świąteczne bieganie
21 grudnia 2021 Krzysztof Brągiel Lifestyle

Świąteczne Bieganie 2021. MKON chce pobić rekord


Pierwszym celem było 1 000 kilometrów, w te święta może paść sto razy więcej. Marcin Konieczny kontynuuje coroczną akcję „Świąteczne Bieganie”. Każdy kilometr pokonany w dniach 25-26 grudnia, pomoże w sfinansowaniu stypendiów Nidzickiego Funduszu Lokalnego. Licznik można nabijać biegiem lub marszem.

W tym roku hasłem zabawy jest #więcejniż85163. Żeby sponsorzy przekazali pieniądze na stypendia dla uczącej się młodzieży i studentów, trzeba poprawić zeszłoroczny wynik i tym samym zbliżyć się do 100 000 kilometrów. Pomysłodawcą akcji jest mistrz świata Ironman, Marcin Konieczny (znany w mediach społecznościowych, jako MKON). Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy założył się z koleżanką, że zdoła namówić ludzi, aby w świąteczne dni wstali od stołu i wspólnymi siłami nabili co najmniej 1 000 kilometrów. Udało się wykonać 200 procent normy i ustrzelić grubo ponad 2 000.

W zeszłym roku celem było 73 245. Plan wykonano z nawiązką, dlatego w te święta uczestnicy akcji będą musieli wybiegać więcej, niż 85 163. Urosła nie tylko trudność zadania, ale też stawka.

– W poprzednim roku nasi sponsorzy zadeklarowali przekazanie 20 000 złotych. Tym razem w puli jest 30 000 – powiedział nam MKON. – Wiadomo, że fajnie byłoby przekroczyć magiczną granicę i uzbierać więcej niż 100 000 kilometrów. Ale dla mnie najważniejsze, żeby zrealizować cel. Nieważne w jakim wymiarze. Będę zadowolony, jeśli uda się pobić 85 163 chociażby o 1 kilometr – podkreśla popularny triathlonista.

mkon1

Lista firm, które zdecydowały się zostać mecenasami akcji robi wrażenie. W tym roku „Świąteczne Bieganie” wspomogą: MB Motors Poznań, PORTA Drzwi, BEKO Latis, New Balance Poland, Challenge Gdańsk, Swimbiosis, Negotti i TPM Logistics. Wspomogą, o ile uda się zrealizować zakład.

Co zrobić, żeby dorzucić do puli swoje kilometry? Wystarczy udokumentować aktywność zdjęciem i wpisać liczbę pokonanych kilometrów w formularzu na stronie swiatecznebieganie.pl. Akcja startuje dokładnie o północy w wigilijną noc i potrwa do końca drugiego dnia świąt. Pierwsze kilometry można więc zainkasować, wracając spacerkiem z pasterki.

Nie trzeba posiadać zegarka z GPS-em, ani aplikacji w telefonie, żeby udokumentować swój wyczyn. Wystarczy zdjęcie zatrzymanego czasu na zwykłym stoperze. Jak podkreśla MKON, akcja ma charakter zabawy. Organizatorzy liczą na uczciwość uczestników, choć, jeśli ktoś załączy zdjęcie sugerujące, że przebiegł 100 kilometrów (a nie jest Darkiem Nożyńskim), zostanie to zweryfikowane.

– Przyjęliśmy, że każde 6 minut biegu to 1 kilometr, natomiast w przypadku spaceru na 1 kilometr przeliczymy każde 10 minut – wyjaśnia Konieczny.

Podobnie jak rok temu, jako redakcja bieganie.pl, zachęcamy do udziału w zabawie. Deklarujemy, że sami dorzucimy do puli, co najmniej kilkadziesiąt kilometrów. Biegając 25 i 26 grudnia nie tylko spalimy makowca, ale też wspomożemy program stypendialny Nidzickiego Funduszu Lokalnego. Po więcej informacji zapraszamy na Facebooka. Świąteczną aktywnością będzie można podzielić się na stronie wydarzenia (Świąteczne Bieganie 2021 | Facebook).

Zdjęcia: facebook.com/niemaniemoge

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.