Vapor Glove 3 - rozmiarówka

nowyużytkownik2018
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 22 kwie 2018, 00:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mam stopę 27 cm - odpowiadający rozmiar butów 43. Kupiłem Vapor Glove 3 i mimo prawidłowego rozmiaru miałem w nich za dużo miejsca (palce kończyły się przed gumą). Zrobiła mi się dziura w miejscu palucha i dziury na paluchu w skarpetach.
Kupiłem rozmiar 42 tych samych butów. Na początku trochę ciasne na szerokość, później już się rozeszły, palce chowały się za gumą. Ale materiał, tym razem na boku, zaczął się drzeć i skarpety tak samo.

Zastnawiam się czy to po prostu nietrafiony model buta na moje stopy? Jedne były złe na długość, drugie na szerokość, nie ma pośredniego rozmiaru... Dziura na paluchu nie przeszkadza w bieganiu, ale ta robiąca się na boku może już zniszczyć całe buty. Czy Trail Glove byłby lepszy? Potrzebuję butów minimalistycznych (innych niż tych "z palcami") i nie wiem czy Traile dużo się różnią krojem? Czy może polecicie jakąś inną firmę?

Rozumiem, że takie obuwie minimalistyczne ma to do siebie, że jest mniej trwałe, ale w przypadku tych nowych butów biegam w nich dopiero drugi miesiąc. Nie rozumiem, dlaczego rozmiarówka jest podawana jako np. 43 (27cm), a buty mają pełno luzu.
New Balance but biegowy
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

VG 3 ma pośrednie rozmiary. Nie wszystkie sklepy je sprzedają, ale spokojnie można je kupić w Polsce. Mam właśnie takie, ale od jakiegoś czasu używam do chodzenia a nie do biegania, bo biegam wyłącznie w terenie. Nie wiem jak w tym roku, ale rok temu VG3 były robione z jakiegoś badziewnego materiału (dużo gorszego niż VG2), który nawet przy chodzeniu szybko się rozsypywał - pierwsze oznaki uszkodzeń były po miesiącu. W międzyczasie firma wprowadziła VG3 Luna, które mają dużo trwalszą cholewkę: po około roku chodzenia ślady zużycia widać tylko na startym bieżniku na piętach. Z Trailami miałem do czynienia tylko z TG2. Ilością miejsca na stopę i dopasowaniem za bardzo się nie różniły, od VG, a tylko grubszym i bardzo agresywnym bieżnikiem, który na asfaltach może przeszkadzać.
Jeśli nie brakuje ci głębszego bieżnika, to na twoim miejscu kupił bym VG3 Luna, tylko lepiej dopasowane, być może 42,5.
nowyużytkownik2018
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 22 kwie 2018, 00:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Przyjrzałem się starej parze butów i niestety okazuje się, że w nich również pękał materiał w tym samym miejscu co w tych nowych. To zmusza mnie do zastanowienia czy kupno pośredniego rozmariu w ogóle coś da.
Nie wiem czy po prostu ten model buta tak ma i nie mogę oczekiwać by biegać w nim długo bez pęknięć czy może wszystkie minimalistyczne buty tak mają? Jakie trwalsze obuwie minimalistyczne możecie polecić oprócz tych z osobnymi palcami?
Stare buty były używane przez 8 miesięcy, te nowe przez 3 - 3x tydzień.

nowe:
Obrazek
stare:
Obrazek

PS Proszę wybaczyć tego włosa na drugim zdjęciu. :ble:
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Te "nowe", czyli VG3 są zrobione ze złego materiału, o czym pisałem wyżej. Swoje reklamowałem z tego powodu i dostałem zwrot pieniędzy. VG3 Luna są już z dużo lepszego materiału, który nie rozsypuje się tak szybko (na moich nie widać jeszcze śladów zużycia na cholewce a mam je już ponad rok). Teraz są już w sklepach VG4. Nie widziałem ich na żywo ale ze zdjęć wydaje się, że są z tych samych materiałów co VG3 Luna.
Kiedyś się na pewno przetrą, ale nie tak szybko jak te ze zdjęcia.
nowyużytkownik2018
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 22 kwie 2018, 00:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Niestety dostałem info. od sklepu, że "Męskie buty Merrell w ogóle nie są produkowane w rozmiarze 42,5". Czy model Luna rozmiarowo różni się znacznie od tego starszego? Tzn. czy rozmiar 43 w obu będzie tak samo odczuwalny ze względu na krój? Jeśli tak to nie wiem czy jest sens próbować z tym nowym modelem - biegać mogę biegać w trochę za dużych, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie na dłuższą metę.

