Strona 1 z 1

Komentarz do artykułu Raz w tygodniu - dla zdrowia wystarczy

: 07 sty 2020, 12:26
autor: bieganie.pl

Re: Komentarz do artykułu Raz w tygodniu - dla zdrowia wystarczy

: 07 sty 2020, 16:21
autor: squarePants
Uwaga! Nie ma przy tym dowodów, że biegając coraz więcej zyskamy większe korzyści. W analizach statystycznych wykazano brak wzrostu lub spadku korzyści u osób przyjmujących „wysokie dawki" biegania.

Niedawno był artykuł mówiący coś przeciwnego.

Re: Komentarz do artykułu Raz w tygodniu - dla zdrowia wystarczy

: 07 sty 2020, 22:48
autor: klosiu
Naukowcy wyliczają, że można by uniknąć ponad 5 milionów zgonów rocznie, jeśli nieaktywnie fizycznie osoby ruszałyby się odpowiednio dużo.
Zawsze mnie bawi absurdalność takich stwierdzeń. Śmierci raczej nie da się uniknąć, można ją jedynie opóźnić.

squarePants --> nie ma tu sprzeczności, badania mają to do siebie, że w zależności od przyjętej metodologii mogą udowadniać zupełnie przeciwne rzeczy :).
Ale takie statystyczne ujęcia, biorące pod uwagę wyniki bardzo wielu badań, są zwykle najbardziej wiarygodne.

Co do biegania raz w tygodniu, to niestety, może i to wystarczy dla zdrowia, ale zupełnie nie wystarczy, żeby rozwinąć formę potrzebną do tego, żeby przebiec bez przerwy 50 minut ;). A nawet jak ktoś zagryzie zęby i przetruchta tyle, to to będzie taką katorgą, że z góry współczuję. Niestety, bieganie zaczyna sprawiać przyjemność dopiero od pewnego poziomu kondycji.

Re: Komentarz do artykułu Raz w tygodniu - dla zdrowia wystarczy

: 07 sty 2020, 23:10
autor: Jelon
squarePants pisze:Uwaga! Nie ma przy tym dowodów, że biegając coraz więcej zyskamy większe korzyści. W analizach statystycznych wykazano brak wzrostu lub spadku korzyści u osób przyjmujących „wysokie dawki" biegania.

Niedawno był artykuł mówiący coś przeciwnego.
Tamte badania (Im więcej biegasz, tym lepiej - https://bieganie.pl/?show=1&cat=24&id=10137 ) skupiały się na czymś innym i brały pod uwagę również wyczynowców, te tutaj skupiały się na amatorach i analizy statystyczne nie wykazały wzrostu korzyści wraz z coraz większą aktywnością. Jedno badanie nie wyklucza jednak drugiego, ale ich założenia są inne.