Powrót po kontuzji kolana - jakie ćwiczenia wzmacniające?

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
Sparhawk
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 12:50
Życiówka na 10k: 41:32
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Stargard

Nieprzeczytany post

Hej,

Może nie rozpoczynam biegania w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale powrót do biegania po ponad 2,5 miesiącach przerwy zaliczam, wreszcie :) Przerwa była spowodowana problemami z kolanem po jakimś mocniejszym przeciążeniu kolana przy schodzeniu z gór. Niedawno skończyłem wizyty u fizjoterapeuty zalecone przez ortopedę, zacząłem powoli truchtać, wczoraj wpadła pierwsza dyszka, kolano w zasadzie już nie dokucza, wydłużyłem też rozciąganie po treningu, niedługo dojdzie dodatkowo rolowanie. Do tego chciałbym wprowadzić 1-2 dni w tygodniu z dodatkowymi ćwiczeniami, które pomogłyby mi wzmocnić nogi.

I tutaj pytanie do Was: przed szukaniem w internecie czegoś ponad podstawowe ćwiczenia, chciałem Was spytać o Wasze ćwiczenia wzmacniające na okolice kolan/nogi ogólnie. Macie swoje jakieś sprawdzone i zechcecie się nimi podzielić? Jakieś odnośniki do fajnych ćwiczeń/cokolwiek? Z góry dziękuję za wszelkie porady :)
Link do bloga treningowego:
Blog

Link do komentarzy:
Komentarze
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Półprzysiady, potem przysiady, wypady wprzód na jedną nogę.
krabul
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 447
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:49
Życiówka na 10k: 40:10
Lokalizacja: miasto100mostów

Nieprzeczytany post

Jaka była diagnoza? Jaki był dokładnie uraz kolana? Więzadłowy? Robiłeś rezonans?

Po urazie polecam beret, piłkę i tego typu przyrządy:

https://www.youtube.com/watch?v=Reh2xMx_BJo
37:52 1:25:24 3:12:11
Awatar użytkownika
ragozd
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 623
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:35
Życiówka na 10k: 34:57
Życiówka w maratonie: 2:45:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ja zaś polecam zadać to pytanie fizjoterapeucie - tylko na żywo widać, gdzie są słabe punkty i czego brakuje. Uraz kolana może być przez problem zupełnie gdzie indziej
www.facebook.com/WarszawskiScyzoryk - mistrz Polski i vicemistrz dzielnicy :)
M45 PB: 5km 17:10, 10km 34:57 HM 1:16:34 M 2:45:28
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ale przecież on jest już po wizytach u fizjo.
krabul
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 447
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:49
Życiówka na 10k: 40:10
Lokalizacja: miasto100mostów

Nieprzeczytany post

Ja byłem po wiztytach u ortopedów, fizjoterapeutów wszelkiej maści i innych znawców - nic mi niby nie było. No to trenowałem normalnie. Okazało się że boegałem rok z masywnym naderwaniem więzadła krzyżowego. Robiłem z tym półmaratony i nawet 30tki. Też niby bardzo nie bolało.
W końcu podczas BSa w ciemnym parku wpadłem w dołek i zerwałem do końca.

Sporo fizjoterapeutów to konowały którzy ci fizykoterapię potrafią zapisać. A o ortopedach to się nie wypowiadam...
Chodzić tylko do dobrych specjalistych, choćby za ciężki hajs.
37:52 1:25:24 3:12:11
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Wydaje mi się - z tego, co przeczytałam w pierwszym poście - że nie było tu żadnego urazu, a przeciążenie, jak napisał sam autor. Akurat podczas schodzenia w górach, zwłaszcza jeśli nie robi się tego dosyć często, taka kontuzja przeciążeniowa nie jest niczym zaskakującym, ani też niczym bardzo groźnym - kolana po górach po prostu bolą.
Trzeba wzmacniać mięśnie nóg, i tyle. Tak, jak krabul napisał, świetne są ćwiczenia na niestabilnym podłożu - na bosu, beretach, też z taśmami, ale nie tylko, jest tego w tejj chwili cała masa w necie i na youtube.
Awatar użytkownika
ragozd
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 623
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:35
Życiówka na 10k: 34:57
Życiówka w maratonie: 2:45:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Ale przecież on jest już po wizytach u fizjo.
I jeśli nie zalecił ćwiczeń - to go warto zmienić
www.facebook.com/WarszawskiScyzoryk - mistrz Polski i vicemistrz dzielnicy :)
M45 PB: 5km 17:10, 10km 34:57 HM 1:16:34 M 2:45:28
Sparhawk
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 12:50
Życiówka na 10k: 41:32
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Stargard

Nieprzeczytany post

Przepraszam, ze odpisuję dopiero teraz.
Adam Klein pisze:Półprzysiady, potem przysiady, wypady wprzód na jedną nogę.
To zaliczyłem do podstawowych ćwiczeń, ale dziękuję, oczywiście też będą stosowane :)

Tak jak napisała Beata, skończyło się na przeciążeniu. Chociaż wtedy przy schodzeniu było ciężko i myślałem, że to będzie coś gorszego. Co do ortopedy, polecił tylko zrobić RTG, po wykonaniu nic nie zaobserwował, zalecił magneto i krioterapię.
krabul pisze:Jaka była diagnoza? Jaki był dokładnie uraz kolana? Więzadłowy? Robiłeś rezonans?

Po urazie polecam beret, piłkę i tego typu przyrządy:

https://www.youtube.com/watch?v=Reh2xMx_BJo
Piłka właśnie zakupiona :) Więcej ćwiczeń sobie niedługo poszukam, dziękuję!
krabul pisze:A o ortopedach to się nie wypowiadam...
Chodzić tylko do dobrych specjalistych, choćby za ciężki hajs.
Ano, coś o tym wiem, ten mój to też była masakra.. Kolejnym razem (oby niezbyt szybko, a najlepiej wcale) od razu udam się specjalistycznego ortopedy.

Dobra, dziękuję wszystkim za wstępnie wskazówki, teraz poszukam rozszerzenia tego w internecie. Jeśli ktoś miałby jeszcze coś do dodania, to poproszę :)
Link do bloga treningowego:
Blog

Link do komentarzy:
Komentarze
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Sparhawk pisze:Ano, coś o tym wiem, ten mój to też była masakra.. Kolejnym razem (oby niezbyt szybko, a najlepiej wcale) od razu udam się specjalistycznego ortopedy.
Kolejnym razem - oby nie, ale jeśli, to udaj się do razu do fizjo, nie do ortopedy. Ewentualnie można zrobić usg prywatnie, ale i bez tego da radę. RTG to jest dobra metoda, ale do urazów typu złamanie/pęknięcie. Nie wiem, po co lekarze zlecają RTG kolana, chyba tylko po to, żeby coś w ogóle zlecić a RTG jest najtańsze - trudno sobie złamać coś w kolanie i w dodatku dalej z tym chodzić.
ODPOWIEDZ