HRmax a strefy tętna, jakie wartości przyjąć?

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
Awatar użytkownika
Logadin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3271
Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Deter - a tam dupa "Ale kiedy nie szarpiemy tempem to jest prawie jak z paska." :) I tu miałem rozjebane fest. Ran podawał easy na 150 raz na 130 raz na 170 :D U mnie średnio jeden zapis na 4-5 był trafiony (100% zjebane były zawsze z podbiegów, pół na pół dłuższe interwały, 75% zwalone na krótkich interwałach). Więc co człowiek i co zegarek to inna para kaloszy.
j.nalew z tego co pamiętam robiła normalne testy na progi etc.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Logadin
U mnie pokazuje w porządku. Może dlatego, że jest zimno i pot na ręce nie zakłóca sygnału. Pewnie kupię sobie zwykły pasek bo hrm-run ciut drogi.
Awatar użytkownika
ragozd
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 623
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:35
Życiówka na 10k: 34:57
Życiówka w maratonie: 2:45:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ten temat jest postawiony na głowie :P
Nowe Garminy wyznaczają wg paska nie HRMax, a próg beztlenowy. To jest zdecydowanie lepszy parametr niż HRMax, który służy tylko do zgrubnych szacunków. I wtedy strefy ustala się wg tego progu.
Tak samo na teście wydolnościowym nie wyznacza się HRMax, ale właśnie te strefy. Najtańszy FR230 z paskiem to ok 800 zł, test wydolnościowy ok 300 zł - i ma się dokładne wskazania. Podobnie pomiar mleczanu - ale tu potrzebny jest ktoś do pomocy i kto to ogarnia (najlepiej, trener).

Sam HRMax wg mnie jest najtrudniejszy do wyliczenia - mi się udało 3x w 5-letniej karierze biegowej. I najmniej potrzebny w treningu.
www.facebook.com/WarszawskiScyzoryk - mistrz Polski i vicemistrz dzielnicy :)
M45 PB: 5km 17:10, 10km 34:57 HM 1:16:34 M 2:45:28
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Możesz uzasadnić jakim sposobem Garmin mierzy ten próg? Od razu uprzedzam, że znam teorię z instrukcji obsługi - pytam o praktyczną zgodność z prawdą.
Druga rzecz - nawet jeśli znasz swój próg, to co wiesz o progu tlenowym?

Jak w praktyce masz poustawiane strefy i jak je używasz w treningu?
Awatar użytkownika
8i3gacz
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 162
Rejestracja: 02 lis 2017, 09:30
Życiówka na 10k: 38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Przecież nie od dziś wiadomo, że bardziej dokładne jest sugerowanie się strefami LT niż HRmax.

Wysłane z mojego SM-A715F .
5 km - 17m:39s
10 km - 36m:50s
HM - 1g:20m:21s

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dlatego proszę o wyjaśnienie. Dokładność pomiaru LT z zegarka, co z progiem tlenowym, jakie strefy i dlaczego takie.
Dodam jeszcze, ze strefy to jedno, a to jak je biegać to drugie.
mrufka
Wyga
Wyga
Posty: 69
Rejestracja: 01 wrz 2020, 13:32
Życiówka na 10k: 38:39
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Może i ten temat jest postawiony na głowie, ale czy każdy musi być konwencjonalnie spionizowany? :niewiem:

Drugorzędowym punktem końcowym wątku (pierwszorzędowy ująłem w tytule) było wskazanie pytań pobocznych, z jakimi boryka się zapalczywy żółtodziób, a także mechanizmu, w jakim następne wykluwa mu się z poprzedniego: nieumiejętnie (niewspierany latami doświadczeń czy fachowymi radami trenera) próbuje zrozumieć, uporządkować i zastosować parametry biegu podsuwane mu przez taki czy inny zegarek, ew. książkę czy internet. Zrobić dobry użytek z wyliczanych progów, zakresów, średnich itd. Oczywiście przy okazji błądzi, myli pojęcia, eksperymentuje. Potyka się, przewraca, płaci frycowe: dla starych wyjadaczy bywa zabawnie niedouczony i nudny.

