NB 1080v12
 
25 stycznia 2016 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Podsumowanie roku w oparciu o KalendarzBiegowy.pl


Ile biegów odbyło się w minionym roku? Ilu biegaczy wzięło w nich udział? W którym miesiącu odbyło się najwięcej biegów? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym zestawieniu stworzonym w oparciu o dane gromadzone w naszym serwisie KalendarzBiegowy.pl.

Boom na bieganie minął? To zbyt odważne stwierdzenie. O ile frekwencja na wielu imprezach zaczyna maleć, to biegaczy wciąż przybywa, podobnie jak biegów, których w ubiegłym roku zorganizowano aż 4341 (według danych z kalendarzbiegowy.pl)!

Grubo ponad 4 tysiące biegów, średnio 360 biegów miesięcznie to imponujące liczby. Biegacze mają w czym wybierać, a największy wybór mają oczywiście wiosną (maj, czerwiec) i jesienią (wrzesień, październik). Liczbę biegów organizowanych w poszczególnych miesiącach doskonale obrazuje poniższą infografika, gdzie wielkość pojedynczego koła odzwierciedla liczbę biegów organizowanych w danym miesiącu.

infografika miesiace

Skoro znamy liczbę biegów organizowanych w poszczególnych miesiącach, to teraz warto byłoby wiedzieć jak przekłada się to na frekwencję. Tu sytuacja jest bardzo podobna, najwięcej osób uczestnicy w zawodach odbywających się w maju, czerwcu, wrześniu, październiku oraz kwietniu, który dużą liczbę uczestników zawdzięcza organizacji półmaratonu w Poznaniu, ORLEN Warsaw Marathon w Warszawie (maraton i bieg na 10 km), a także maratonów w Dębnie, Łodzi i Krakowie.

Zdecydowanym liderem jest maj. W maju w zawodach udział wzięły aż 113 624 osoby, co jest wynikiem zdecydowanie lepszym od wszystkich innych miesięcy (drugi w rankingu jest październik z 94 354 biegaczami). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że majowi po prostu sprzyjał kalendarz. W maju ubiegłego roku mieliśmy aż 5 weekendów, a jak wiadomo zdecydowana większość zawodów biegowych organizowanych jest właśnie soboty i niedziele.

wykres miesiace

Oczywiście w naszym zestawieniu frekwencyjnym uwzględniliśmy tylko te biegi, do których wyniki udało nam się znaleźć i zaimportować do kalendarza. Takich biegów było w sumie 3612 co stanowi 83% całości.

Jaki typ biegów jest najpopularniejszy?

Bieganie to już nie tylko biegi uliczne, przełajowe czy na bieżni. W kalendarzu pojawia się coraz więcej biegów po schodach, biegów z przeszkodami i przede wszystkim biegów górskich. Których z nich jest najwięcej? Oczywiście – tu nie ma niespodzianki – w kalendarzu dominują biegi uliczne i przełajowe.

W Polsce organizatorzy wciąż skupiają się na biegach organizowanych na ulicach miast, w parkach czy w przełaju. Ten typ imprez to ponad 90% wszystkich biegów. 

Mniejszy, aczkolwiek coraz większy udział mają biegi górskie, które już stanowią blisko 6% biegów oraz szybko zyskujące na popularności biegi z przeszkodami – 1,2%. Biegi po schodach to wciąż niewielki ułamek – zaledwie 0,2%. 

wykres rodzaj

A co z podziałem na dystanse? Tu, głównie za sprawą cotygodniowych biegów z cyklu parkrun, dominują biegi na 5 km, które stanowią aż 44% wszystkich biegów. A co gdybyśmy nie uwzględnili parkrunów? Wówczas liderem zostaną biegi na 10 km, które stanowić będą ponad 25% wszystkich biegów (5 km drugie miejsce i udział w 23% biegach).

Najmniej organizowanych jest biegów na dystansach dłuższych niż półmaraton i jednocześnie krótszych od maratonu. Stanowią one zaledwie 1% wszystkich biegów. Co ciekawe niewiele więcej jest biegów ultra, które nie przekroczyły 2%.

Poniżej dwa wykresy przedstawiające stosunek liczby biegów w zależności od dystansu bez biegów parkrun (wykres z lewej strony) i z 5-kilometrowymi biegami parkrun (wykres z prawej).

wykres dystans

Bądź aktywny, zbieraj punkty i odbieraj nagrody

Wszystkich powyższych statystyk nie udałoby się nam zebrać gdyby nie użytkownicy serwisu KalendarzBiegowy.pl. To głównie oni dodają do kalendarza kolejne biegi i dostarczają nam informacji o liczbie i typie organizowanych zawodów. My, każdego aktywnego użytkownika nagradzamy punktami, które potem można wymienić na bony.

W tym roku system nagradzania aktywnych użytkowników wciąż działa. Tym razem zdobyte punkty wymieniać można na zakupy w Sklepie Biegacza.

bony_sb.png
Sklep Biegacza to ogólnopolska sieć specjalistycznych sklepów dla biegaczy oraz dla tych, którzy dopiero zaczynają biegać. W kalendarzu, po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów, wybrać można cztery bony na zakupy w wysokości 100, 200, 300 i 400 zł. 

Osoby, które zdecydują się na wymianę punktów na nagrody w postaci bonów na zakupy w Sklepie Biegacza będą mogły je zrealizować zarówno w sklepie stacjonarnym, jak również przez Internet. Dodajmy jednak, że użytkownicy będą mogli wybrać wyłącznie produkty nieprzecenione oraz nie będące elektroniką.

Regulamin przyznawania nagród znajdziecie tutaj: kalendarzbiegowy.pl/regulamin_nagrody.html
Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl