Marc.Slonik - komentarze

Komentarze do blogów treningowych, komentujcie w tym dziale w nie w blogach

Moderator: infernal

Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Witam,

Właśnie zacząłem na forum bloga "2015 trzy maratony w tym dwa naprawdę". Mimo, że jestem zdecydowanie biegaczem amatorem o bardzo niewielkim doświadczeniu, to chyba jednak bieganie przychodzi mi z większą łatwością niż pisanie, więc proszę o odrobinę wyrozumiałości. Ale odrobina wystarczy - jestem otwarty na wszystkie opinie i na słowa krytyki też.
Celem tego nowego wyzwania jest rozwinięcie się w obu dyscyplinach (bieganie i pisanie), a szczytem marzeń byłoby gdybym doszedł do takiej formy, żeby komuś z własnej woli chciało się czytać to co napiszę :) Więc bardzo liczę na Wasze rady.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
sochers
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3431
Rejestracja: 16 sty 2014, 10:35
Życiówka na 10k: 44:15
Życiówka w maratonie: 3:48:12
Lokalizacja: Woodge aka Uć

Nieprzeczytany post

Pierwszy komentujący wita :)

Cieszę się że patent z Google Fit zadziałał - a co do ustawień GSP only, to wtedy sygnał leci tylko z GPS, nie wspomagając się lokalizacjami po GSM/WiFi - jak chcesz uniknać problemów z GPSem - to miej też włączone połączenie danych, zwłaszcza jeśli masz A-GPS (a teraz ma tak zdecydowana większość).

Jak wciąż biegasz za szybko - włącz częstsze powiadomienia o tempie ostatniego ogkrążenia - ale i co 1km wystarczy

Jak Endo Ci mówi 15 km, a Ty masz siłę na 23, to ok, tylko jak zwiększasz dystans, to trzymaj się tempa jakie Ci podpowiada - bo faktycznie, ta te 32 możesz byc gotów, ale bieganie tego za szybko niweczy sens (bo zamiast bazy na luzie spinasz się na 2/3 zakresie).

A te 8 krótkich, szybkich akcentów to właśnie są przebieżki :) Masz je biegać mocno i szybko, ale nie w trupa (żebyś nie biegł pospinany - masz sobie wyobrazić, że opróćz tego, ze biegniesz szybko, ma być ładnie i luźno) - po 60-70 kroków, co daje około 100m - gdzieś wyczytałem, że ma to być biegane na tyle szybko, żebyś dał radę zrobić kolejne powtórzenie w tym samym tempie. Aha, i przewy do pełnego wypoczynku.

Footpod np. na ANT+ da radę, ale jeśli telefon obsługuje ten protokół (chyba srajfony to mają), jak nie - to trzymaj się endo - da radę.

Pozdro i powodzenia.
BLOG: viewtopic.php?f=27&t=40946&start=435
KOMENTARZE: viewtopic.php?f=28&t=40947&start=1680

PBs: 1M - 6'09, 3000 - 12'11, 5k - 20'35, 10k - 44'15, HM - 1:47'11, M - 3:48'12
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

