. Czy będzie to Mizuno, Asics, Nike czy Saucony to okaże się w trakcie mierzenia, testowania, klient sam podejmie decyzję na podstawie odczuć i moich czy moich pracowników rad. Ale w żadnym razie Saucony nie będzie tu jakoś faworyzowane. Oczywiście z naturalnych przyczyn oferta Sacuony jest u mnie pewnie najszersza ale zwolennicy innych producentów też znajdą buty dla siebie, zwłaszcza, że przecież przez wiele lat biegałem na niezłym poziomie w różnych modelach i myślę, że sporo z moich doświadczeń biegacze mogą skorzystać.

Sklep usytuowany jest w Galerii Handlowej? To dosyć nietypowe jak na branżowe sklepy w Polsce ale i na świecie.

Tak, to ma swoje plusy i minusy. Plus – bo jest naturalny przepływ ludzi zainteresowanych kupnem. Minus, bo jest znacznie więcej osób przypadkowych i nigdy nie wiesz, czy wszedł do Ciebie biegacz, który naprawdę jest zainteresowany kupnem buta czy człowiek, który spaceruje po centrum handlowym ale nie jest zainteresowany bieganiem. Traktować ludzi będę przecież w ten sam sposób, ale taki przypadkowy człowiek absorbuje czas, który być może w tym momencie powinienem poświęcić biegaczowi. Zresztą chyba koledzy ze Sklepu Biegacza w Sosnowcu mieli ten sam problem i zamknęli sklep w centrum handlowym. Ja mam nadzieję, że u mnie będzie inaczej, głównie ze względu na specyfikę tego centrum, to jest raczej małe centrum gdzie przyjeżdżają klienci z jakimiś konkretnymi celami zakupowymi, mniej jest spacerowiczów. Z drugiej strony jeśli wchodzi do mnie człowiek, który nie jest biegaczem to mogę spróbować starać się go przekonać, żeby biegaczem się stał. Jak teraz o tym myślę, to usytuowanie sklepu biegowego w centrum handlowym można potraktować jako działalność misyjną. (śmiech)

To życzymy powodzenia.

Podziękuję, na przekór.

Bartoszak Biegi,
Galeria Podolany (przy Red Fitness) na ul.Strzeszyńskiej 63
Pon- Piat 11.00 -20.00
sob 11.00-17.00
e-mail: mbartrun@wp.pl
tel: 61 6776677

Poniżej – galeria z otwarcia sklepu. Kto poznaje młodzieńca w niebieskiej bluzie myszkującego wśród stojaków z ubraniami?

 MG 0120 03  MG 0163 01  MG 0152 01  MG 0199 01
 MG 0206 01  MG 0145 01  MG 0131 01  MG 0135 01
MG 0198 01

Poniżej – usytuowanie sklepów dla biegaczy w Poznaniu. Ten najbardziej na północ, to właśnie Bartoszak Biegi. Ten najbardziej na południe to sklep Marcina Fehlau, także świetnego zawodnika, z którym będziemy mieli niedługo ciekawą rozmowę.


Pokaż Sklepy dla biegaczy w Poznaniu na większej mapie