Blog o biegach długich

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

gokish pisze: 12 mar 2023, 08:00 @Ricardo

Elita startuje znów z dołu czy jak wszyscy leci z mostu?
Elita z dołu - po płaskim ciągle.

Ps. Jeszcze zapomniałem, że inna strefa czasowa, więc start 11:00, a nie 10:00 jak na początku pisałem.
New Balance but biegowy
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jutro odbędzie półmaraton w Nowym Jorku, w którym zmierzą się: Joshua Cheptegei (mistrz olimpijski na 5k i świata n 10k) i Jacob Kiplimo (rekordzista i mistrz świata na tym dystansie). Jacob, mimo bycia młodszym, jest bardziej doświadczony w biegach ulicznych od swojego ugandyjskiego kolegi. W Gdyni 3 lata temu pokonał Cheptegeia, żeby zdobyć tytuł mistrza świata w półmaratonie. Przegrał tylko jeden z pięciu startów na dystansie - w Walencji w 2020 kiedy pobiegł 57:37, ale wyprzedził go były rekordzista świata Kandie Kibiwott.

U kobiet zobaczymy między innymi Hellen Obiri i Senbere Teferi

Start jutro o 12:00 (naszego czasu)

Transmisja na: https://www.youtube.com/live/MNuUKp7IAmk?feature=share
Ostatnio zmieniony 19 mar 2023, 12:20 przez Ricardo, łącznie zmieniany 2 razy.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wracając do zeszłego weekendu. Okazało się, że Berihu Aregawi nie miał porządnego pacemakera w Laredo na 10km, bo zakontraktowany pace - Peter Maru, przegapił swój lot na dzień przed biegiem. Peter to młody Ugandyjczyk (mój rówieśnik), który trenuje na co dzień z Jacobem Kiplimo. Miałem przyjemność z nim rozmawiać w Walencji (02.2022) po debiucie na 10k kiedy to pobiegł 27:58. Wiosną dwa razy udało mu się złamać 13:10 na 5000m (13:07 i 13:08). Jak będzie zdrowy to może się okazać, że oprócz Cheptegeia i Kiplimo zobaczymy kolejnego wszechstronnego Ugandyjczyka na bieżni i ulicach.

Tutaj na filmiku Peter na treningu z Jacobem: https://www.instagram.com/reel/CdLKZBwM ... MyMTA2M2Y=
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4652
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze: 18 mar 2023, 20:25 Jutro odbędzie półmaraton w Nowym Jorku, w którym zmierzą się: Joshua Cheptegei (mistrz olimpijski na 5k i świata n 10k) i Jacob Kiplimo (rekordzista i mistrz świata na tym dystansie). Jacob, mimo bycia młodszym, jest bardziej doświadczony w biegach ulicznych od swojego ugandyjskiego kolegi. W Gdyni 3 lata temu pokonał Cheptegeia, żeby zdobyć tytuł mistrza świata w półmaratonie. Przegrał tylko jeden z pięciu startów na dystansie - w Walencji w 2020 kiedy pobiegł 57:37, ale wyprzedził go były rekordzista świata Kandie Kibiwott.

U kobiet zobaczymy między innymi Hellen Obiri i Senbere Teferi

Start jutro o 12:00 (naszego czasu)

Transmisja na: https://www.youtube.com/live/MNuUKp7IAmk?feature=share
Próbuje ogladać ale zaraz chyba wyłącze. Tego się nie da oglądać. Biegania prawie nie ma. Reklamy i newsy
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4652
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Ufff biegną :usmiech:
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zane Robertson zawieszony na 8 lat za EPO. Takiej wiadomości to sie dzisiaj nie spodziewałem.
W innym artykule napisali, że chodzi o próbki z Great Manchester Run (maj 2022). Co ciekawe Zane już w zeszłym miesiącu wrzucił posta, że teraz nie jest profesjonalnym sportowcem i nie planuje kolejnych zawodów. Jakby wiedząc, że dostaja bana chciał się po cichu wycofać. Na razie nie opublikował żadnego oświadczenia dotyczącego zawieszenia chociaż ciągle jest aktywny w mediach społ.

