
Czołowi lekkoatleci z Polski i całego świata już po raz ósmy uczczą pamięć siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej – Ireny Szewińskiej podczas Memoriału poświęconego jej pamięci. Mityng zostanie rozegrany w piątek 29 maja w Bydgoszczy. Wśród zgłoszonych są m.in. Natalia Bukowiecka, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński i Marcin Karolewski (wszyscy na 400 m), Pia Skrzyszowska, Alicja Sielska i Klaudia Wojtunik oraz Jakub Szymański i Damian Czykier w biegach odpowiednio na 100 m ppł. i 110 m ppł. W biegach średnich na koronnym dystansie (1500 m) pobiegnie Klaudia Kazimierska, a w biegu mężczyzn na półtora kilometra Michał Rozmys. Na 800 o wyniki postarają się Bartosz Kitliński, Mateusz Borkowski, Filip Ostrowski, Patryk Sieradzki, Anna Wielgosz, Angelika Sarna i Aleksandra Formella. Obecność wielu medalistów olimpijskich i mistrzostw świata na pewno wpłynie na wysoki poziom rywalizacji, a Polacy powinni liczyć się walce o dobre lokaty.
Irena Szewińska po swoje pierwsze trzy medale olimpijskie sięgnęła już w wieku 18. lat. Startując na igrzyskach olimpijskich w Tokio zdobyła złoty medal z koleżankami ze sztafety 4×100 m, a kolejne, srebrne w biegu na 200 metrów i skoku w dal. Z kolei cztery lata później, w 1968 roku w Meksyku wywalczyła złoto w biegu na 200 metrów oraz brąz w biegu na 100 metrów. Do tego należy dodać brąz w biegu na 200 metrów na igrzyskach w Monachium w 1972 roku, a zwieńczeniem jej niesamowitej kariery było złoto w biegu na 400 metrów w Montrealu w 1976 roku. Irena Szewińska po zakończeniu kariery sportowej aktywnie działała w strukturach sportowych w Polsce i na świecie. W Polskim Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) pełniła funkcję prezesa w latach 1997–2009. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii związku. W czasie jej kadencji polska lekkoatletyka rozwijała się organizacyjnie i sportowo, a reprezentanci Polski odnosili sukcesy na mistrzostwach świata, Europy oraz igrzyskach olimpijskich. Szewińska angażowała się także w promocję lekkiej atletyki wśród dzieci i społeczeństwa. Od 1998 roku była członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). W strukturach tej organizacji reprezentowała Polskę aż do swojej śmierci w 2018 roku. Brała udział w pracach wielu komisji MKOl i była ceniona za doświadczenie sportowe oraz działalność organizacyjną. Równocześnie pełniła funkcję wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl). Zmarła 29 czerwca 2018 r.

– Start na tych zawodach ma dla mnie szczególne znaczenie, bo byłam wiele razy porównywana do pani Ireny – mówi Natalia Bukowiecka. – Nie ma słów, w których byłabym w stanie oddać mój podziw do jej kariery i osiągnięć, dlatego zawsze wyjątkowo smakuje mi start na tych zawodach. Ponadto starty w Polsce mają wyjątkową atmosferę i dlatego chętnie pojawiam się na takich mityngach. Cieszę się, że ludzie doceniają moje sukcesy. Wszystkie spotkania z kibicami są dla mnie bardzo ważne i zawsze staram się znaleźć czas na zdjęcia czy autografy – podkreśla polska biegaczka.
Na 1500 m w rodzinnych okolicach pobiegnie Klaudia Kazimierska, która świetnie rozpoczęła sezon biegiem na 800 m w USA (1:58,18). W Bydgoszczy jej najpoważniejszymi rywalkami wydają się Brytyjka Melissa Courtney-Bryant i Włoszka Gaia Sabattini. W tej konkurencji pobiegną jeszcze dwie Polki: Aleksandra Płocińska i Aleksandra Bereśniewicz. Na tym samym dystansie, ale w biegu mężczyzn z Polaków wystartuje Michał Rozmys i Wiktor Miłkowski, którzy będą rywalizowali w bardzo mocnej stawce 15 zawodników.

Bieg na 800 m kobiet odbędzie z udziałem Brytyjki Jemmy Rekkie posiadającej rekord życiowy 1:55,61 (z Diamentowej Ligi w Londynie 2024, a Keely Hodgkinson pobiegła tam jeszcze sekundę szybciej). Drugi rekord życiowy na listach zgłoszeń ma Francuzka Renelle Lamote (1:57,06). Poniżej granicy 1:58 biegała w swojej karierze kolejna z Brytyjek zgłoszonych do tego biegu – Phoebe Gill (1:57,86) oraz Nelly Jepkosgei reprezentująca Bahrajn (1:57,69). Polskę reprezentować będą Anna Wielgosz, Angelika Sarna i Aleksandra Formella, a bieg poprowadzi Agata Kołakowska.
W biegu mężczyzn najlepszym rekordem życiowym może się pochwalić Ben Pattison (1:42,27), który w tym sezonie pobiegł już 1:44,19. Drugi najlepszy rekord życiowy ma Holender Samuel Chapple (1:43,96), a w tym roku mocno biegał też Australijczyk Bob Abdelrahim (1:44,27). Powalczą z nimi czterej Polacy: Bartosz Kitliński, Mateusz Borkowski, Filip Ostrowski i Patryk Sieradzki, a bieg poprowadzi Piotr Kiodoń.
W biegach płotkarskich na 100 m kobiet rozegrane zostaną po dwie serie eliminacyjne, a nieco ponad godzinę później odbędą się finały. Awansują do nich trzy najlepsze z każdego biegu i kolejne dwie z najlepszymi czasami.