Tu nachodzi mnie kolejne pytanie - jeśli nie buty Vapor Glove, to co do minimalistycznego biegania? Chyba nie mam zbyt dużego wyboru? Traile to ta sama rozmiarówka i są grubsze. Do tych z osobnymi palcami raczej bym się nie przemógł.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rzeczywiście nie ma 42,5. Byłem przekonany że są, bo noszę 43,5.
Z [url=https://www.merrell.com/US/en/content?c ... sizecharts]tabeli rozmiarów[url] wynika, że oni lecą co pół nr. amerykańskiego a rozmiary EUR są wtórne. Wynika też to, że między 42 a 43 jest pół cm różnicy, tak jak między wszystkimi połówkami.

Ja nie zauważyłem różnicy w kształcie między VG3 a VG3 Luna, choć chyba nie miałem ich jednocześnie na nodze. Na pewno VG2 pasują mi tak samo jak VG3 Luna, bo używam teraz obu i mam w tym samym rozmiarze. Z Twojego pierwszego postu wynikało by, że właściwym dla Ciebie rozmiarem byłby jednak ten mniejszy (42). U mnie np. stopa podczas biegu w minimalach ma tendencję do "skracania się".
nowyużytkownik2018
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 22 kwie 2018, 00:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:Ja nie zauważyłem różnicy w kształcie między VG3 a VG3 Luna, choć chyba nie miałem ich jednocześnie na nodze. Na pewno VG2 pasują mi tak samo jak VG3 Luna, bo używam teraz obu i mam w tym samym rozmiarze. Z Twojego pierwszego postu wynikało by, że właściwym dla Ciebie rozmiarem byłby jednak ten mniejszy (42). U mnie np. stopa podczas biegu w minimalach ma tendencję do "skracania się".
Może spróbuję z Luną (widziałem też VG3 Cotton - ale Cotton jak i Luna nie mają zbyt wielu wystawionych opinii w Internecie lub choćby porównań między nimi i innymi modelami, a to że "nie wytrzymają zbyt długo" to już chyba standard dla tej marki), z tym że nadal będę się obawiał że rozmiarówka nie będzie odzwierciedlała prawdziwego rozmiaru - w najgorszym wypadku będę biegał w trochę większych, bo lepsze to niż za ciasne - krępujące palce i wywołujące ból.

A poza Vapor Glove i Treadami nie ma nic na porównywalnym poziomie w podobnym przedziale cenowym? Widzę, że we wszelkich rankingach Merrelle wygrywają (poza Vibram 5 Fingers), ale być może rozmiarówka tych butów jest po prostu nietrafiona pod moją stopę i muszę przejść na inną markę - nie byłoby fajnie gdybym musiał teraz zacząć się uczyć biegać w butach z grubą podeszwą, bo nie mogę nic znaleźć wsród minimalistycznych. Gdybym miał dobrze dobrany rozmiar to mógłbym kupować VG3 cały czas, przymykając oko na te mniejsze rozdarcia na bucie.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

1. Vivobarefoot Primus Trail - dużo droższe, chyba tylko w zagranicznym internecie do kupienia i mało prawdopodobne, żeby ktoś tu w nich biegał,
2. Inov-8 Bare-XF 210 v2 - lepsza cena, może znajdziesz w PL
3. Możesz poeksperymentować z jakimiś butami z działu "water shoes". Jak znajdziesz coś dobrze sprawdzającego się w bieganiu, to napisz.
4. Tuning butów Kalenji albo innych żelazek.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jest tańsza alternatywa dla VG: https://www.youtube.com/watch?v=22HUuikzYoU. Cena regularna to 37 EUR z dostawą.
Niestety, wygląda jakby w europejskiej dystrybucji nie mieli mojego rozmiaru. Z amerykańskiej strony jest większy wybór kolorów i rozmiarów, ale 60 USD z dostawą.
ODPOWIEDZ