https://www.olympic.org.nz/news/nzoc-st ... oping-ban/
https://www.google.com/amp/s/m.scoop.co ... doping.htm
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Jeżeli chodzi o półmaraton w Nowym Jorku to w kilkudziesięcioletniej historii mojego biegania nigdy nie startowałem w tak niskiej temperaturze. Zabójczy jednak był wiatr który potęgował odczuwalność temperatury. Dodając do tego profil trasy,...po dwustu metrach długi podbieg, następnie zakręt 180 stopni plus kolejne mosty, plus końcowe podbiegi w Central Parku spowodowało, że czołówka nie ociągnęła takich wyników jakie osiągnąć mogła.
kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A na Letsrun piszą, że decathlonowa marka Kiprun podpisała kontrakt sponsorski z Paulem Chelimo, dwukrotnym medalistą olimpijskim. Dodatkowo organizują w Kenii grupę biegową.

Ciekawy ruch - znowu marketingowa gadka o tym, że przekonał go projekt, ale sam obstawiam, że przekonał go kontrakt do 2028 roku, czyli raczej pewna kasa do niemal końca sportowej kariery na najwyższym poziomie.

https://www.letsrun.com/news/2023/03/pa ... on-trials/



Sent from my ASUS_I006D .


kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Sorry za post pod postem, ale to też ciekawe.

https://athleticsweekly.com/athletics-n ... 039966327/

W skrócie - od kwietnia będzie zakaz startu transpłciowych zawodniczek, chyba że będą spełnione określone warunki - farmakologicznie obniżony testosteron i terapia min. 24 miesiące przed zawodami (skrócone do 6 miesięcy dla aktywnych już zawodniczek).


O ile rozumiem, jest to rozciągnięcie na wszystkie dystanse istniejącego do tej pory ograniczenia na dystansach od 400 m do 1 mili. Czy to koniec karier zawodniczek jak Semenya, Niyonsaba?

Sent from my ASUS_I006D .

Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Chelimo jak każdy Keniol jest oportunistą. Może uda się ten projekt, może nie. W 2011 jak byłem w Warszawie na spotkaniu w dekatlonie, to dowiedziałem się o takich zakusach. To była ta wizja (już to kiedyś wrzucałem na forum):
Obrazek
Przy okazji tego spotkania dowiedziałem się co oznacza logo kalenji. To jest zarys bieżni i róg springboka. Taka ciekawostka.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

kkkrzysiek pisze: 24 mar 2023, 08:38 Sorry za post pod postem, ale to też ciekawe.

https://athleticsweekly.com/athletics-n ... 039966327/

W skrócie - od kwietnia będzie zakaz startu transpłciowych zawodniczek, chyba że będą spełnione określone warunki - farmakologicznie obniżony testosteron i terapia min. 24 miesiące przed zawodami (skrócone do 6 miesięcy dla aktywnych już zawodniczek).


O ile rozumiem, jest to rozciągnięcie na wszystkie dystanse istniejącego do tej pory ograniczenia na dystansach od 400 m do 1 mili. Czy to koniec karier zawodniczek jak Semenya, Niyonsaba?

Sent from my ASUS_I006D .
Tak. Chodzi o rozciągnięcie zasad na wszystkie konkurencje. Więc raczej nie zobaczymy już Mbomy, Niyonsaby i innych.

Co do zawodniczek transpłciowych to nie wiem jaka zmiana do końca nastapiła. Wydaje mi się, że wcześniej też nie mogły startować i nie kojarzę, żeby jakaś startowała na profesjonalnym poziomie.

Z tego co zrozumiałem to zawodniczki transpłciowe będą miały teraz całkowity zakaz startu w kategorii kobiecej, a zawodniczki z DSD mogą startować pod warunkiem obniżenia poziomu testosteronu.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Za 5h wylatuję do Mediolanu na maraton. Dam znać jak coś fajnego uda się zrobić. Pogadam znowu z managerami i zawodnikami. Przetestuję swój amharski i ponagrywam coś. Co do samego biegu to nie ma jakiejś niesamowitej elity, ale ciekawy debiut Crippy się szykuje.

Ps. Po Walencji polepszyły mi się niektóre znajomości w branży i za miesiąc prawdopodobnie pierwsza współpraca z managementem wyjdzie. Jak będzie już załatwione to dam znać.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Powodzenia
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 31 mar 2023, 09:09Powodzenia
Dzięki
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3840
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

A w Berlinie Pani Eliza niecałe pół minuty do rekordu europy.
ODPOWIEDZ