Startowałem od zera, biegam samotnie (na pewno za szybko pierwszy zakres – nie mam z kim wtedy porozmawiać, więc swobodna pogawędka jako wyznacznik tempa nie wchodzi w grę), doznaję kontuzji, przyglądam się reakcjom organizmu i próbuję coś z tego wydedukować, coś zmodyfikować. Nie mam mentora czy trenera. Jako greenhorn czytam forum, blogi, książki, czasem nieśmiało pytam – np. tutaj. Pisałem już, że od 3 tygodni bazuję na strefach tętna w oparciu o skalkulowany LT i na razie (w przyszłości być może zmienię zdanie) bardzo mi takie odniesienie odpowiada. Wcześniej przez ponad miesiąc usiłowałem podporządkować się strefom wyliczonym na podstawie domniemanego HRmax (z wzoru na wiek), co mocno frustrowało, bo wolne rozbiegania były zawsze niemiłosiernie wolne (70% to <123 bpm – tak się nie da człapać!). Pod koniec października LT wywrócił założenia do góry nogami i przemianował strefę trzecią na drugą. Dzięki temu obecne BS-y (z niejasnym jeszcze górnym limitem 137/139/143 bpm) to już zupełnie inna inszość. Dziś jako bazę Garmin wskazuje tempo 5:20 – to jednak sensowna 5 z przodu, a nie demotywująca 6. Obecnie musi mi to wystarczyć. Tyle.
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

HRmax ze wzoru może bardzo mylić.
Z kolei dyskomfort wolnego biegania wynika tylko z tego, że aparat ruchu nie zaadaptował się dostatecznie do tego tempa.
Awatar użytkownika
ragozd
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 623
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:35
Życiówka na 10k: 34:57
Życiówka w maratonie: 2:45:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Deter pisze:Możesz uzasadnić jakim sposobem Garmin mierzy ten próg? Od razu uprzedzam, że znam teorię z instrukcji obsługi - pytam o praktyczną zgodność z prawdą.
100% przy bieganiu na szutrze zgodności z testem wydolnościowym. Na asfalcie Garmin trochę szybszy, tartanie jeszcze bardziej, ale to 2 -4% różnicy.
Deter pisze: Druga rzecz - nawet jeśli znasz swój próg, to co wiesz o progu tlenowym?
Strefy treningowe Garmin ustala wg beztlenowego, i to wystarczy do treningu wg tętna.
Deter pisze: Jak w praktyce masz poustawiane strefy i jak je używasz w treningu?
Nie używam. Biegam na zadane tempa i samopoczucie od prawie 4 lat. Tętno służy potem do analizy treningu, jako jeden z parametrów.
www.facebook.com/WarszawskiScyzoryk - mistrz Polski i vicemistrz dzielnicy :)
M45 PB: 5km 17:10, 10km 34:57 HM 1:16:34 M 2:45:28
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

ragozod
Sęk w tym, że próg beztlenowy bez tlenowego to mało informacji. U amatora i tak spora większość treningów jest poniżej beztlenowego.
No ale jeśli chociaż beztlenowy jest ok. to zawsze coś :hej:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Deter pisze:ragozod
Sęk w tym, że próg beztlenowy bez tlenowego to mało informacji.
A jakie jeszcze potrzebujesz?
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

O tlenowym.
Trochę jestem zafiksowany teoretycznie na tym punkcie.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Deter pisze:O tlenowym.
Trochę jestem zafiksowany teoretycznie na tym punkcie.
No i?
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

No i chciałbym wiedzieć na jakiej intensywności on jest.
Awatar użytkownika
ragozd
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 623
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:35
Życiówka na 10k: 34:57
Życiówka w maratonie: 2:45:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
Deter pisze:O tlenowym.
Trochę jestem zafiksowany teoretycznie na tym punkcie.
No i?
Szkoda czasu. Niby znawca, teoretycznie zafiksowany a jednak nie :P
www.facebook.com/WarszawskiScyzoryk - mistrz Polski i vicemistrz dzielnicy :)
M45 PB: 5km 17:10, 10km 34:57 HM 1:16:34 M 2:45:28
ODPOWIEDZ