Chyba za wysokie tętno podczas treningów

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
romulus13
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2019, 18:06
Życiówka na 10k: 55min
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam. Biegam od 9 miesięcy. Waga 76 wiek 45 lat. Co drugi dzień biegam 5-7km w tempie 5 min/km. biegam bez przystanków nie robię przerw (do tej pory )Moje pytanie to : tętno podczas biegu to średnio 160, nieraz 165 gdzie moje HR max to 177. Nie mogę zejść niżej, żeby utrzymać tętno 145 muszę co 200 metrów robić kilkunasto sekundowe przerwy. Martwi mnie też wynik met 5.9 z badania wysiłkowego.tętno spoczynkowe 51, vo2max 49 wg. Zegarka huawei i aplikacji zdrowieTak ogólnie do tej pory biegało mi się przyjemnie tylko te tętno .Echo serca wyszło ok. , wyniki krwi ok . Nie chciałbym się przestawiać na spacery bo czuje się lepiej niż rok temu z drugiej strony nie chciałbym dostać zawału serca .Czy też są osoby na forum które taż tak mają ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2020, 18:46 przez romulus13, łącznie zmieniany 4 razy.
Roman
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zacznę prozaicznie: jak wyliczyłeś/wyznaczyłeś tętno maksymalne?
romulus13
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2019, 18:06
Życiówka na 10k: 55min
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

b@rto pisze:Zacznę prozaicznie: jak wyliczyłeś/wyznaczyłeś tętno maksymalne?
220 minus 45 lat oraz na badaniu ekg wysiłkowym pisze hr max 177
Roman
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4923
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

romulus13 pisze:
b@rto pisze:Zacznę prozaicznie: jak wyliczyłeś/wyznaczyłeś tętno maksymalne?
220 minus 45 lat oraz na badaniu ekg wysiłkowym pisze hr max 177
Trudno powiedziec, to za max tam w nawiasie. Miales to badanie do odmowy? Chyba nie.
Bo nizej, w tabelce "wartosci maksymalne" wyraznie jest podane, ze maksymalny puls 141 osiagnales po 12 min i 54s po od rozpoczecia badania :niewiem:

Wyliczenia typu 220-wiek, mozesz oczywiscie zupelnie radosnie pominac.
To tak jakby wielkosc stopy wyliczac na podstawie wzrostu.

A co do samego tetna w czasie biegania, to u poczatkujacych jest dosc powszechne, ze biegaja na wysokim (wzglednie) pulsie. I to jest ok.
Na portalu jest nawet artykul na ten temat. Poszukaj.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Zostaw ten zegarek w domu no 3 tygodnie i biegaj. Nie umrzesz po drodze.

Niekiedy mnie zaskakuje niewiedza specjalistów od pomiaru EKG. Byl to lekarz czy praktykant?
romulus13
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2019, 18:06
Życiówka na 10k: 55min
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:Zostaw ten zegarek w domu no 3 tygodnie i biegaj. Nie umrzesz po drodze.

Niekiedy mnie zaskakuje niewiedza specjalistów od pomiaru EKG. Byl to lekarz czy praktykant?
Lekarz, do tego nakazał nie przekraczać tętna 145. Próbowałem tak raz biegać i jak sąsiad to zobaczył to krzyczał przez płot że się opierdalam
Roman
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

romulus13 pisze:
Rolli pisze:Zostaw ten zegarek w domu no 3 tygodnie i biegaj. Nie umrzesz po drodze.

Niekiedy mnie zaskakuje niewiedza specjalistów od pomiaru EKG. Byl to lekarz czy praktykant?
Lekarz, do tego nakazał nie przekraczać tętna 145. Próbowałem tak raz biegać i jak sąsiad to zobaczył to krzyczał przez płot że się opierdalam
Zmien lekarza. I to wiem z doświadczenia wielu zawodników.
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Ale co się dziwicie lekarzowi. Lekarz ma ścisłe wytyczne, i nie zna człowieka. Wie za to, że statystyczny mężczyzna w wieku powyżej 40 lat jest w grupie ryzyka jeśli chodzi o choroby serca i ukł. krążenia. Jak się coś stanie, będzie odpowiadał.
Albo więc trzeba iść do lekarza sportowego, albo nie zawracać sobie głowy tym, co napisze ten niesportowy lekarz.

Romulus13 - jeśli się czujesz komfortowo, to Twoje tętno jest ok, nie przejmuj się więc nim za bardzo, a najlepiej pobiegaj bez zegarka, jak Ci radził Rolli. Wysokość tętna to sprawa indywidualna, ja trenuję 3/4 mojego życia i tętno wysiłkowe też mam wysokie, za to spoczynkowe niskie.
romulus13
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2019, 18:06
Życiówka na 10k: 55min
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dziękuję bardzo za rady. Bardziej będę zwracał uwagę na zachowanie mojego organizmu niż na zegarek. A lekarza sportowego odwiedzę jak się uspokoi z tym koronawirusem
Roman
ODPOWIEDZ