Rozciąganie

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Danolek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 31
Rejestracja: 27 cze 2016, 21:44
Życiówka na 10k: 1h15min

Nieprzeczytany post

Cześć wszystkim mam takie pytanie co do rozciągania, zaleca się robić lekkie przed bieganiem i bardziej dokładną po bieganiu, jeśli np. biegam co drugi dzień to mogę robić jakieś rozciąganie w dni które nie biegam żeby ciało było lepiej przygotowane i wzmocnione przed kontuzjami?
New Balance but biegowy
zielonybiegacz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 48
Rejestracja: 08 maja 2017, 09:36
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Najpierw rozgrzewka przynajmniej 10 minut truchcikiem tylko i włącznie, później można trochę się porozciągać, np. kółeczka miednicą, kółeczka kolanami, kilka przysiadów, pajacyków, do tego skipy, dokładnie dogrzanie wszystkich mięśni w tym rąk. Po treningu jednak zaleca się dokładne rozciąganie, możesz na to poświęcić ok. 10-15 minut, wszystko w granicach komfortu, tak aby ból się nie pojawiał podczas tej gimnastyki.

I rozciąganie po chociaż krótkiej rozgrzewce, bo gdy nie dogrzejesz rozciąganych mięśni, one mogą jednak być bardziej podatne na urazy.

Nie musisz rozciągać się codziennie, jednak warto to robić, ponieważ mięśnie przez to stają się mocniejsze, lepsze unerwienie, łączenie tkanek. Zalecam również rollowanie co jakiś czas.

By uniknąć kontuzji wskazane są ćwiczenia stabilizujące i siłowe.

Zobacz sobie w necie stretching biegacza.
100m - 12;75
200m - 26;89
300m - 41;22
600m - 1:34;76
800m - 2:10;32
1000m - 2:54
2000m - 6:13,5
5000m - 17:27
Test Coopera: 3520m.
marcin9709
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 729
Rejestracja: 31 paź 2015, 17:41
Życiówka na 10k: 37:37
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ostatnio wziąłem się za książkę "Biegiem przez życie". Tam autor zaleca przed mocniejszym akcentem, po rozgrzewce rozciąganie. Ja do tej pory (2 lata biegania) robiłem najpierw sam bieg, a później rozciąganie. Jak to wygląda u was? Czy ma to wpływ na jakość wykonania np. interwałów? Czy chodzi jedynie o zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji? Czy może przed takim biegiem rozciągamy się dynamicznie, a po treningu statycznie?
Jakoś wcześniej nie przywiazywalem do tego aż tak dużej uwagi. Teraz jak wyniki są coraz lepsze postanowiłem się tym zająć.
[size=85][b]5km:[/b] 17:59; [b]10km:[/b] 37:37; [b]HM:[/b] 01:28:40[/size]
kon
Wyga
Wyga
Posty: 110
Rejestracja: 24 lip 2018, 19:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Przed treningiem rozciąganie dynamiczne, balistyczne (raczej w ograniczonej ilości) lub rolowanie.

Rozciaganie statyczne osłabia generowaną siłę i moc w skurczu mięśni.
Statyczne tylko po treningu.
ODPOWIEDZ