sochers pisze:Pierwszy komentujący wita :)
To ja witam! Cieszę się, że ktoś z własnej nie przymuszonej woli przeczytał wpis na moim blogu. Miałem podejrzenia, że to może nigdy nie nastąpić :)
sochers pisze:Cieszę się że patent z Google Fit zadziałał - a co do ustawień GSP only, to wtedy sygnał leci tylko z GPS, nie wspomagając się lokalizacjami po GSM/WiFi - jak chcesz uniknać problemów z GPSem - to miej też włączone połączenie danych, zwłaszcza jeśli masz A-GPS (a teraz ma tak zdecydowana większość).
No właśnie wiem jak to działa, tylko nie przypominam sobie żebym świadomie zmieniał ustawienia. Zawsze mam na "High Accuracy" (tak mi się zdawało w każdym bądź razie). W zeszłą niedzielę kiedy Endomondo uznało, że prznikałem mury i chodziłem po wodzie po prostu uznałem, że czasem tak jest i już. Dopiero kiedy zainstalowałem Fit, który w ogóle nie działał, zacząłem grzebać i się dogrzebałem.
sochers pisze:Jak wciąż biegasz za szybko - włącz częstsze powiadomienia o tempie ostatniego ogkrążenia - ale i co 1km wystarczy
Mam ustawione co kilometr. Chodzi o to, że w przypadku interwałów, które mają po 200 albo 400m nie wierze za bardzo w rzetelny pomiar z telefonu, na dłuższych dystansach błąd GPS'a się jakoś tam uśrednia i w sumie przekłamanie jest niewielkie.
sochers pisze:Jak Endo Ci mówi 15 km, a Ty masz siłę na 23, to ok, tylko jak zwiększasz dystans, to trzymaj się tempa jakie Ci podpowiada - bo faktycznie, ta te 32 możesz byc gotów, ale bieganie tego za szybko niweczy sens (bo zamiast bazy na luzie spinasz się na 2/3 zakresie).
Tak, tak. Oczywiście, trzymam tempo. Po prostu trening z Endomondo jest jak sądzę szablonem, a jego dostosowanie do indywidualnej kondycji zawodnika sprowadza się do wyliczenia tempa w jakim powinny być wykonywane poszczególne akcenty. Celem tego konkretnego treningu jest poprawa czasu na dystansie 10K, dlatego 15K jest z punktu widzenia tego celu długim wybieganiem, wydaje mi się że nie obciążam się zbytnio dokładając te parę kilometrów, a poprawiam sobie tym samopoczucie, co nie jest bez znaczenia :)
sochers pisze:A te 8 krótkich, szybkich akcentów to właśnie są przebieżki :) Masz je biegać mocno i szybko, ale nie w trupa (żebyś nie biegł pospinany - masz sobie wyobrazić, że opróćz tego, ze biegniesz szybko, ma być ładnie i luźno) - po 60-70 kroków, co daje około 100m - gdzieś wyczytałem, że ma to być biegane na tyle szybko, żebyś dał radę zrobić kolejne powtórzenie w tym samym tempie. Aha, i przewy do pełnego wypoczynku.
Ech, z nazewnictwem różnych form treningowych muszę się jeszcze zaznajomić. Ja umiem rozpoznać długie wybiegania - po tym że są długie ;) Dzięki za rady. Spróbuję dzisiaj popracowac nad tym "ładnie i luźno" bo do tej pory podchodziłem do tego tak, że jak coś ma trwać tylko kilka sekund to trzeba rwać jak Jamajczyk, ale wtedy rzeczywiście nie starcza siły żeby ósme pobiec tak jak pierwsze.
sochers pisze:Footpod np. na ANT+ da radę, ale jeśli telefon obsługuje ten protokół (chyba srajfony to mają), jak nie - to trzymaj się endo - da radę.

Pozdro i powodzenia.
Choć to może wydawać się karkołomne, biegam z Note3 :) (jest ANT+).
Również pozdrawiam.
Awatar użytkownika
sochers
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3431
Rejestracja: 16 sty 2014, 10:35
Życiówka na 10k: 44:15
Życiówka w maratonie: 3:48:12
Lokalizacja: Woodge aka Uć

Nieprzeczytany post

No to jest karkołomnie :D

Terminologia Danielsowska (warto poczytać trochę, PO CO jest każdy trening, natomiast tutaj z grubsza)
Przebieżki: krótkie odcinki po 50-150m
Rytmy (R): 200/400/800 w tempie "na zarżnięcie" ;) - z przerwą do PEŁNEGO wypoczytnku
Interwały: +- tempo biegu na 5km - z przerwą do NIEPEŁNEGO wypoczytnku
Progi: +- tempo biegu na 10km (albo tempo, które jesteś w stanie utrymać przez 1h)
TM : tempo maratońskie :)
BS: Bieg spokojny - tempo wybiegania.

