Strona 1 z 1
Potrzebne rzeczy
: 02 lut 2012, 23:30
autor: leandros
Witajcie!
Jestem na 5 tygodniu przygotowań do półmaratonu Silesia. Mam parę pytań, które mnie nurtują.
Czy potrzebuję pulsometru? Nie wiem czy to ważne, to biegu mierzę tętno i mam 111/113 po 2 minutach od skończenia biegu.
Czy jakiś GPS albo mi coach jest potrzebny? Swoje trasy wyznaczam na mapmyrun.com
Jak regenerować po treningu? Ja zawsze chwilę "ottajam" i wchodzę do gorącej wody i leżę w niej 45 minut

Jaką wagę powinienem mieć. Mam 183 cm wzrostu, 17 lat i wagę spadającą. W Grudniu miałem 83kg dziś już 78kg. Zmieniłem dietę.
Zrezygnowałem z cukrów. Pytanie jakie bmi, waga jest idealne do startu w zawodach?
Bardzo dziękuję za pomoc!!

Re: Potrzebne rzeczy
: 03 lut 2012, 09:47
autor: lapka88
Powiedz przede wszystkim czego oczekujesz względem siebie.
Czego oczekujesz od treningu i startu w zawodach.
PS. Organizator dopuścił Cię do biegu? Masz nieskończone 18 lat więc potrzebna będzie zgoda organizatora i do tego rodziców

Re: Potrzebne rzeczy
: 03 lut 2012, 12:42
autor: leandros
Oczekuję od siebie, że zrzucę jeszcze 3 kilogramy. Wagę mam 78/79 więc przy 75 będzie idealnie. Już mam za sobą start w półmaratonie 18 września w Bytomiu - 2:27. Ale to była prowizorka, przygotowywałem się tylko 5 tygodni. Na zawodach, chcę polepszyć czasy, na półmaratonie w październiku na moje 18 urodziny chcę zejść poniżej 2 godzin na półmaratonie.
Zgodę organizatorów mam. Pisałem do nich maile, oni do mnie i uzgodniliśmy,że muszę mieć zgodę rodziców i przyjechać po odbiór dokumentów wraz z rodzicem. Więc jest dobrze.
Jeszcze jedna sprawa. Trzeci półmaraton mam 16 września a kolejny w urodziny 7 października. Czy można wystartować w obu, czy lepiej odpuścić któryś? Bo zależy mi na obu. W Bytomiu organizuje znajomy ksiądz a Katowicki będzie dobrym prezentem na urodziny.
Re: Potrzebne rzeczy
: 03 lut 2012, 13:15
autor: lapka88
Ja myślę, że możesz wystartować w obu. Jeżeli uważasz, że dasz radę to ciśnij.
leandros pisze:Czy potrzebuję pulsometru?
Tego nie wiem

Zależy to od Ciebie, a w zasadzie od tego w jaki sposób chcesz kontrolować swój trening. Ja mam pulsometr z GPS i nie bazuje na pulsie lecz na tempie. Puls kontroluje przy wybieganiach jeżeli biegnę pod górkę.
leandros pisze:Jak regenerować po treningu?
Niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni biegacze. Na pewno musisz uzupełnić kalorie w organizmie jedząc porządny obiad lub kolację, tak max 30-40min po wysiłku
leandros pisze:Jaką wagę powinienem mieć?
Powinieneś mieć taką wagę abyś czuł się dobrze. Chcesz być zawodowym biegaczem? Jeżeli nie to waga tutaj nie ma nadrzędnego znaczenia. Uważam, że wobec Twoje wzrostu masz odpowiednią wagę. Wg kalkulatora BMI
http://www.bieganie.pl/?show=1&cat=44&id=310 masz WMC 23,2, czyli w granicach normy

