NB 1080v12
 
3 lipca 2018 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

P. Haregman: Trening siłowy do triathlonu – książka także dla biegaczy


Poszedłem na bieżnię. Mały (200m) tartanowy stadion przy jakiejś szkole. Kiedy wchodziłem na teren, minął mnie biegiem jakiś biegacz. To co od razu rzuciło mi się w oczy, to styl jego biegu. Raczej powłóczenie nogami, prawie na prostych kolanach, zero dynamiki czy sprężystości. „Typowy ultras” – pomyślałem. Ale później pomyślałem, że tak wygląda ogromna rzesza biegaczy amatorów.

Ten akurat nie był już młody, pewnie 55 lat. Ale tak jak on rusza się wielu, także młodszych. Mają ograniczony zakres ruchu stawu biodrowego, uniesienie kolana sprawia im trudność, stopa jest raczej bierna. Wielu biegnie prowadząc kolana nieco na boki, tak jak gdyby prowadzili przed sobą wielką gumową piłkę o średnicy 1m.

On robił na stadionie „szybkość” na 800m odcinkach, ja trochę przebieżek, które nazywam „maintenance” (termin używany w programowaniu, chodzi o utrzymanie zbudowanego systemu, można powiedzieć, że jest to „konserwacja”). Zaczęliśmy rozmawiać. Okazało się, że szykuje się do złamania życiówki w biegu 24h (czyli nie pomyliłem się, że ultras) ale jeszcze mu trochę brakuje, bo ostatni bieg 12godzinny nie poszedł mu dobrze. Zapytałem się go jak planuje nadrobić te braki. Zaczął mi coś opowiadać o różnych biegowych jednostkach treningowych. W końcu zapytałem się go, czy robi jakąkolwiek siłę ogólną czy sprawność. Powiedział, że nie robi. Powiedziałem mu, że nawet jedna sesja w tygodniu przyniosłaby mu pewnie większe korzyści niż dodatkowa sesja biegowa. Powiedział, że nie bardzo wie jak to robić.

Książka, której fragment prezentujemy poniżej jest dla tych, którzy potrzebują jakiegoś drogowskazu na papierze, chcą mieć konkret w ręku. Napisana jest prostym językiem, dobrze przetłumaczona (Kuba Krause)

Jest skierowana do triatlonistów ale jak wiadomo, triatlon to także bieganie i o treningu siłowym pod bieganie jest tam sporo.

To także przykładowe plany treningu siłowego do wszystkich dystansów triathlonowych, zestawy ćwiczeń dla poszczególnych dyscyplin.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Buk Rower. Dostępna na bukrower.pl.

Autor, Patrick Hagerman – doktor nauk związanych ze sportem i wychowaniem fizycznym, wykładowca uniwersytecki, autor książek, podręczników i licznych artykułów na temat przygotowania fizycznego w sporcie. Trener triathlonowy i personalny, członek NSCA (Narodowego Związku Przygotowania Fizycznego). Od 25 lat bierze aktywny udział w zawodach triathlonowych, kolarskich i windsurfingowych.

Tytuł: Trening siłowy do triathlonu
Autor:Patrick Hagerman
Format: 145×205 mm
ISBN: 978-83-64131-30-1
Wydawca: Wydawnictwo Buk Rower
Liczba stron: 240
Rok wydania: 2018
Cena okładkowa: 34,90 zł
Cena internetowa: 25,00 zł

LINK DO SKLEPU

Fragmenty książki

sila1

sila2
sila3
sila4
siowy spistresci

Redakcja Bieganie.pl