W biegu kobiet w serii pierwszej pobiegnie bardzo mocna Amerykanka Alaysha Johnson (rekord życiowy 12,31 z 2024 r.), a z Polek pobiegną Pia Skrzyszowska (w serii drugiej), Karolina Gajewska, Alicja Sielska i Nikola Brożyna.
W biegu mężczyzn na 110 m ppł. faworytem pierwszej serii jest Amerykanin Jamal Britt. Jego rekord życiowy od 2024 r. wynosi 13,07, a w tym roku czterokrotnie wyrównywał ten wynik (dwukrotnie w USA i wygrywając mityngi Diamentowej Ligi w Szanghaju i Xiamen). W serii tej zobaczymy brązowego medalistę mistrzostw świata z 2022 r. – Hiszpana Asiera Martineza, Kubańczyka Kendry’ego Kenendeza i dwóch Franzuzów, a z Polaków Damiana Czykiera i Olgierda Michniewskiego. Zasady awansu są takie same jak i pań (3+3Q, 2+2 q).
W drugiej serii pobiegnie halowy mistrz świata z Torunia Jakub Szymański, który w tym roku wygrał wszystkie 16 biegów, w których brał udział (łącznie z eliminacjami). Rekordzista Polski w niedzielę 24 maja rozpoczął sezon w Lublinie (13,33), a w Bydgoszczy zmierzy się w eliminacjach m.in. z Belgiem Michaelem Obasuyi, Amerykaninem Louisem Rollinsem, Francuzem Thomasem Wilkesem i Holendrem Jobem Geerdsem. Stawkę uzupełnią trzej Polacy: Hubert Woźniak, Szymon Basaj i Jakub Bujak. W finale pojedynek Szymański – Britt może być bardzo ciekawy.
Konkurencje biegowe na 8. Memoriale Ireny Szewińskiej zakończą się dystansami 400 m, najpierw mężczyzn, a później kobiet. W pierwszym z tych biegów zobaczymy Kajetana Duszyńskiego, Marcina Karolewskiego i Wiktora Wróbla, a wszyscy ich rywale – trzech Belgów, Holender i Jamajczyk posiadają rekordy życiowe poniżej 45 sekund.
Na ostatni bieg Memoriału warto poczekać, ponieważ odbędzie się on z udziałem Natalii Bukowieckiej i Justyny Święty-Ersetic, których największą rywalką będzie Brytyjka Yemi Mary John, walcząca z nimi na niedawnych World Relays w Gaborone. John rozpoczęła sezon w biegu indywidualnym na stadionie 17 maja, kiedy wygrała mityng World Athletics Cointinental Tour Gold w Tokio na 400 m. Tuż przed godz. 18:00 zaplanowano bieg na 100 m w krajowej obsadzie, w którym faworytem jest Dominikiem Kopeć.
W rzucie oszczepem kobiet wystąpią aż 4. Polki – wicemistrzyni olimpijska Maria Andrejczyk, Adrianna Sułek-Schubert, Małgorzata Maślak-Glugla i Gabriela Andrukonis, a ich rywalką będzie m.in. mistrzyni olimpijska z 2016 r. – Sara Kolak z Chorwacji. Wśród mężczyzn jedynym Polakiem w rzucie oszczepem będzie Dawid Wegner. Jednym z faworytów skoku o tyczce będzie Piotr Lisek, który w tym sezonie skoczył 5,75, podobnie jak Francuz Ethan Cormont. W skoku wzwyż Filip Kołodziejski i Mikołaj Szczęsny spróbują zagrozić Włochowi Stefano Sottile, brązowemu medaliście mistrzostw świata – Czechowi Janowi Štefeli, dwóm Meksykanom z sensacyjnym zdobywcą srebrnego medalu na HMŚ Kujawy Pomorze 26 – Ericowi Portillo (2,30) i Belgowi Jefowi Veimeirenowi.
16:35 – 4×100 m Kobiet
16:45 – 4×100 m Mężczyzn
17:00 – Ceremonia otwarcia
17:00 – Rzut oszczepem Mężczyzn
17:12 –100 m ppł. Kobiet eliminacje
17:30 –110 m ppł. Mężczyzn eliminacje
17:45 – 4×100 m MIX
17:53 – 100 m Mężczyzn (obsada krajowa)
18:05 – Skok o tyczce Mężczyzn
18:07 – 400 m ppł. Kobiet
18:20 – 400 m ppł. Mężczyzn
18:30 – 1500 m Kobiet
18:40 – 1500 m Mężczyzn
18:40 – Skok wzwyż Mężczyzn
18:55 –100 m ppł. Kobiet finał
19:05 –110 m ppł. Mężczyzn finał
19:20 – 800 m Kobiet
19:30 – 800 m Mężczyzn
19:44 – 400 m Mężczyzn
Wejściówki wciąż są dostępne w dwóch kategoriach cenowych – kategoria pierwsza kosztuje 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy), a kategoria druga odpowiednio 20 i 10 złotych. Bilety ulgowe przysługują młodzieży uczącej się i studentom do 26. roku życia oraz emerytom i rencistom, a także osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom. Dzieci do ukończenia siódmego roku życia będą mogły wejść na stadion bezpłatnie. Sprzedaż biletów prowadzona jest w portalu eBilet.pl.
Transmisja z 8. Memoriału Ireny Szewińskiej odbędzie się w piątek 29 maja 2026 r. od godz. 18:00 w Polsacie Sport 1, Polsacie Sport Premium 1 oraz w Polsacie Box Go.
:isty startowe i wyniki online 8. Memoriału Ireny Szewińskiej można znaleźć na stronie Domtel-Sport.