Re: Potrzebne rzeczy
: 03 lut 2012, 14:12
autor: Platini76
Pulsometru nie potrzebujesz i tyle w tym temacie.
GPS i aplikacje typu mi coach nie są niezbędne, ale ułatwiają życie i mogą urozmaicić bieganie. Sprawa bardzo indywidualna - zależy, czy jesteś gadżeciarzem, jaki masz budżet itp. Osobiście lubię biegać z GPS i bawić się run logiem.
Gorąca kąpiel po treningu nie jest zalecana. Przeciwnie, zmęczone i rozgrzane mięśnie trzeba schłodzić, to przyspieszy odnowę biologiczną. Woda powinna być co najwyżej ciepła, a najlepiej letnia (lodowatą nie każdy lubi).
Re: Potrzebne rzeczy
: 03 lut 2012, 20:12
autor: leandros
Z wagą nie czuję się dobrze. Mam dietę i waga spada. Jest dobrze, ale ciągle mam dużo tłuszczu na brzuchu i cyckach. Na brzuch będę robił ćwiczenia, ale mam tylko ściskacze do rąk. Drążka ani niczego nie mam. Na siłownie czasu ani hajsu też nie mam.
Ogólnie kasy nie mam zbyt dużo i każdy zakup musi być przemyślany.
Mam telefon z GPS-em - Samsunga Monte, więc może run - log będzie działał na niego. Lecz czy to zabiera dużo kasy z telefonu?
Regeneracja - uwielbiam gorącą kąpiel po treningu, ale zmienię to. Co do temperatury. Ma być strasznie zimno. Nie wiem czy biegać czy nie. Mam w planie 75min 75%. Zawsze ubieram oddychającą koszulkę, bluzę oddychającą, wiatrówkę, czapkę, komin, rękawiczki, leginsy długie, skarpetki krótkie oraz zwykłe majtasy. Boję się, że mogę się przeziębić, a tego nie chce, gdyż nie mógłbym trenować i ferie by przeleciały

Re: Potrzebne rzeczy
: 04 lut 2012, 09:55
autor: jakub738
leandros pisze: Co do temperatury. Ma być strasznie zimno. Nie wiem czy biegać czy nie. Mam w planie 75min 75%. Zawsze ubieram oddychającą koszulkę, bluzę oddychającą, wiatrówkę, czapkę, komin, rękawiczki, leginsy długie, skarpetki krótkie oraz zwykłe majtasy. Boję się, że mogę się przeziębić, a tego nie chce, gdyż nie mógłbym trenować i ferie by przeleciały

Jeżeli nie wiesz czy dasz radę biegać aż tak długo to znajdz sobie jakąś trasę niedaleko swojego domu,najlepiej pętlę 1-2 km a jak poczujesz że już masz dość zawsze możesz uciec do domu,nic na siłę.
Re: Potrzebne rzeczy
: 04 lut 2012, 14:52
autor: leandros
Dobra rada. Dziś nie pobiegłem, bo miałem minus 22 stopnie. Spróbuję jutro, może będzie koło - 18/15 to zrobię te pętelki.
Teraz mam zapytania co do diety i treningów.
Mój zwykły dzień "szkolny":
pobudka 6:45 wracam do domu o 14:20 jem obiad i kończę go około 15. O 17 idę biegać i kończę różnie najkrócej po 20 minutach czasem będę kończył po godzinie. 18 jestem w domu robię lekcje, jem kolację, sprawdzam info na laptopie i idę spać. Czy to jest najlepsza pora do biegania. Bo po obiedzie zawsze czekam 2 godziny i idę biegać. Czy to dobrze?
Natomiast w dni wolne wstaję o 10

jem śniadanie i o 12 robię długie treningi ponad godzinę lub półtorej. Czy tu też trzeba zmienić czas treningów?
Re: Potrzebne rzeczy
: 04 lut 2012, 15:36
autor: Dawidavila
Trening powinno sie robić 1.5-2h po posiłku. Chociaż po lekkim śniadaniu mi 45 minut odpoczynku wystarcza. Jezeli nie wiesz czy dasz rade robic dlugie wybiegania po 1.5h to w czasie feri rozłoż sobie wybiegania na 2 treningi rano i po południu. Sam tak robie zamiast 20 km robie 2x10km lub rano 12km a popoludniu 8km.
Ps. Też przygotowuje sie do połmaratonu na czas 1:19h. Trening rozpisuje mi trener wiec jeśli mogłbym jakoś pomóc to pisz śmialo.
Re: Potrzebne rzeczy
: 04 lut 2012, 18:17
autor: leandros
U mnie z czasami to ciężko. Może zejście poniżej 2 godzin to byłaby super sprawa

Trenuje według tego planu:
http://www.bieganie.pl/index.php?show=1&cat=19&id=301
Re: Potrzebne rzeczy
: 04 lut 2012, 22:13
autor: jakub738
Zacząłeś biegi od półmaratonów? Popracuj nad szybkością a złamanie 2 godzin w półmaratonie nie będzie problemem a co do czasu treningów to przy obecnej pogodzie lepiej biegać w godzinach gdzie temperatura jest najmniej niekorzystna 12-14 a w lecie raczej rano lub późnym popołudniem ale to indywidualna sprawa każdego biegacza (praca ,szkoła),jeżeli możesz wpleść treningi w rytm swojego dnia to wszystko jest ok,powodzenia na zawodach.