A bieganie Interwałów (które bardziej przypominaja rytmy ;) po 200 m dasz radę "opękać" licząc kroki - wyjdzie ze 120-140 - , albo ustalając odcinek kontrolny "od tego miejsca do trzeciel latarni" - do tego sprawdzasz czas każdego odcinka i masz w miarę dokładny pomiar - na telefonie może być ciężko to ogarnąć, ale zwykły zegarek ze stoperem już da radę :)
BLOG: viewtopic.php?f=27&t=40946&start=435
KOMENTARZE: viewtopic.php?f=28&t=40947&start=1680

PBs: 1M - 6'09, 3000 - 12'11, 5k - 20'35, 10k - 44'15, HM - 1:47'11, M - 3:48'12
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

sochers pisze:No to jest karkołomnie :D
:D Bogiem a prawdą telefonu nie dobierałem pod kątem wygody w bieganiu, ale ogarnąłem już to wyzwanie.
sochers pisze:Terminologia Danielsowska (warto poczytać trochę, PO CO jest każdy trening, natomiast tutaj z grubsza) (...)
Wielkie dzięki za ten skrócony kurs :) - już jestem mądrzejszy. A w kwestii poczytania to masz na myśli ogólnie wiedzę rozproszoną w internetach czy możesz polecić jakąś konkretną pozycję?
sochers pisze:(...)na telefonie może być ciężko to ogarnąć, ale zwykły zegarek ze stoperem już da radę :)
No wiem. Pewnie rzeczywiście prostsze narzędzia są bardziej niezawodne. Jednak może to skrzywienie zawodowe, ale jak mam w planie treningowym 10min takim tempem, 20 sekund takim, a potem minutę jeszcze innym to po treningu chciałbym usiąść przed kompem załadować dane i na wykresie zobaczyć ładne schodki, a nie garbatą dżdżownicę :)
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Bieganie metoda danielsa sobie kup, bardzo duzo ludzi teraz opiera na tym swoje treningi.
Awatar użytkownika
sochers
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3431
Rejestracja: 16 sty 2014, 10:35
Życiówka na 10k: 44:15
Życiówka w maratonie: 3:48:12
Lokalizacja: Woodge aka Uć

Nieprzeczytany post

To pod kątem ostatniego kup Garmina - serio. Ja na 310xt miałem programowane treningi Planu A Danielsa, na zasadzie: 3,2km BS (widełki tempa 5:50 - 6:10 - po opuszczeniu pika) + np. 4x (1km (4:45) - przerwa 2 min. 5:50 - 6:10)) + 20 min. BS + 3x (1km (4:45) - przerwa 2 min. 5:50 - 6:10)) + 3,2km BS (5:50 - 6:10)

A książkę? Kup Danielsa, Hansonów, Skarżyńskiego, itp. - każdy ma podobno trochę inne założenia, ale dopóki nie poukładasz sobie założeń (i/lub) nie zrobisz planu według JAKICHŚ konkretnych założeń - nie będziesz wiedział, co Ci pasuje, a co nie.

Stąd np. zaczynając takiego Danielsa z przymróżeniem oka traktuj rady ludzi mówiących "nie rób tego tak, tylko inaczej" - bo nie wiesz, czy jednostka tak zmieniona na Ciebie zadziała (mimo, że na tego kto Ci radzi mogła nie zadziałać w taki sposób w jaki pisze Daniels, za to po modyfikacji - owszem. Z tym, że u Ciebie może być odwrotnie - pozmieniasz cos i będzie kupa ;))
BLOG: viewtopic.php?f=27&t=40946&start=435
KOMENTARZE: viewtopic.php?f=28&t=40947&start=1680

PBs: 1M - 6'09, 3000 - 12'11, 5k - 20'35, 10k - 44'15, HM - 1:47'11, M - 3:48'12
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dzięki za rady. Muszę sobie w takim razie sprawić książkę Danielsa. Czytałem swego czasu niejakiego Hala Higdona, ale po pierwsze po angielsku, a po drugie jakiś już czas temu dlatego gubię się w nazewnictwie.

