New Balance 1080v12
 
13 lipca 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

41. PZU Maraton Warszawski – impreza, na której nowoczesność i tradycja biegną ramię w ramię


Wielkimi krokami zbliża się kolejna, już 41. edycja Maratonu Warszawskiego, która zapoczątkuje piątą dekadę największej imprezy biegowej stolicy. Impreza, kojarzona ze swoją niezwykłą otwartością, wprowadziła też do naszego kraju wiele rozwiązań, bez których nie wyobrażamy sobie obecnie biegów.

W 1979 roku, po raz pierwszy w Polsce, na starcie biegu maratońskiego mogliśmy zaobserwować amatorów i zwykłych pasjonatów biegania stających do rywalizacji na równi z profesjonalnymi zawodnikami. Nowatorskie podejście organizatorów Maratonu Warszawskiego przysporzyło imprezie międzynarodowej sławy, dzięki czemu w następnych latach warszawski bieg zaczął gościć zawodników z całego świata.

MW__1_.jpg Napływ zagranicznych maratończyków zachęcił organizatorów do wprowadzania nowinek technicznych, obecnych na największych wydarzeniach tego typu, między innymi w Nowym Jorku, Londynie czy Berlinie. I tak na trasie 25. Maratonu Warszawskiego zawodnicy mogli uzupełnić siły w specjalnych punktach odżywczych ustawionych co 2,5 kilometra, a nawigację na trasie ułatwiały specjalne oznaczenia ulic.

Przyciągając z roku na rok coraz większą grupę pasjonatów, Maraton Warszawski stał się jednym z największych biegów długodystansowych w naszej części Europy, czym mocno przyczynił  się do popularyzacji tej formy aktywnego spędzania wolnego czasu. Razem z rosnącą liczbą zawodników, na trasie zaczęło pojawiać się coraz więcej fanów, dla których stworzono też specjalne zorganizowanie punkty kibicowania z muzyką i innymi atrakcjami.banner___r__dtekstowy.jpgOrganizatorzy postanowili też zaprosić do współpracy Jerzego Skarżyńskiego, jednego z najlepszych polskich maratończyków w historii, który przygotował ogólnodostępny plan treningowy przygotowujący uczestników do pokonania maratonu. Plan ten został opublikowany w internecie za darmo przez Fundację Maraton Warszawski, tak aby każdy mógł mądrze przygotować się do „królewskiego dystansu”.

Kamieniem milowym okazała się akcja #BiegamDobrze. Jest to pierwszy biegowy projekt w kraju, który oparty jest na modelu aktywnej charytatywności. Jego początek miał miejsce 4 lata temu i do tej pory już blisko 4 miliony złotych trafiło do instytucji charytatywnych.

Podczas każdy z uczestników będzie mógł wybrać tradycyjny model płatności lub charytatywną  ścieżkę rejestracji #BiegamDobrze. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wskazaną podczas rejestracji organizację. Wystarczy uzbierać kwotę minimalną, aby otrzymać unikalny numer startowy.

Tradycję maratonu, historię imprezy i to jak się zmieniała będzie można poznać dzięki filmowi dokumentalnemu, który swoją premierę będzie miał podczas specjalnych pokazów. Produkcja przygotowana specjalnie z okazji wejścia w piątą dekadę działalności imprezy będzie emitowana także w telewizji.

A już teraz zapraszamy wszystkich do sprawdzenia swoich sił na maratońskim dystansie. Start 29 września! Zapisy na stronie wydarzenia.