NB 1080v12
 
4 lipca 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

33. Maraton Warszawski – zupełnie nowa trasa


W tym roku uczestnicy 33. Maratonu Warszawskiego zmierzą się z dystansem 42,195 km na nowej trasie. Maratończycy wystartują z Placu Na Rozdrożu. Meta biegu znajdować się będzie natomiast w parku Agrykola, gdzie biegacze będą mogli odzyskać siły podczas pikniku.

Tegoroczny 33. Maraton Warszawski po raz pierwszy w historii wystartuje z Placu Na Rozdrożu, skąd zawodnicy pobiegną Alejami Ujazdowskimi, ulicami: Marszałkowską i Belwederską oraz – również po raz pierwszy – główną aleją parkową przetną Łazienki Królewskie. Później uczestnicy zawodów będą walczyć z dystansem na ulicach: Gagarina i Sobieskiego, wbiegną – po kilkunastoletniej przerwie – na Ursynów, by wreszcie wrócić przez Powsin, Wilanów i Sadybę na Powiśle.

Mapa MW33Trasa biegu znacznie różni się od tych, z którymi zmagali się maratończycy w ubiegłych latach. W tym roku organizator biegu, Fundacja „Maraton Warszawski”, zdecydował się ominąć ścisłe centrum Warszawy, w którym trwają liczne remonty drogowe przed EURO 2012.

– Postanowiliśmy zmienić trasę tegorocznej imprezy aby uniknąć dodatkowych utrudnień w, i tak już sparaliżowanym przez remonty, centrum. – mówi odpowiadająca za komunikację z mediami w Fundacji „Maraton Warszawski” Magdalena Skrocka. – Zdecydowaliśmy, że o wiele przyjemniej będzie się biegło szerokimi przestrzeniami południowych rejonów miasta niż zwężonymi i posiekanymi zaporami drogowymi ulicami Śródmieścia i Pragi.

Nowa trasa jest bardzo szybka. Niewielka liczba podbiegów oraz długie proste odcinki sprawią, że biec będzie się o wiele łatwiej i szybciej niż w poprzednich latach.

– To najprawdopodobniej najszybsza trasa Maratonu Warszawskiego w ciągu ostatnich 10 lat. Różnica wysokości między startem i metą wynosi około 29 m, a jedyny zauważalny podbieg znajduje się w połowie trasy. Dodatkowym ułatwieniem jest także stosunkowo mała liczba zakrętów – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”. – Można powiedzieć, że to idealna trasa do bicia rekordów życiowych. – dodaje.

Start na Placu Na Rozdrożu i meta w parku Agrykola są oddalone od siebie jedynie o 400 m. Przy linii mety znajdować się będzie także Miasteczko Maratońskie, gdzie po wyczerpującym biegu zawodnicy będą mogli zrelaksować się podczas pikniku na łonie natury. Tam również zostaną rozmieszczone najważniejsze dla maratończyków punkty, takie jak szatnie czy depozyty. 

Trasa 33. Maratonu Warszawskiego prowadzi przez m.in. aleje Łazienek Królewskich.  Władze parku długo wzbraniały się przed otwarciem bram przed biegaczami. Dopiero w 2009 roku częściowo zniesiono zakaz uprawiania w Łazienkach joggingu, a już 25 września 2011 przez aleje Łazienek przebiegnie kilka tysięcy maratończyków!

Więcej informacji na temat trasy 33. Maratonu Warszawskiego znajduje się na stronie internetowej www.maratonwarszawski.com.pl

FORUM DYSKUSYJNE

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl