new balance 880
 
25 kwietnia 2018 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Treningowa codzienność – ankieta


Zwracam się z prośbą o wypełnienie ankiety. Ankieta ta będzie bazą do mojego artykułu, który się ukaże na bieganie.pl. Po latach obserwacji trenujących amatorów – samego siebie oraz moich znajomych, po przeczytaniu wielu książek o treningu i diecie, po analizie wielu dyskusji na różnych forach treningowych, doszedłem do pewnych druzgocących, aczkolwiek oczywistych wniosków, które skłoniły mnie do przelania tego na papier (czy raczej ekran).

Artykuł skupi się głównie na tych amatorach, którzy są maksymalnie obłożeni obowiązkami dnia codziennego czyli praca plus rodzina/dzieci, a do tego próbują jeszcze ambitnie trenować. Dlaczego? Ponieważ tu właśnie zauważyłem OGROMNY problem, dotyczący tej ciągle powiększającej się grupy. Jestem ogromnie ciekaw jak ankiety mają się do moich obserwacji.

Na etapie przygotowywania wstępnych założeń do artykułu oraz samej ankiety, po rozmowach ze znajomymi, ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu okazało się, że jest cień szansy na uzyskanie (dla porównania) ankiet od kilku sportowców trenujących zawodowo. Dlatego też ostatecznie rozszerzyłem ankietę, aby nie było nieporozumień oraz wątpliwości przy wypełnianiu oraz ocenie wyników.

Z góry bardzo dziękuję za wypełnienie ankiety.

Wyjaśnienia do ankiety:


Amator/Zawodowiec
– Zawodowcy to osoby, które utrzymują się ze sportu, jest to w zasadzie ich jedyne zajęcie oraz źródło utrzymania, pozostali to My Amatorzy, dla których trenowanie to tyko urozmaicenie (utrudnienie) dnia codziennego.

Dyscyplina – dyscyplina wiodąca (np. jeśli ktoś głównie biega, ale dodatkowo jeździ na rowerze i pływa, to zaznacza bieganie).

Wychowywanie dziecka/dzieci
– nie ważne czy ktoś ma dzieci czy nie, tylko czy realnie zajmuje się ich wychowywaniem, ponieważ jest to bardzo ważny czynnik wpływający na rozkład dnia codziennego.

Czy w aspekcie dbania o jakość treningów oraz regeneracji zwracasz uwagę na odżywianie?
Tak – cały czas pilnuję diety i dbam o to co jem
Nie – nie zwracam uwagi na to co jem
Czasami – raz pilnuje diety, raz nie

Dzień Treningowy
– dane w odniesieniu do konkretnego jednego (dowolnie wybranego) MOCNEGO, a więc nie lekkiego lub regeneracyjnego, dnia treningowego (24h).

Tydzień Treningowy
– dane w odniesieniu do konkretnego jednego (dowolnie wybranego) MOCNEGO, a więc nie lekkiego lub regeneracyjnego, pełnego tygodnia treningowego (7x24h=168h), proszę podać dane sumaryczne z tego całego tygodnia

Sen – całkowita ilości godzin snu, uwzględniając ewentualne drzemki
Praca – praca + dojazd do pracy (np. 8+1=9h, czyli podajemy 9)
Objętość treningowa – same treningi, bez dojazdu, sumujemy wszelkie nasze treningi, nawet te poboczne (np. bieganie + siłownia + siatkówka)
Ilość treningów – ilość treningów dziennie/tygodniowo, którymi robimy nasz objętość treningową, jeśli ktoś np. biega/dojeżdża rowerem do i z pracy, to mamy już 2 treningi dziennie (no chyba, że jest to 5-10min i nie traktujemy tego w ogóle w kategorii treningu)
Regeneracja – świadoma czynna regeneracja, czyli wszelkie masaże, sauny, solanki, rolowanie, krioterapia, itp. a nie np. leżenie na kanapie przed TV lub „nicnierobienie” w pracy (szczęściarze!), bez snu!

Proszę podawać wartości liczbowe jako liczby całkowite lub ułamkowe używając kropki np. 8 lub 10.5 —>obecnie ankieta już wymusza prawidłowy format liczb.