A co do sprzętu to właśnie o Garminie myślę, tylko muszę tę pozycję w budżecie jakoś uzasadnić :)
Awatar użytkownika
sochers
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3431
Rejestracja: 16 sty 2014, 10:35
Życiówka na 10k: 44:15
Życiówka w maratonie: 3:48:12
Lokalizacja: Woodge aka Uć

Nieprzeczytany post

Gwiazdka? :) Możesz zaproponować współpłatność przy prezencie - ja tak zrobiłem i na urodziny od zony dostałem Garmina :)
BLOG: viewtopic.php?f=27&t=40946&start=435
KOMENTARZE: viewtopic.php?f=28&t=40947&start=1680

PBs: 1M - 6'09, 3000 - 12'11, 5k - 20'35, 10k - 44'15, HM - 1:47'11, M - 3:48'12
Awatar użytkownika
wypass
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2077
Rejestracja: 20 kwie 2013, 07:02
Życiówka na 10k: 53min 56s
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: radom

Nieprzeczytany post

Hej, będę zaglądał...mamy chyba podobny poziom, ze wskazaniem na mój niższy...
Ta apka od liczenia kroków potrzebuje cały czas włączonego GPSu?
W sensie wyłączasz GPS jak idziesz spać ?
Awatar użytkownika
sochers
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3431
Rejestracja: 16 sty 2014, 10:35
Życiówka na 10k: 44:15
Życiówka w maratonie: 3:48:12
Lokalizacja: Woodge aka Uć

Nieprzeczytany post

Ta apka na szczęście żywi się akcelerometrem i usługami lokalizacji (trzeba mieć włączone - tryb oszczędzanie baterii wystarczy), a nie GPSem, więc jej wpływ na zużycie baterii to 3%. I za darmochę masz fit trackera przy zadzie :)
BLOG: viewtopic.php?f=27&t=40946&start=435
KOMENTARZE: viewtopic.php?f=28&t=40947&start=1680

PBs: 1M - 6'09, 3000 - 12'11, 5k - 20'35, 10k - 44'15, HM - 1:47'11, M - 3:48'12
Awatar użytkownika
wypass
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2077
Rejestracja: 20 kwie 2013, 07:02
Życiówka na 10k: 53min 56s
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: radom

Nieprzeczytany post

I pakietu danych też nie muszę?
To trzeba spróbować...może pójdzie lepiej niż z apką do liczenia kalorii :bum:
I zobaczę ile spalam w pracy :trup:
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

wypass pisze:Hej, będę zaglądał...mamy chyba podobny poziom
Dzięki, zapraszam i też śledzę. Ten "friend request" na Endo to ja.
wypass pisze:Ta apka od liczenia kroków potrzebuje cały czas włączonego GPSu?
W sensie wyłączasz GPS jak idziesz spać ?
Jest dokładnie tak jak pisze @sochers. Ja co prawda GPS'a nigdy nie wyłączam, ale ta akurat aplikacja tego nie wymaga. Wymaga za to, żeby ustawienia lokalizacji były na "High accuracy" albo "Power saving", w trybie "GPS only" nie działa.
Awatar użytkownika
wypass
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2077
Rejestracja: 20 kwie 2013, 07:02
Życiówka na 10k: 53min 56s
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: radom

Nieprzeczytany post

Marc.Slonik pisze:
wypass pisze:Hej, będę zaglądał...mamy chyba podobny poziom
Dzięki, zapraszam i też śledzę. Ten "friend request" na Endo to ja.
wypass pisze:
Dzięki, zobaczymy co to daje...
Choć odkąd mam Garmina telefonu na bieganie nie biorę...ale jak zacznie się w kurtce biegać to się zobaczy czy się pokrywa :taktak:
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

A i idąc tym tropem Ciebie @sochers też znalazłem na Endo :)
ODPOWIEDZ